czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni

Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni

Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni
Data publikacji: 2016-10-12 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 401 159674

O tym, jak niszczejący na szczecińskiej Łasztowni zabytek ożył i stał się nowoczesnym centrum kultury, opowiada album „Stara Rzeźnia”. Na wybranych blisko 200 zdjęciach pokazano ważne momenty z przemiany budynku. We wtorek (11 października) odbyła się promocja albumu. Oczywiście w Starej Rzeźni.

Najwięcej fotografii, które się składają na album, wykonał Marek Hołowacz. Nie rozstawał się z aparatem, dokumentując wszystkie prace przy budynku. Z tysięcy zrobionych przez niego zdjęć zespół współtworzący publikację - grupa reprezentująca Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne - wybrał najciekawsze. Autorem tekstu przypominającego rewitalizację zabytku jest Zygmunt Kowalski. Opis zamieszczono także w języku angielskim i niemieckim.

- Czasem wpadam tutaj ze znajomymi do restauracji i zawsze są ludzie, codziennie coś się dzieje - mówił na spotkaniu promującym album Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Efekt jest niezwykły i chyba wszyscy dobrze się tu czujemy.

Prezydent poinformował, że trwające obok prace mają na celu przebudowę kolejnego fragmentu nabrzeży. Przypomniał o zamiarze skomunalizowania części Łasztowni, na której działała kiedyś miejska rzeźnia.

Rewitalizacja Starej Rzeźni skorzystała z inicjatywy JESSICA - europejskiego wsparcia dla tego typu przedsięwzięć.

- Wierzę, że to dopiero początek serii ciekawych szczecińskich projektów - podkreślił Robert Michalski, wicedyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Laura Hołowacz, szefowa firmy CSL Internationale Spedition, która kupiła i odrestaurowała zabytek, dziękowała osobom zaangażowanym w tę inwestycję.

Dodajmy, że spotkanie prowadziła prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Swoje wiersze z tomiku „Łasztownia - kapsuła czasu” czytał Robert A. Florczyk.

Tekst  fot. (ek)

Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni

Komentarze

SZCZECINIANIN
Mam pytanie odnośnie chłodni Gryf.Jakie sa plany w stosunku do tej inwestycji i czy w związku z rewitalizacją ŁASZTOWNI sa jakieś plany aby ten budynek przenieść w inne miejsce???? Chłodnia jest zbudowana ze składanych elementów podejrzewam stąd rozebranie i przeniesienie jest chyba możliwe.
2016-10-12 14:19:44
OBSERWATOR
Ten temat jest już wyczerpany.Znowu Pani Laura Hołowacz pcha się na afisz. Ma parcie na szkło to widać.Zycie nie kończy się na Starej Rzeżni, Sa ważniejsze tematy
2016-10-12 13:44:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy