sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Gdzie stanie Teatr Współczesny?

Gdzie stanie Teatr Współczesny?

Gdzie stanie Teatr Współczesny?
Data publikacji: 2017-02-15 22:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 2026 215113

Na Łasztowni czy przy Nabrzeżu Wieleckim? A może na tyłach filharmonii? O tym, gdzie stanie nowy gmach Teatru Współczesnego dyskutowali w środę (15 lutego) radni komisji kultury. Sprawa wybudowania szczecińskiemu teatrowi nowej siedziby podnoszona jest od lat. Obecna, na Wałach Chrobrego, nie spełnia wymogów: scena jest zbyt wąska, brakuje zaplecza, kieszeni scenicznych, miejsca na magazyny. Współczesny nie jest też u siebie, tylko dzierżawi powierzchnię od Muzeum Narodowego.

– Trwają prace koncepcyjne – poinformowała Agata Stankiewicz, dyrektor Wydziału ds. Kultury w Urzędzie Miasta. – To jest trudny etap, bo nie dotyczy tylko naszego wydziału. Umowa między teatrem a muzeum obowiązuje do 2027 roku i chcemy do tego czasu zakończyć sprawę. Na razie nie mamy środków zapisanych na ten cel w budżecie, ale jak tylko zapadnie decyzja odnośnie lokalizacji, to wówczas podejmiemy działania.

Biuro Planowania Przestrzennego Miasta oraz architekt miasta wytypowali cztery lokalizacje pod przyszłą inwestycję: na zapleczu filharmonii, na Łasztowni za Starą Rzeźnią oraz dwa położone naprzeciw siebie tereny nad Odrą przy planowanym moście Kłodnym.

– Ten pierwszy teren sprawia pewną trudność ze względu na istniejący tam schron. Musimy najpierw sprawdzić, czy da się go wykorzystać na ewentualne potrzeby teatru, bo rozbiórka zwiększyłaby koszty inwestycji. Lokalizacja na Łasztowni, przy Starej Rzeźni, ma najmniejszą akceptację teatru, z kolei budowa mostu Kłodnego warunkuje przestrzenie przy nim – tłumaczył Jarosław Bondar, architekt miasta.

Sceptycyzmu wobec przedstawionych koncepcji nie kryła radna Małgorzata Jacyna-Witt, lansująca swój pomysł ulokowania Współczesnego na parceli po zlikwidowanej szkole „Maciusiu”, na ulicy Obrońców Stalingradu.

Katarzyna STRÓŻYK

CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY W CYFROWYM WYDANIU "KURIERA SZCZECIŃSKIEGO" I E-WYDANIU Z 16 LUTEGO 2017 ROKU: http://www.24kurier.pl/cyfrowy 

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

spolegliwy
A moze by sie dalo wybudowac teatr by obok funkcji teatru pelnil funkcje mauzoleum ukochanych politykow i Pana Piotra Krzystka? zwolennicy byliby szczesliwi a miasto i mieszkancy by mogli kontemplowac dzialalnosc ukochanych przywodcow
2017-02-17 18:33:11
@obs
Proponuję Ci pojeździj trochę po Polsce i zobacz jak inne duże miasta wyglądają. Przejdź się chodnikami Warszawy, Poznania, Gdańska, zobacz jaki poziom czystości jest tam. Sprawdź też jak wygląda smog w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu. Zapewniam, że Szczecin w obu kategoriach wyróżnienia się, ale pozytywnie. Poza tym nikt nie zabrania Ci korzystać z dobrodziejstw kultury, które nie są dla elit ale dla każdego sredniointeligentnego człowieka, któremu jest to potrzebne do życia. Totalną bzdurą jest twierdzenie, że wyjechało 100 tys mieszkańców. Zgodnie z prawdą i danymi najwięcej mieszkańców straciły : Łódź, Poznań i Katowice. Ale tylko z tych trzech Łódź ponad 100 tys.
2017-02-17 11:59:59
Obs
"Chory" Prezydent Miasta - syf w miescie taki ze..., chodniki poza malymi wyjatkami to zgroza (no ale Pan Prezydent podjezdza wszedzie samochodem wiec mu to ....). Pan Prezydent buduje sobie "glupawe" pomniki - a to Filharmonia, a to Opera, a teraz Teatr... A Pan Prezydent niech sie przejdzie n.p. od Pomnika "Orlow" do Lasku Arkonskiego -alejki parkowe pamietajace czasy wywozenia gruzu do Lasku Arkonskiego - czyli 45-46. No ale co tam alejki Pan Prezydent musi budowac cos efektownego - dla elit - niewazne ze widownia w Filharmonii/Operze/Tetrze to max. 1000 osob na przedstawienie/koncert czyli cos dla bardzo waskiego grona "wybrancow". A co z reszta mieszkancow - pozostalych 300 tys. (reszta juz zdazyla stad wyjechac - jak by ktos nie mogl sie doliczyc tych teoretycznych 400 tys. mieszkancow. Miasto (ulice/chodniki) nie jest sprzatane od lat - czy ktos kiedys widzial polewaczke czy odkurzacz uliczny??? A potem zdziwienie ze smog.... wystarczy popatrzec na kilogramy "syfu" pod parkujacymi samochaddoami. Pamiatajmy o tym przy wyborach....co Krzystek zrobil dla t.zw. "szarych" mieszkancow Szczecina.
2017-02-17 10:37:38
dna
ostatnie przedstawienie w tym teatrze sięgnęło dna. Nie dość że prymitywizm na estradzie, zasmradzanie publiki papierochami (wbrew zapisom ustawy - i nie ma tłumaczenia że to element artystyczny, zwykłe chamstwo i brak poszanowania publiki) zresztą poziom przedstawienia był taki że po 15 min publika sama szukała dla siebie zajęcia i zaczął się ogólny harmider. I takie coś mamy finansować? Zdecydowane nie. W Teatrze Polskim, Operze czy Pleciudze jest zdecydowanie wyższy poziom. Nawet w mniejszych tetrach jest Kulturalniej niż we "współczesnym upadku"
2017-02-17 09:49:02
Pikuś
Do kalafiora Ekstrawagancją jest budowanie komunalnych familoków (oby nie w centrum miasta). A teatr jest kwintesencją kultury. Jak tego nie rozumiesz, to trudno twój problem.
2017-02-16 21:08:47
Uppp
Mieszkania komunalne sa niepotrzebne a potrzebne sa zaszczyty narcystycznej wladzy
2017-02-16 20:03:09
Tulipan
A moze sprawdzic czy sale w innych obiektach kultury sa oblozone i czy majs publicznosc - a wtedy okaze sie ze wystarczy stary obiekt, tylko mnie nikt nie poslucha i postawia jakis koszmar betonowy ktory dalej zadluzy miasto
2017-02-16 20:01:15
Kalafior
Rowniez bylbym goracym zwolennikiem budowy teatru gdyby go w ogole w Szczecinie nie bylo, ale w obecnej sytuacji uwazam, ze sa inne priorytety. Zwlaszcza dla wiekszosci mieszkancow naszego miasta. Jak to sie ma do wyburzania starych kamienic, ktore sa wizytowka Szczecina, a na ich remonty nie ma pieniedzy i w ich miejsce powstaja styropianowe klocki deweloperow i przez to zmniejsza sie systematycznie zasob mieszkan komunalnych?
2017-02-16 19:49:21
Kocica
Krzywe chodniki, mieszkania komunalne mieszkania... No ambicje na miarę mieszkańców Mogilna czy Wąchocka. We Wrocławiu czy Poznaniu chodniki są bardziej wysłużone, a mieszkań komunalnych jeszcze bardziej brakuje, mimo to miasta inwestują w to co je wyróżnia i przyciąga. Do miasta z pełnią szczęśliwości dla potrzeb lokalowych meneli i prostymi chodnikami nie zawita pies z kulawą nogą, nie mówiąc o poważnych inwestorach
2017-02-16 19:15:22
cyrk
Małgorzata Jacyna-Witt nie wie że przed wojną był tam cyrk -po wojnie były tam ruiny do odbudowania,brakuje nam tylko cyrku w tym mieście
2017-02-16 17:25:07
mejdej
a co z krzywymi, dziurawymi chodnikami, chodzić już nie można normalnie po mieście!
2017-02-16 15:58:01
Ania
@Robert. Wyrementowana siedziba opery jest rzeczywiście bardzo estetyczna i funkcjonalna. Natomiast ten Britten to jakieś nieporozumienie. Szczecinianie i mieszkańcy regionu chcą słuchać i oglądać wielkie i znane dzieła operowe i operetkowe, a nie jakieś dziwadła przez ktore realizowane są prywatne ambicje dyrekcji. Niech grają to czego oczekuje publiczność, a nie to co wymarzył sobie dyrektor czy dyrygent. To nie MET.
2017-02-16 14:18:54
Anders
@antyŻENA A ja wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że postawią coś równie spektakularnego, co będzie wygrywać konkursy międzynarodowe i przyniesie jeszcze większy splendor mojemu miastu. I niech inne Poznanie czy Lubliny bardziej zazdroszczą!
2017-02-16 12:31:57
antyŻENA
Mam nadzieję, że nie postawią takiego wstrętnego kloca jak filharmonia...
2017-02-16 10:54:02
Robert
@Teatr jeśli idzie o operę to goście spoza Szczecina mają opinię wręcz przeciwną. Są zafascynowani, że taki teatr usytuowany jest w renesansowym zamku. Znajomi z Warszawy byli zachwyceni przestrzenią i poziomem artystycznym (opera Brittena). Każdy większy wybudowany od podstaw teatr wymagałby trzykrotnie większych nakładów więc nie wiem czy w Szczecinie jest już przyzwolenie społeczne i polityczne na wysokie dotowanie opery na poziomie 20 i więcej milionów? Pamiętam jak wiele osób nie mogło znieść faktu, że budowana jest nowa, większa filharmonia. Jeśli idzie o Teatr Współczesny to już dawno powinien mieć siedzibę gdyż to jedna z wizytówek artystycznych Szczecina. Nie ma lepszego i tańszego sposobu na promocję a tej miasto wciąż bardzo potrzebuje także ze względu na inwestorów.Żadna wysoka kadra menedżerska nie przyjedzie i nie osiądzie w mieście, które nie ma dobrego życia kulturalnego. Moim zdaniem teatr powinien być wybudowany w okolicach Trafostacji Sztuki tak jak jest to od dawna planowane.
2017-02-16 10:08:25
Ale tylko z blachy falistej i w kolorze różowym !!
.
2017-02-16 09:47:55
teatr
Teatr funkcjonuje od wielu lat i nagle okazuje się be?
2017-02-16 09:35:58
jedrek
Moim zdaniem to plac po hotelu arkona przy ul. Panieńskiej byłby pięknym miejscem na wybudowanie teatru.Od czasu rozebrania tego hotelu nic się tam nie dzieje poza grzebaniem w ziemi na polecenie konserwatora miejskiego a które już dawno powinno się zakończyć.Skoro stał tam hotel to jaki problem postawić tam budynek teatru,oczywiście po odebraniu tego placu orbisowi który jeszcze długo nic tam nie postawi aż nareszcie odsprzeda go jakiemuś deweloperowi i zarobi na tym a miasto jak zwykle straci.Panie prezydencie K.niech się Pan obudzi i coś z tym uczyni
2017-02-16 09:33:08
topek
Kalafior!!!zostaniesz jednak burakiem!
2017-02-16 09:20:58
Teatr
Jak by filharmonia stanęła na Łasztowni, to mielibyśmy drugie nasze Sydney. Może jak postawią tam nowy teatr współczesny, to ożywi on widok z Wałów Chrobrego. Można by tam postawic operę w przyszłości. Obecna to prowincja straszna.
2017-02-16 08:23:02
Kalafior
A może by tak najpierw pomyśleć o mieszkaniach komunalnych a potem o takich ekstrawagancjach jak teatry
2017-02-16 00:13:35
ccc
Komisji Kultury przewodzi młodzian i cienias Niburski. Nic z jego rad nie będzie, to przynajmniej jest pewne.
2017-02-15 22:21:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy