Wtorek, 28 maja 2024 r. 
REKLAMA

Gala Kultury w Stargardzie. Artyści i twórcy na podium

Data publikacji: 14 marca 2024 r. 19:18
Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2024 r. 20:02
Gala Kultury w Stargardzie. Artyści i twórcy na podium
Stypendyści prezydenta Stargardu  

Ubiegłoroczne osiągnięcia były dla kapituły podstawą do wyłonienia laureatów nagród, którymi od kilku lat miasto obdarowuje ludzi kultury. Kilkunastu z nich otrzymało statuetki, a 29 utalentowanych osób - prezydenckie stypendia.

 W tym roku pula dla uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz doświadczonych twórców i osób wspierających kulturę przeznaczono 110 tys. zł. Nagrody przyznano w kilku kategoriach.

Artystą - twórcą roku została Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej za dwutomową książkę pt. „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Za nią stargardzianka otrzymała w ub.r. nagrodę literacką Jantar.

- Moja książka została dobrze przyjęta zarówno przez świat naukowy jak i przez czytelników, cieszę się, że ją czytacie - mówiła w piątek nagrodzona Jolanta Aniszewska. - Została uznana za literaturę, w co nadal nie chce mi się wierzyć, a co jest bardzo ważne. Cieszy mnie to, że czytelnicy chcą ją czytać, mimo, że to dwa opasłe tomiska. „Zamęt” narobił w moim życiu ogrom zamętu, przez pierwsze pół roku nie było dnia, by ktoś o nią nie pytał, a w ostatnich miesiącach co najmniej dwa razy w tygodniu. 

Bernadeta Wdzięczna, stargardzka malarka i słynna nie tylko w kraju portrecistka została utytułowana mianem Kreatora Kultury. Dziękowała ze sceny nie tylko za nagrodę, ale też za wsparcie stargardzian a akcjach organizowanych na rzecz jej córki Konstancji, zmagającej się z rakiem żołądka.

-  Dziękuje za wszystko co się działo w ostatnim czasie – mówiła wzruszona podczas Gali Kultury w SCK. Bernadeta Wdzięczna jest pomysłodawcą i współorganizatorka ArtFestiwalu, święta sztuki i artystów w Stargardzie. 

Kapituła, na czele której stanęła Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu, za Wydarzenie Kulturalne Roku uznała cykl koncertów Orkiestry Camerata Stargard, organizowanych z okazji jubileuszu 5-lecia działalności tego zespołu.

- Przyjmuję tę nagrodę z wielką dumą - mówiła ze sceny Monika Konopczyńska, prezes Fundacji Camerata Stargard, podkreślając duże zasługi nie tylko członków zespołu, ale wsparcie włodarzy Stargardu dla inicjatywy utworzenia w mieście profesjonalnej orkiestry, która ma na koncie ponad 40 koncertów i różnorodny repertuar.

17 marca br. w kościele św. Ducha Camerata zagra Koncert Pasyjny, w tym utwór specjalnie skomponowany dla niej przez polsko-amerykańskiego kompozytora Marka Nowakowskiego. W stargardzkiej świątyni będzie pierwsza realizacja nagrania, które znajdzie się na płycie. Ma się ona ukazać w przyszłym roku.

Ambasadorem Kultury został, pochodzący ze Stargardu, Arkadiusz Brykalski, aktor i wokalista, od 2016 roku etatowy aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

- Czuję się szczęśliwy, że spotkało mnie takie wyróżnienie - mówił podczas połączenia na żywo z widownią w SCK.

Statuetkę, którą wręczał Michał Wiraszko, artysta i wokalista, rok temu uhonorowany tytułem Ambasadorem Kultury, odebrała dumna z syna mama Arkadiusz Brykalskiego.

Mecenasami kultury zostały firmy Holstar Sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza za wspieranie Stargardzkie Stowarzyszenia Muzycznego „Cantore Gospel”.

Nagrodę okolicznościową otrzymał stargardzki muzyk Krzysztof Rozesłański, współzałożyciel klubokawiarni Gent, członek dawnego zespołu Kuranty, nadal czynny muzyk z 50-letnią karierą na koncie. 

Jego największą miłością jest jazz i perkusja.

- Nie zamierzam odwieszać pałek na ścianę - obiecał z telebimu Krzysztof Rozesłański, laureat okolicznościowej nagrody prezydenta Stargardu.  

Statuetkę odebrał jego syn Łukasz.  

- Muzyka jest sposobem na życie mojego taty – mówił w SCK.

Liczną grupę docenionych przez kapitułę stanowiła w tym roku uzdolniona młodzież. W kat. młody artysta nagrody otrzymali: Kornelia Sadowska, Antoni Kmiecik,

Łucja Szymczykowska, Eryk Kucharski, Jan Onufry Przysiwek, Miłosz Krysiak oraz działający w Młodzieżowym Domu Kultury Zespół Ekspresja III prowadzony pod kierunkiem Weroniki Żółwińskiej.

- Dzięki ludziom tworzącym kulturę na naprawdę wysokim poziomie nasze miasto jest coraz lepszym miejscem do życia - mówił w SCK Rafał Zając, dziękując wszystkim twórcom nagrodzonym i nominowanym za wkład w tworzenie szeroko pojętej kultury miasta. - Stale poszerzana oferta daje mieszkańcom wszystko na wyciągnięcie ręki. W tej kwestii możemy konkurować z dużymi miastami.

Podczas uroczystości 29 młodych osób z różnymi talentami otrzymało stypendia. To: Alicja Bekierz, Agata Biryłko, Marcel Burchard, Alicja Kieliszek, Natalia Leszczyńska, Magdalena Pawelec, Miriam Estera Socik, Agnieszka Wierzbicka, Blanka Jakszuk, Maria Kanarek, Marta Kanarek, Bartłomiej Kulczycki, Mikołaj Matysik, Hania Mielcarek, Lidia Mazur, Mateusz Śliwa, Adrianna Bąk, Wiktoria Krakowiak, Miłosz Krysiak, Eryk Kucharski, Dominika Lewandowska, Paulina Pryciak, Kornelia Sadowska, Zuzanna Susz, Nikola Szkodlarska, Natalia Szymkowiak, Nailah Vitha, Eryka Wieleba i Natalia Korwin-Piotrowska.©℗

Tekst i fot. Wioletta MORDASIEWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA