piątek, 22 lutego 2019.
Strona główna > Kultura > Jerzy Stuhr nagrodzony Orłem za osiągnięcia życia

Jerzy Stuhr nagrodzony Orłem za osiągnięcia życia

Jerzy Stuhr nagrodzony Orłem za osiągnięcia życia
Data publikacji: 2018-03-09 23:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:48
Wywietleń: 1257 317512

Jerzy Stuhr, reżyser, pedagog i aktor - Obywatel Piszczyk, Filip Mosz, Maks Paradys i Lutek Danielak - został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018 za osiągnięcia życia. "Pianista" Romana Polańskiego został wybrany Najlepszym Polskim Filmem Dwudziestolecia.

Zdaniem reżysera Janusza Majewskiego, który na piątkowej konferencji poinformował o tegorocznym laureacie, Jerzy Stuhr mógł ująć członków Polskiej Akademii Filmowej m.in. swoimi aktorskimi osiągnięciami.

- Nie tylko filmowymi, ale także teatralnymi. Prócz tego całą swoją działalnością pedagogiczną, był przecież rektorem krakowskiej PWST. Stuhr zaznaczył się także przecież jako autor kilku filmów, które zrobił i które były cenione. Te produkcje w jakiś sposób zapisały się w historii polskiego filmu - mówił Majewski. Pytany o to, co szczególnego jest w aktorstwie Stuhra, podkreślił, że przede wszystkim pewien rodzaj prawdy.

- Każda postać grana przez niego dostaje porcję autentyzmu, jakiejś szczerości. Mimo, że każda jego rola jest inna, że do każdej są inne wymagania, to Stuhr we wszystkich kreacjach wciąż pozostaje sobą, zawsze go gdzieś pod spodem, pod tekstem roli, pod prezentowanymi wydarzeniami widać, zawsze gdzieś pod tym wszystkim Stuhr daje się rozpoznać - ocenił. Jak mówił Majewski, Stuhr ma jeszcze jedną cechę szczególną: swój akcent.

- Grając nawet role w klasycznym repertuarze teatralnym nie pozbywa się swojego akcentu, który jest zawsze wyczuwalny. Ten akcent jest jego markową wartością - podkreślił.

Na piątkowej konferencji ogłoszono także zwycięzcę plebiscytu Fundacji Legalna Kultura, zorganizowanego z okazji 20-lecia istnienia Polskich Nagród Filmowych "Orły". Najlepszym Polskim Filmem Dwudziestolecia w drodze internetowego głosowania wybrany został "Pianista" Romana Polańskiego o kompozytorze Władysławie Szpilmanie, który stara się przeżyć w zrujnowanej Warszawie podczas drugiej wojny światowej. Produkcja w 2003 roku została doceniona ośmioma Orłami, ale też przede wszystkim trzema Oscarami: za reżyserię, scenariusz adaptowany i dla aktora pierwszoplanowego (Adrien Brody).

Spośród 19 obrazów wyróżnionych Orłami dla najlepszego obrazu w latach 1999-2017 internauci wyróżnili też dwa inne filmy: "Bogów" Łukasza Palkowskiego o kardiochirurgu Zbigniewie Relidze (Orły 2015) oraz "Wesele", satyrę na polską mentalność w reż. Wojciecha Smarzowskiego (Orły 2005).

* * *

Orła za Osiągnięcia Życia przyznają członkowie Polskiej Akademii Filmowej (PAF). Do tej pory otrzymali ją m.in. Sylwester Chęciński, Andrzej Wajda, Danuta Szaflarska, Jerzy Gruza, Tadeusz Chmielewski, Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Wojciech Jerzy Has, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski i Kazimierz Karabasz.

Orzeł za Osiągnięcia Życia, podobnie jak Polskie Nagrody Filmowe Orły 2018, zostanie wręczony podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 marca w Warszawie. Na statuetki w największej liczbie kategorii mają w tym roku szanse twórcy "Cichej nocy" w reż. Piotra Domalewskiego (11), "Powidoków" Andrzeja Wajdy (8), "Pokotu" Agnieszki Holland i Kasi Adamik (6). Autorzy "Twojego Vincenta", polsko-brytyjskiej animacji w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, powalczą o pięć Orłów - podobnie jak twórcy "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej. Prócz tego najczęściej nominowane do tegorocznych Orłów filmy to "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noelle (4), "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego (4) oraz dokument Piotra Stasika "21xNowy Jork" (3).

(pap)

Na zdjęciu: Nominowani do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018
Fot. PAP/Stach Leszczyński

Komentarze

do Polek
A ja się smieję z tego co się śmieje z tych co się śmieją.
2018-03-30 10:40:26
Polek
W odpowiedzi do k. :Publicznie kpiny z katastrofy smoleńskiej to robią, bardzo wytrwale, a przy tym niezwykle groteskowo, Kaczor z Maciorą. Maciej Stuhr nie kpi z samej katastrofy, a jedynie z tych durniów, którzy z tego tragicznego wydarzenia robią kabaret.
2018-03-10 10:45:09
k
Doceniając dorobek i talent ... trudno nie pamiętać jakiego orła wychował ? Synuś Maciuś -zdolny , też komediant - kpił sobie publicznie z katastrofy smoleńskiej .
2018-03-10 00:13:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy