Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Gale Fryderyków w Szczecinie! Zjadą tu największe gwiazdy muzyki rozrywkowej i poważnej

Data publikacji: 2021-06-14 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-14 16:05
Gale Fryderyków w Szczecinie! Zjadą tu największe gwiazdy muzyki rozrywkowej i poważnej
 

Tegoroczne gale najważniejszych polskich nagród muzycznych, czyli Fryderyków, zaplanowane są w Szczecinie. Już 25 czerwca, w tutejszej Operze na Zamku, odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w kategoriach muzyki poważnej. Artyści scen rozrywkowej i jazzowej swoje święto w Szczecinie obchodzić będą 5 sierpnia. Na drugiej z gal, w Netto Arenie, będzie obecna publiczność. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają wprowadzenie do sprzedaży puli biletów, ale szczegółów jeszcze nie podano.

Fryderyki to nagroda polskiej branży muzycznej, przyznawana za dokonania fonograficzne minionego roku. W dziedzinie muzyki poważnej wręczana jest w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności. O tym, które albumy muzyki poważnej uhonorowane zostaną Fryderykiem 2021 dowiemy się podczas czerwcowej gali. Szansę na tę wyjątkową statuetkę mają m.in. śpiewaczki Aleksandra Kurzak, Agata Zubel i Agnieszka Rehlis, skrzypek Jakub Jakowicz w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Wrocław Baroque Ensemble, a także Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”.

Kto na pierwszej gali Fryderyków?

Organizatorzy ujawnili, jacy artyści zaszczycą swoją obecnością pierwszą z gal. Wieczór otworzy energiczna i uroczysta muzyka Antonia Vivaldiego w wykonaniu Elwiry Janasik (mezzosopran) i orkiestry barokowej Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa. Kolejnymi gwiazda wieczoru będą: flecistka Ania Karpowicz, laureatka tegorocznego Paszportu „Polityki”, Kwartet Śląski, pianista Piotr Sałajczyk, pianista Aleksander Dębicz, gitarzysta Łukasz Kuropaczewski oraz śpiewacy: Aleksandra Olczyk i Łukasz Goliński (szczecinianin!). Uwaga! Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Jeszcze nie wiadomo, kogo zobaczymy na scenie 5 sierpnia w Netto Arenie, ale z pewnością do Szczecina przyjadą artyści nominowani do Fryderyków. Przypomnijmy zatem, że najwięcej nominacji w tym roku otrzymał Krzysztof Zalewski, Sanah i Lanberry. Z kolei w kategorii "Fonograficzny Debiut Roku" cztery z pięciu nominacji przypadły artystom hiphopowym. Otrzymali je: Mata, Miły ATZ, Sobel i Zdechły Osa. W gronie debiutantów znalazła się także jedna kobieta – Ptakova, reprezentująca pop alternatywny. Wśród innych, popularnych artystów z nominacjami, są też choćby: Natalia Kukulska, Artur Rojek, Taco Hemingway, Majka Jeżowska, Edyta Bartosiewicz, Igor Herbut, Voo Voo, Mela Koteluk, Siksa.

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

XD
2021-06-14 16:05:41
"Siksa" XD

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ