Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Gitara w najpiękniejszych odsłonach. Dużo bezpłatnych koncertów

Data publikacji: 2021-06-16 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-16 08:22
Gitara w najpiękniejszych odsłonach. Dużo bezpłatnych koncertów
Jakub Kościuszko Fot. materiały organizatora  

Druga edycja międzynarodowego festiwalu i konkursu pn. Baltic Guitar Days rozpocznie się w środę (16 czerwca) w Szczecinie i potrwa do niedzieli. Podczas imprezy wystąpi znakomite grono europejskich gitarzystów, a w konkursie weźmie udział grupę czterdziestu zdolnych uczestników z najróżniejszych krajów. Jak mówią organizatorzy, "efektowna pula nagród, sięgająca 6 tysięcy euro, przyciągnęła najlepszych młodych gitarzystów, którzy są już laureatami międzynarodowych konkursów, a niektórzy z nich mają za sobą debiuty płytowe". Muzyka, którą w tym roku przygotowano, przedstawia gitarę w najpiękniejszych odsłonach: gatunki sięgają od muzyki quasi-filmowej z towarzyszeniem orkiestry, poprzez flamenco, tango, klasykę do pereł hiszpańskiej muzyki gitarowej.

Inauguracja w filharmonii

Koncert inauguracyjny, czyli "Guitar Gala Night Hope 2021", odbędzie się w środę w filharmonii o godz. 19. Wystąpi szczeciński wirtuoz i pomysłodawca festiwalu, Jakub Kościuszko. Artysta wykona światowe premiery sensacyjnie odkrytych i ocalonych od zapomnienia koncertów na gitarę i orkiestrę brytyjskiego kompozytora - Harveya Hope'a. Są to dzieła napisane z filmowym rozmachem, wyraźnie inspirowane hiszpańską muzyką gitarową. Soliście towarzyszyć będzie Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Szymona Morusa.

- Ogromnie się cieszę, że po wielu miesiącach kulturalnego lockdownu, możemy zaprosić publiczność na koncerty na żywo. Spodziewam się również olimpijskiego poziomu konkursu, ponieważ bierze w nim udział wielu absolutnie topowych młodych gitarzystów z Europy i Azji - mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Jakub Kościuszko. - Moim zamysłem, przy wielomiesięcznym tworzeniu programu Baltic Guitar Days 2021, było ukazanie gitary jako wspaniałego instrumentu sprawdzającego się w wielu gatunkach muzycznych, takich jak flamenco, tango, muzyka hiszpańska i klasyczna. Zapraszam wszystkich do wspólnego przeżywania emocji, jakie nieść będzie ta piękna muzyka w czerwcowe gorące wieczory.

Od czwartku - koncerty w szkole muzycznej

Kolejne koncerty (zawsze o godzinie 19) i wszystkie pozostałe wydarzenia festiwalu (konkurs, lekcje mistrzowskie, prezentacje instrumentów i gitarowych akcesoriów) odbędą się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Nowowiejskiego przy ul. Staromłyńskiej 13. Wstęp jest bezpłatny, a na stronie internetowej: balticguitardays.com dostępny jest system rezerwowania miejsc - z uwagi na obostrzenia covidowe, pula wejściówek jest ograniczona.

Anna Mendak

Czwartkowy wieczór pn. "Flamenco Night" to spektakl muzyki i tańca flamenco, który zaprezentują: tancerka Anna Mendak oraz gitarzysta Rainer Maria Nero wraz z grającym na cajonie - Carlosem Ronda Masem. Piątkowy koncert, zatytułowany "Guitar Duo Night", to z kolei uczta dla miłośników muzyki kameralnej. Wystąpi jeden z najbardziej cenionych na świecie klasycznych duetów gitarowych – Amadeus Guitar Duo. Zespół tworzą Dale Kavanagh (Kanada) oraz Thomas Kirchhoff (Niemcy), a ich liczne nagrania płytowe od wielu lat znajdują się na liście bestsellerów wytwórni NAXOS. W ramach Sceny Młodych przed uznanym duetem wystąpi Piotr Piętal, pochodzący z Gryfic laureat kilkudziesięciu nagród konkursowych.

Piotr Chwastyk

Program sobotniego koncertu pt. "Spanish Night & Tango Night" to kwintesencja muzyki kojarzonej z gitarą. W wykonaniu polskiego wirtuoza mieszkającego w Berlinie, Jerzego Chwastyka, zabrzmią najpiękniejsze perły hiszpańskiej muzyki, a duet Rocco Heins (bandoneon) – Mateusz Goraj (gitara) przeniesie publiczność do robotniczych dzielnic Buenos Aires, gdzie króluje tango w swej pierwotnej postaci. Na Scenie Młodych zaprezentuje się z kolei uczennica szczecińskiego Zespołu Państowych Szkół Muzycznych - Wesna Gierlik.

"Virtuoso Night" i koncert laureatów – to plan na niedzielny wieczór. Wystąpi wtedy chorwacki geniusz gitary - Zoran Dukić, który ostatni raz w Szczecinie gościł wiele lat temu. Tym razem zaprezentuje publiczności program oparty na zestawieniu w jednym recitalu muzyki Jana Sebastiana Bacha i Astora Piazzolli. Na Scenie Młodych zaprezentuje swój talent koszalinianin - Kacper Krężołek, a także laureaci tegorocznej edycji konkursu.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ