Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Herstorie, czyli kobiety o kobietach. Obejrzyj film szczecinianki, reżyserki słynnej "Lekcji miłości"

Data publikacji: 2021-03-04 22:22
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-04 22:29
Herstorie, czyli kobiety o kobietach. Obejrzyj film szczecinianki, reżyserki słynnej "Lekcji miłości"
Fot. Dariusz Gorajski  

Od czwartku (4 marca) do poniedziałku (8 marca) z okazji Dnia Kobiet, na portalu Ninateka.pl będzie można obejrzeć osiem wyjątkowych filmów dokumentalnych, stworzonych przez kobiety i o kobietach. Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”, film „ll Call You When I Get There” autorstwa szczecinianki, Małgorzaty Goliszewskiej (na zdjęciu - w środku, podczas spotkania w Zamku Książąt Pomorskich), reżyserki głośnej „Lekcji miłości” oraz polsko - węgierska opowieść o fabryce wibratorów. Całe wydarzenie odbywa się pod nazwą: "Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece" i co ważne - jest bezpłatne.

Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie imprezy dużą popularnością. Mowa w nich między o tym, czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm oraz z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety. Historie kameralne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną

Kilka tytułów szczególnie polecamy. Ot, choćby „The Vibrant Village”. To opowieść o kobietach z wyjątkowego zakładu pracy. Oto Börcs, niewielka wioska w północno-zachodnich Węgrzech, która nie wyróżnia się niczym szczególnym - za wyjątkiem znajdującej się tam fabryki wibratorów. Wiele kobiet z Börcs znalazło w niej pracę. Podczas gdy one produkują wibrujące cacka z fioletowego lub różowego silikonu, mężczyźni ze wsi spędzają samotnie czas w smętnym barze sportowym. Film "Siostrzeństwo" z pewnością zainteresuje tych wszystkich, którzy oglądali, na HBO GO, serial "Mrs. America". Reżyserce Irene Lusztig udało się nakłonić nieznajome kobiety, by przeczytały na głos listy wysłane w latach 70. do redakcji magazynu „Ms.” (we wspomnianej serialowej produkcji jest mowa o początkach pisma), uważanego za pierwszą gazetę feministyczną w Stanach Zjednoczonych. Większość z prezentowanych listów nigdy nie została opublikowana. Kobiety, które czytają je teraz w filmie Lusztig, nie zawsze zgadzają się z ich treścią. Nerwowo zerkając w kamerę, zastanawiają się nad tym, co oznacza dziś kobieca niezależność i dzielą się własnymi problemami.

Interesująco się zapowiada „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”. Posługując się przykładem pojedynczej pary majtek Stéfanne Prijot portretuje kobiety uwikłane w globalny łańcuch produkcji w przemyśle tekstylnym. Yulduz pracuje na uzbeckich polach bawełny. Janaka jest nastoletnią przędzarką, która musiała zrezygnować z edukacji. Mythili to barwiarka z Indii, która marzy o zostaniu matką a Risma działa jako aktywistka na rzecz praw pracownic w Indonezji. Ostatnią z bohaterek jest Pascale, matka reżyserki, właścicielka małego sklepu z odzieżą w Belgii, do którego trafia bielizna wyprodukowana dzięki pracy wspomnianych kobiet.

I wreszcie film pt. „I'll Call You When I Get There” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej. O czym jest ten krótkometrażowy dokument? Oto polska młoda artystka dostaje zaproszenie na rezydencję w Rotterdamie. Udaje się tam pociągiem. Przez całą drogę odbiera telefony od zaniepokojonej matki, której wizja samotnego wyjazdu do Holandii kojarzy się tylko z niebezpieczeństwami czyhającymi na młodą kobietę. Film Goliszewskiej nie tylko w zabawny i szczery sposób opowiada o relacji córki z matką, ale przede wszystkim pokazuje mechanizmy wytwarzania strachu i poczucia nieustannego zagrożenia. Warto dodać, że M.Goliszewska to artystka wizualna i dokumentalistka, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie i Szkoły Wajdy w Warszawie, realizuje projekty z pogranicza performansu i dokumentu, jej prace były prezentowane m.in. w Rosji, Chinach, Tajlandii, Indonezji, Włoszech, Austrii i USA, jest laureatką wielu nagród artystycznych i filmowych, stypendystką Młodej Polski, laureatką konkursu Artystyczna Podróż Hestii, rezydentką Museumsquartier w Wiedniu. Zadebiutowała w 2010 roku krótkometrażowym filmem „Ubierz mnie". Jej pełnometrażowy film dokumentalny „Lekcja miłości" miał światową premierę na festiwalu IDFA w Amsterdamie w listopadzie 2019 roku. Uwaga! Specjalny pokaz tego dokumentu, z okazji Dnia Kobiet, odbędzie się w poniedziałek (8 marca) w kinie Zamek o godz. 15. 

(MON)

Komentarze

Pablo
2021-03-05 04:50:43
Urzekły mnie te herhistorie o majtkach i wibratorach podczas gdy mężczyźni przesiadują w smętnym barze.Być może powinni pracować w fabryce wibratorach ubrani w damskie majtki to chyba byłby ciekawszy film.Każdy film powienien prezentować czerwoną błyskawicę i krzyczeć że to jest wojna i trzeba kogoś tam zawsze j...ć a reszta wyp..ć

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ