poniedziałek, 17 czerwca 2019.
Strona główna > Kultura > Jazz nie jest bezludną wyspą

Jazz nie jest bezludną wyspą

Jazz nie jest bezludną wyspą
Data publikacji: 2018-11-26 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-27 21:05
Wywietleń: 731 363606

Występ światowej sławy saksofonisty Kenny'ego Garretta, koncert jazzowy dla dzieci oraz udział w festiwalu gwiazdy muzyki soul i RnB - oto tylko część planów na przyszłoroczną, czwartą edycję Szczecin Jazz 2019. Wszystko to odbędzie się od 16 do 30 marca.

- Naszym festiwalem chcemy udowodnić, że jazz nie jest bezludną wyspą, na którą mogą przyjść tylko ci znający się na tej muzyce, a do tego trzeba się jakąś specjalnie ubrać - mówił Sylwester Ostrowski, dyrektor artystyczny festiwalu na poniedziałkowej konferencji prasowej. - Jazz jest trendy. Co roku wychodzimy też w przestrzeń muzyczną, graliśmy nawet na lodowisku przy temperaturze minus osiemnastu stopni.

- Mnie się ogromnie podoba to, że formuła festiwalu stawia na edukację, bo dzięki temu wyrabia się gust również u najmłodszych. Cieszy mnie, że są organizowane koncerty jazzowe dla dzieci - dodała aktorka Katarzyna Warnke, znana m.in. z filmu „Kobiety mafii". - A dzięki takim osobom, jak ja, może na występach pojawią się osoby, które nie trafiłyby w ogóle na festiwal. Ale przyjdą, by mnie zobaczyć, ale przy okazji posłuchają muzyki i to jest bardzo cenne. Dla mnie Szczecin jest fajnym miastem - z ludźmi, którzy dbają o przestrzeń kulturalną. Zresztą, tu właśnie pojawiły się nowe rzeczy w moim życiu. Po raz pierwszy byłam w Szczecinie jako dramaturg w teatrze Anny Augustynowicz, bo napisałam sztukę z Natalią Korczakowską na podstawie Strindberga. Potem zostałam zaproszona na festiwal jazzowy - to było dla mnie ogromne zaskoczenie. Ja wcześniej śpiewałam tylko w spektaklach, a nigdy na koncercie. 

- Teraz Kasia zaproponowała nam współpracę przy swoim singlu - włączył się S. Ostrowski.

- Wynuciłam melodię (bo tak to jest, jak ktoś nie zna nut), napisałam tekst po angielsku i wysłałam do Sylwestra. Potem pracowaliśmy nad tą piosenką trzy dni w studiu - mówiła K. Warnke. - Premiera utworu już na festiwalu w przyszłym roku.

Poza wspomnianymi występami w trakcie festiwalu, planowane są również inne, m.in. ten poświęcony Artowi Blakeyowi, amerykańskiemu perkusiście, liderze zespołu Jazz Messengers, jak również koncert pt. „Szczecin wczoraj, dziś i jutro", w którym wystąpią artyści pochodzący ze Szczecina, a obecnie mieszkający w różnych zakątkach świata.

Jak zapowiadają organizatorzy, jedno nazwisko artysty, który zawita do Szczecina na Szczecin Jazz 2019, na razie pozostanie tajemnicą. Ma to być gwiazda muzyki soul i RnB.

- Przyniesiemy to nazwisko „pod choinkę", bo ujawnimy je pomiędzy mikołajkami a świętami Bożego Narodzenia - zapewnił S. Ostrowski. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Katarzyna Warnke i Sylwester Ostrowski

Fot. Ryszard Pakieser

 

Komentarze

gdzie w Szczecinie można posłuchać dobrego ragtime czy nowoorleańskiego??
.
2018-11-27 20:46:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie