piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Inauguracja festiwalu Sacrum Non Profanum

Inauguracja festiwalu Sacrum Non Profanum

Inauguracja festiwalu Sacrum Non Profanum
Data publikacji: 2017-08-17 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-18 07:31
Wywietleń: 920 288682

– Jestem szczęśliwa, że mogę być w Szczecinie, do którego zawsze chciałam przyjechać. To piękne miasto. Najbardziej szczęśliwa jestem z tego, że na znamienitym festiwalu Sacrum Non Profanum mogę przedstawić twórczość mego męża – mówiła w Zamku Książąt Pomorskich Lady Camilla Jessel-Panufnik, otwierając wystawę swoich fotografii, zatytułowaną „Andrzej Panufnik. Życie i twórczość”.

Lady Camilla Jessel-Panufnik jest honorowym gościem festiwalu Sacrum Non Profanum, poświęconego w tym roku twórczości jej męża, Andrzeja Panufnika (1914-1991), jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich kompozytorów XX wieku. Od 1954 r. był na emigracji. Uciekł z Polski, nie mogąc pogodzić z metodami ówczesnej władzy i socrealizmem. Władze PRL uznały go wówczas za zdrajcę i zakazały wykonywania jego utworów w kraju. W krajach Zachodu swoją twórczością zdobył z czasem bardzo duże uznanie. Królowa Elżbieta II nadała mu brytyjski tytuł szlachecki.

Po raz pierwszy do Polski przyjechał dopiero w 1990 roku. Dziś jego utwory są stale obecne także krajowym życiu muzycznym, aczkolwiek w Polsce wciąż są za mało znane.

– Mój mąż nigdy nie dbał o pieniądze i poklask. Był człowiekiem nieśmiałym, a odważnym tylko wtedy, gdy komponował i dyrygował. W czasie powstania warszawskiego stracił wszystkie swoje rękopisy. Niektóre utwory potem odtwarzał. Nie był typowym kompozytorem współczesnym. Starał się pisać dla ludzi, łączyć komplikację intelektualną z uczuciem. Był prawdziwym polskim patriotą – mówiła Camilla Jessel-Panufnik.

Wystawa, prezentująca Andrzeja Panufnika jako muzyka i ojca rodziny, czynna jest w przedsionku Galerii Gotyckiej zamku.

Muzyczny program festiwalu zaczyna się w piątek wieczornym koncertem w Filharmonii Szczecińskiej. W niedzielę zaplanowano koncert w Berlinie, w poniedziałek w katedrze św. Jakuba Szczecinie, od wtorku festiwal – jak co roku – będzie gościł w Trzęsaczu, gdzie ma swoje stałe miejsce. Jego organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia, a dyrektorem artystycznym – prof. Bohdan Boguszewski.

(b.t.)

Fot.: Robert STACHNIK

 

Komentarze

fot
Szkoda, że młodych to nie interesuje.
2017-08-18 07:15:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy