Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jadwiga Kimber dyrektorem Willi Lentza

Data publikacji: 28 stycznia 2022 r. 15:30
Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia 2022 r. 15:32
Jadwiga Kimber dyrektorem Willi Lentza
Na zdjęciu: Jadwiga Kimber. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Po dwóch nierozstrzygniętych konkursach na stanowisko dyrektora szczecińskiej Willi Lentza, prezydent Piotr Krzystek zdecydował powierzyć to zadanie Jadwidze Kimber.

- Decyzja zapadła między innymi po całorocznej, pozytywnej ocenie dotychczasowej pracy pani Kimber jako osoby od roku pełniącej obowiązki dyrektora tej instytucji. Za jej kandydaturą przemawiało również wieloletnie doświadczenie jako zastępcy dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Szczecin, wkład w integrację szczecińskiego środowiska artystycznego oraz pozytywne rekomendacje otrzymane od szczecińskich organizacji i stowarzyszeń kulturalnych - poinformowała nas Marta Kufel z biura prasowego magistratu. - Nie bez znaczenia pozostawało także bezproblemowe dopełnienie wszelkich niezbędnych kwestii formalno-prawnych związanych z rozpoczęciem działalności Willi Lentza oraz wytyczenie ciekawej wizji dotyczącej tej instytucji. Zgodnie z podjętą decyzją, kontynuacja współpracy z panią Jadwigą Kimber jako dyrektorem Willi Lentza będzie trwała trzy lata.

Jadwiga Kimber jest rodowitą szczecinianką, absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także studiów podyplomowych na kierunkach: taniec oraz promocja PR. Pracowała we wrocławskim Teatrze Kalambur, prowadziła Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”, jest instruktorką tańca. Za działalność na rzecz kultury została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką - „Zasłużony Działacz Kultury”, a także indywidualną nagrodą Ministra Kultury. W szczecińskim Urzędzie Miasta pracowała w Wydziale Promocji oraz w Wydziale Kultury.

Wśród swoich największych pasji J. Kimber wymienia taniec, teatr, film i podróże.

Willa Lentza wzniesiona została w latach 1888-1889 według projektu Maxa Drechslera dla Augusta Lentza (1830-1895), dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. W latach 30. i 40. ub. wieku budynek był wynajmowany m.in. przez Trzeci Zwiadowczy Pułk Lotnictwa. W 1945 roku willę przejęło wojsko sowieckie, a w 1947 roku – kościół rzymskokatolicki. Natomiast na przełomie 1949 i 1950 roku ostatecznym użytkownikiem zostało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które w 1950 roku ulokowało tu Pałac Młodzieży. Ta placówka funkcjonowała przy al. Wojska Polskiego do 2008 roku. Potem przez pewien czas działała w tym miejscu instytucja „Szczecin 2016”, a po jej likwidacji budynek wrócił do zasobów miasta i przeszedł gruntowny remont. W czerwcu ub. roku Willa Lentza została oficjalnie otwarta jako nowa, miejska instytucja kultury.©℗

Monika GAPIŃSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jj
2022-01-29 16:22:23
I znowu kolejny dyrektor firmy do której trzeba dopłacać, a korzystają ci co już wszędzie korzystają. Płaci cała społeczność
Dagmara
2022-01-28 18:26:49
Gratulacje. Komuś ta posada przeszła koło nosa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA