wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Kultura > Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji

Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji

Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji
Data publikacji: 2019-04-01 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-05 12:15
Wywietleń: 727 383638

Uczniowie szkół z całej Polski prezentowali w poniedziałek swe talenty artystyczne na scenie Teatru Lalek "Pleciuga". Jedyny w kraju Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu odbył się już po raz piętnasty w Szczecinie.

- Dzieci z wadą słuchu mają niesamowity talent ekspresji ruchowej i scenicznej. Dlatego postanowiliśmy pokazać umiejętności naszych uczniów w ruchu pantomimicznym - powiedziała Małgorzata Kardasińska, opiekunka Teatrzyku Mimo To z Kielc.

Wystawiono 10 spektakli z tekstem lub bez, w których zaprezentowały się zespoły teatralne z Krakowa, Bydgoszczy, Olsztyna, Kielc, Poznania, Warszawy, Radomia, Gdyni, Szczecina i Sławna. Większość przedstawień podejmowała trudne społecznie tematy.

Spektakl grupy z Kielc "Balonik" mówił o problemie dyskryminacji, braku akceptacji, agresji, samotności i mowie nienawiści. - Wbrew wszystkiemu dzieci to czują i także tego doświadczają. Tytułowy balonik jest jednak symbolem nadziei  - podkreśliła Magdalena Kuta z Kielc.

Prezentowane spektakle były bardzo różnorodne: od inscenizacji znanej literatury, jak "Mały Książę" Teatru Bez Granic z Radomia, poprzez parafrazy utworów powszechnie znanych, jak współczesna wersja "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnali",  po scenariusze autorskie, m.in. "Zasobnik " Teatru Groch z Krakowa.

- Jak zmobilizować dziecko z wadą słuchu, żeby mówiło wyraziście? Scena jest miejscem, gdzie twarzą, ciałem, słowem musi ono przekazać myśl. Często wymaga to dużej odwagi i jest dla nich trudnym przedsięwzięciem - powiedziała Anna Twardochleb, dyrektor SOSW dla Dzieci Słabosłyszących przy ul Grzymińskiej w Szczecinie, który wraz ze Stowarzyszeniem SOSW dla Dzieci Słabosłyszących jest od początku organizatorem przeglądu.

Zdaniem opiekunów teatrów dla dzieci z wadą słuchu, scena jest miejscem, w którym uczniowie czują się dowartościowani. Nawiązują też nowe przyjaźnie i odkrywają pasje.

- Teatr uczy nasze dzieci otwartości, ale też systematyczności i samodzielności, myślenia i koncentracji - podkreśliły Agnieszka Madejczyk i Patrycja Nosowicz, opiekunki Teatru Groch z Krakowa.

Ich podopieczni przedstawili spektakl symboliczny, w którym człowiek zaplątany jest we własne emocje i stara się od nich uwolnić. Nie zawsze jest to w pełni możliwe z powodu jego własnych ograniczeń, także niepełnosprawności.

 - Uważamy, że sukcesem jest to, że udaje się od 2002 roku organizować w Szczecinie ten przegląd i że przyjeżdżają do nas zespoły z tak odległych miejsc jak Kielce czy Kraków - powiedziały Małgorzata Rogala i Edyta Nalepa, koordynatorki przeglądu. - Tak naprawdę ten przegląd to dzieło mnóstwa ludzi, bo wymaga współpracy bardzo wielu osób z naszej szkoły: pracowników i uczniów. Satysfakcja jest jednak ogromna.

Pierwsze miejsce za spektakl z tekstem otrzymał Teatr Kochane urwisy ze Szczecina, a za najlepszy spektakl pantomimiczny uznane zostało przedstawienie Teatru Groch z Krakowa.

Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser

Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji Jedyny taki przegląd w Polsce. Teatr pełen emocji

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie