Sobota 25 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Inkunabuł odzyskuje blask w Szczecinie

Data publikacji: 2015-10-18 11:22
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Inkunabuł odzyskuje blask w Szczecinie
 

Unikatowy w skali europejskiej inkunabuł „Bonaventura s., Opuscula, Strasbourg” z 1489 roku odzyskuje dawny blask w Szczecinie. Prace konserwatorskie zakończą się pod koniec listopada.

Niezwykle cenny inkunabuł, zaliczany do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, wydał Martin Flach. Drugi znany w Europie egzemplarz, wydany w tej samej formie, posiada Staatsbibliothek w Bambergu. Zły stan dzieła z kolekcji Książnicy Pomorskiej uniemożliwiał udostępnianie badaczom i prowadzenie specjalistycznych badań naukowych - konieczna była konserwacja. Na wartość dzieła wpływa przede wszystkim datowana na 1485 r. drzeworytowa, ręcznie kolorowana rycina na wyklejce pokrywającej górną okładzinę. Rycina ukazuje św. Bonawenturę w stroju franciszkańskim, siedzącego przy pulpicie z książką i krucyfiksem w dłoni.„Stan zachowania inkunabułu, a szczególnie oprawy był bardzo zły - mówi PAP konserwator dzieł sztuki, specjalizujący się w zabytkach z papieru i skóry Izabela Działak-Dąbrowska, która pracuje nad inkunabułem. - Występowały liczne przetarcia, przedarcia i duże fragmentaryczne ubytki skóry. Konstrukcja grzbietu była mocno nadwyrężona. Odtworzono brakujące elementy oprawy: uzupełniono ubytki w skórze oraz zrekonstruowano zapinki” – dodaje.

W wyklejce z cennym drzeworytem uzupełniono ubytki papieru i zrekonstruowano brakujący fragment tekstu.„Konserwacja bloku inkunabułu polegała na oczyszczeniu, usunięciu zacieków i plam oraz na uzupełnieniu ubytków papieru odpowiednio przygotowaną masą papierową” – mówi specjalistka. „Prace były utrudnione z uwagi na obecność w tekście licznych barwnych inicjałów malowanych wodną farbą w kolorze czerwonym i błękitnym. Każdy inicjał należało wcześniej zabezpieczyć przed działaniem wody używanej podczas procesu oczyszczania papieru” – dodaje Działak-Dąbrowska.

Prace konserwatorów rejestruje kamera, która pokazuje poszczególne etapy konserwacji. Pod koniec listopada inkunabuł zostanie zdigitalizowany i umieszczony w zasobie Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania”. Efekt prac specjalistów będzie można zobaczyć na dwóch wystawach; pierwsza zorganizowana zostanie w Książnicy Pomorskiej, a druga w Stargardzie Szczecińskim, gdzie inkunabuł przechowywany był przez kilkaset lat. Otwarciu wystawy towarzyszył będzie katalog „Inkunabuły ze zbiorów Książnicy Pomorskiej". (pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: efekt prac specjalistów będzie można zobaczyć na wystawie w Książnicy Pomorskiej.

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA