czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Inkunabuł odzyskuje blask w Szczecinie

Inkunabuł odzyskuje blask w Szczecinie

Inkunabuł odzyskuje blask w Szczecinie
Data publikacji: 2015-10-18 11:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1049 29373

Unikatowy w skali europejskiej inkunabuł „Bonaventura s., Opuscula, Strasbourg” z 1489 roku odzyskuje dawny blask w Szczecinie. Prace konserwatorskie zakończą się pod koniec listopada.

Niezwykle cenny inkunabuł, zaliczany do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, wydał Martin Flach. Drugi znany w Europie egzemplarz, wydany w tej samej formie, posiada Staatsbibliothek w Bambergu. Zły stan dzieła z kolekcji Książnicy Pomorskiej uniemożliwiał udostępnianie badaczom i prowadzenie specjalistycznych badań naukowych - konieczna była konserwacja. Na wartość dzieła wpływa przede wszystkim datowana na 1485 r. drzeworytowa, ręcznie kolorowana rycina na wyklejce pokrywającej górną okładzinę. Rycina ukazuje św. Bonawenturę w stroju franciszkańskim, siedzącego przy pulpicie z książką i krucyfiksem w dłoni.„Stan zachowania inkunabułu, a szczególnie oprawy był bardzo zły - mówi PAP konserwator dzieł sztuki, specjalizujący się w zabytkach z papieru i skóry Izabela Działak-Dąbrowska, która pracuje nad inkunabułem. - Występowały liczne przetarcia, przedarcia i duże fragmentaryczne ubytki skóry. Konstrukcja grzbietu była mocno nadwyrężona. Odtworzono brakujące elementy oprawy: uzupełniono ubytki w skórze oraz zrekonstruowano zapinki” – dodaje.

W wyklejce z cennym drzeworytem uzupełniono ubytki papieru i zrekonstruowano brakujący fragment tekstu.„Konserwacja bloku inkunabułu polegała na oczyszczeniu, usunięciu zacieków i plam oraz na uzupełnieniu ubytków papieru odpowiednio przygotowaną masą papierową” – mówi specjalistka. „Prace były utrudnione z uwagi na obecność w tekście licznych barwnych inicjałów malowanych wodną farbą w kolorze czerwonym i błękitnym. Każdy inicjał należało wcześniej zabezpieczyć przed działaniem wody używanej podczas procesu oczyszczania papieru” – dodaje Działak-Dąbrowska.

Prace konserwatorów rejestruje kamera, która pokazuje poszczególne etapy konserwacji. Pod koniec listopada inkunabuł zostanie zdigitalizowany i umieszczony w zasobie Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania”. Efekt prac specjalistów będzie można zobaczyć na dwóch wystawach; pierwsza zorganizowana zostanie w Książnicy Pomorskiej, a druga w Stargardzie Szczecińskim, gdzie inkunabuł przechowywany był przez kilkaset lat. Otwarciu wystawy towarzyszył będzie katalog „Inkunabuły ze zbiorów Książnicy Pomorskiej". (pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: efekt prac specjalistów będzie można zobaczyć na wystawie w Książnicy Pomorskiej.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Całe ich życie
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy