poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Historia Marca '68 w filmie

Historia Marca '68 w filmie

Historia Marca '68 w filmie
Data publikacji: 2018-03-11 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-12 23:31
Wywietleń: 1228 317335

W najbliższych dniach w Szczecinie, w tutejszym kinie „Zamek" będzie okazja obejrzeć kilka filmów w cyklu pt. „Przerwane losy – Reminiscencje Marca '68". Bilety wolnego wstępu - do odebrania na 15 minut przed każdym wydarzeniem w kasie kina (wejście A z dużego dziedzińca, I p.). Liczba miejsc ograniczona.

W niedzielę o godz. 15.30 zostanie pokazany film pt. „Szczęśliwego nowego roku" J. Bromskiego. Akcja filmu osnuta jest wokół wydarzeń marca 1968 roku. Oto młoda dziewczyna, Agnieszka Bergman (Jolanta Jackowska) jest córką Jerzego, sekretarza KC (Krzysztof Kolberger). Spędza Sylwestra w górach z przyjaciółmi, tam odwiedza ją ojciec i wdaje się w dyskusję z młodymi ludźmi. Wygląda na to, że sytuacja polityczna w Polsce nie podoba im się. Wkrótce przez Polskę przechodzi fala strajków, w tym demonstracje marcowe, do których przyłączają się Agnieszka i jej chłopak Piotr (Tomasz Kozłowicz). Gdy wychodzi na jaw, że córka sekretarza KC brała udział w strajku, jej ojciec zostaje zdymisjonowany. Piotr zostaje zmuszony przez władze do wyemigrowania z Polski. Agnieszka postanawia opuścić ojczyznę wraz z nim.

W niedzielę również, ale o godz. 17.15, zostanie pokazany blok filmowy, obejmujący filmy dokumentalne związane z tematem emigracji szczecińskiej: „Kredens” i „Dokumenty”. Pierwszy z nich to tragikomiczna opowieść o młodym reżyserze filmowym podążającym śladami starego rodzinnego kredensu, który zniknął pod koniec lat 60., kiedy to tysiące obywateli Polski pochodzenia żydowskiego musiało opuścić Polskę. W drugim z kolei osoby z trzech pokoleń zastanawiają się, jakie znaczenie ma dla nich posiadanie paszportu w konsekwencji wydarzeń marca 1968 w Polsce.

W poniedziałek w kinie zaplanowano pokaz filmu „Marcowe migdały" R. Piwowarskiego (o godz. 16), „Szalom Niebuszewo" w reżyserii S. Kuźnika (godz. 17.45) oraz bloku filmów obejmujących pięć filmów dokumentalnych związanych z tematem emigracji marcowej ze Szczecina. Odbędzie się też spotkanie z Grzegorzem Fedorowskim, reżyserem filmów dokumentalnych.

(MON)

Na zdjęciu: Wśród filmów z cyklu pt. „Przerwane losy – Reminiscencje Marca '68" będzie pokazana opowieść pt. „Marcowe migdały".

 

Komentarze

Historia kolem sie toczy...
A za co musialy te "Icki i Moski" Polske wowczas "po-o-pu-szczac"...czyzby tylko za "Niewinnosc" ? A dzisiaj jak jeszcze Polske Szkaluja...!!
2018-03-12 23:25:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy