Trwają szczecińskie uroczystości i cykl spotkań zorganizowanych z okazji 500-lecia reformacji. Wczoraj duchowni kościołów reformowanych odprawili wspólne nabożeństwo, jutro, w tradycyjny Dzień Reformacji, uroczyste nabożeństwo zostanie odprawione w kościele ewangelicko- -augsburskim Świętej Trójcy.
W inspirującej dyskusji panelowej „Reformacja – sukces czy porażka”, zorganizowanej w piątek wieczorem w Muzeum Narodowym, a prowadzonej przez Witolda Jabłońskiego, pełnomocnika marszałka województwa ds. Centrum Nauki i dr. Roberta Merecza, pastora Kościoła baptystów, uczestniczyli duchowni i teologowie protestanccy i katoliccy: diakon Izabela Sikora, dr Włodzimierz Tasak, dominikanin o. Maciej Biskup i pallotyn ks. Eugeniusz Leśniak. Skupili się na podobieństwach łączących oba Kościoły i ekumenizmie, który ks. Leśniak nazwał „sprawą genialną”. Przypominali, że Marcin Luter, mnich katolicki, ogłaszając w 1517 r. swoje głośne tezy, co uznaje się za początek reformacji, nie chciał podziału Kościoła zachodniego, lecz jego naprawy, do której ówczesny Kościół nie był gotowy. Dr Włodzimierz Tasak podkreślał, że „skutkiem reformacji zaczął poddawać się reformom”. Bardzo silnym impulsem w tych działaniach był II Sobór Watykański.
Dyskutanci, mówiąc o ekumenizmie i stosunku do innych religii, przypominali m.in. dokonania św. Jana Pawła II. Gdy mówili o konieczności rozdziału Kościoła od państwa, przywoływali jasne stanowisko papieża Benedykta XVI, który uzasadniał to teologicznie, a gdy dyskutowali o chrześcijańskim miłosierdziu, odwoływali się do słów i czynów papieża Franciszka I.
W poniedziałek (30 października) organizatorzy uroczystości 500-lecia reformacji zapraszają na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Złoty Wiek Pomorza” w Muzeum Narodowym (zapisy: biuro@reformacja.szczecin.pl).
We wtorek Kościoły reformowane obchodzą swoje wielkie święto – Dzień Reformacji. Przypomina ono wywieszenie przez Marcina Lutra w Wittenberdze jego 95 tez. W krajach protestanckich, m.in. w Niemczech, jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy.
W Szczecinie Nabożeństwo Reformacyjne zostanie odprawione w kościele ewangelicko-augsburskim (ul. Energetyków 8) o godz. 17. Będzie miało charakter ekumeniczny.
Jutro też finał szczecińskich uroczystości 500-lecia reformacji, przygotowanych z inicjatywy Fundacji Animatus, a współorganizowanych przez kościoły: ewangelicko-augsburski, ewangelicznych chrześcijan, chrześcijan baptystów i zielonoświątkowy we współpracy z Kościołem katolickim i władzami samorządowymi. O godz. 20 w Filharmonii Szczecińskiej zacznie się koncert „Pieśń naszych Ojców”. Wystąpi Mate.O z zespołem. To jedyne wydarzenie uroczystości i spotkań reformacyjnych, na które obowiązują bilety.
Tekst i fot. (b.t.)