Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jacek Nieżychowski bohaterem wystawy na Jasnych Błoniach [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 27 marca 2024 r. 21:25
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2024 r. 23:36
Jacek Nieżychowski bohaterem wystawy na Jasnych Błoniach
Na Jasnych Błoniach można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą postaci Jacka Nieżychowskiego.  Fot. Dariusz Gorajski  

Kilkanaście zdjęć dokumentujących działalność Jacka Nieżychowskiego, założyciela szczecińskiej Operetki (a później Opery) można zobaczyć na wystawie, która od środy dostępna jest  na Jasnych Błoniach. Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Jacka Nieżychowskiego, ustanowionego decyzją Rady Miasta Szczecin. 

Zdjęcia rodzinne z czasów dzieciństwa w majątku w Chlewie, zdjęcia z synem Tomaszem, z występów i ról operetkowych, z kortu tenisowego czy z Silną Grupą pod Wezwaniem. Te i wiele innych momentów z życia prywatnego i artystycznego Jacka Nieżychowskiego zaprezentowano na plenerowej wystawie poświęconej tej wybitnej dla Szczecina postaci. Ekspozycję przy fontannie „Bartłomiejka” otwiera również tekst przybliżający sylwetkę artysty. 

Zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny Jacka Nieżychowskiego oraz Opery na Zamku.

Podczas wernisażu plenerowej wystawy pojawili się krewni Nieżychowskiego oraz przedstawiciele instytucji kultury. Głos zabrał Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

- Myślę, że Jacek teraz śmieje się zza chmur - mówił. - Był mądrym, honorowym człowiekiem, który wiele po sobie zostawił, chociażby Operę. To wielka postać. Mamy w Szczecinie problem z tożsamością i to jest właśnie osoba, na której powinniśmy ją budować. 

Zapowiedział również powstanie kolejnej, wewnętrznej wystawy o Jacku Nieżychowskim, która będzie prezentowana w szczecińskich instytucjach kultury. 

Obecny był również syn artysty, Tomasz. Podziękował za uhonorowanie ojca i przypomniał, że był on niesamowitym gawędziarzem, jeździł po Polsce i zbierał różne historie. Jak tę o szkole imienia „tysiąclecia PRL”, którą zobaczył gdzieś na Lubelszczyźnie. 

Jacek Nieżychowski jest patronem roku 2024. Decyzję o upamiętnieniu artysty podjęła Rada Miasta Szczecin na wniosek Opery na Zamku i rodziny artysty. Nieżychowski związał swoje życie ze Szczecinem, był aktorem, śpiewakiem operetkowym, artystą kabaretowym, dziennikarzem oraz animatorem życia kulturalnego Szczecina. Miał ogromny wpływ na budowanie powojennej tożsamości miasta i jego silnej pozycji w świecie kultury.©℗

(aj)

Film: Piotr Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fin
2024-03-27 23:20:39
Dawno temu widywałem tego pana w al .Jedności Narodowej gdzie mieszkałem , charakterystyczna tusza więc był rozpoznawalny , no młodzi , jaka to teraz ulica ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA