Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Ikona jazzowej awangardy na dziedzińcu zamku. Bilety są w sprzedaży

Data publikacji: 2021-06-21 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-21 18:21
Ikona jazzowej awangardy na dziedzińcu zamku. Bilety są w sprzedaży
Fot. Jacek Poręba  

Mikołaj Trzaska, wybitny jazzman, saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej zagra w sobotę (26 czerwca) na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To będzie pierwszy w naszym mieście solowy koncert tego artysty. Po występie odbędzie się spotkanie z muzykiem i plenerowy pokaz filmu pt. „Miłość”.

Mikołaj Trzaska jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote oraz z pisarzami: Marcinem Świetlickim, Jurijem Andruchowyczem i Andrzejem Stasiukiem. Wraz z Tymonem Tymańskim był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu (nurt, który pojawił się w polskiej muzyce jazzowej w latach 90.) – legendarnej grupy Miłość. Członkiem tego zespołu Trzaska był w latach 1990 – 2001. Formacja nagrała pięć albumów i stworzyła muzykę do filmu „Sztos”.

Obecnie Trzaska jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonującego muzykę żydowską. Angażuje się w liczne projekty muzyczne, również międzynarodowe. Jest także kompozytorem muzyki filmowej. Regularnie współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do kolejnych filmów reżysera: „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń”, „Kler”. Jest też autorem muzyki do serialu „Klangor”.

Koncert Mikołaja Trzaski rozpocznie się o godz. 20. Publiczność będzie mogła usłyszeć autorskie kompozycje muzyka. Po występie odbędzie się spotkanie z artystą, a o godz. 22 projekcja filmu „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego. Ten dokument opowiada o historii i reaktywacji zespołu Miłość.

Bilety kosztują 20 złotych (na koncert, spotkanie i pokaz filmu "Miłość") i 10 zł (tylko na pokaz filmu). Dostępne są na: http://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku (wejście A z dużego dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10 - 18).

(MON)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ