Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Filmy o mieście w ŚRODKU

Data publikacji: 10 października 2017 r. 11:02
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:46
Filmy o mieście w ŚRODKU
 

Śródmiejski Punkt Sąsiedzki ŚRODEK w Szczecinie rusza we wtorek 10 października z cyklem pokazów filmów o mieście. Po każdym przewidziana jest dyskusja na poruszone w obrazie tematy.  Jako pierwszy pokazany zostanie dokument „La Comuna 9”.

- Zainspirowani nieginącą ideą dyskusyjnych klubów filmowych chcemy stworzyć przestrzeń do wspólnego oglądania filmów i dyskusji o wymarzonym mieście – tłumaczy Kinga Rabińska ze ŚRODKA.

Wspólnie z partnerami – Radą Osiedla Śródmieście Zachód, Stowarzyszeniem Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina SENS oraz Stowarzyszeniem Edukacyjno-Artystycznym „Oswajanie sztuki” –ŚRODEK urządza we wtorek, 10 października,o godz. 19 pierwszy pokaz filmowy z nowego cyklu "Miastowi. Przegląd filmów o mieście".

- Wiemy, że ludzie chcą mieć wpływ na przestrzeń, w której żyją, ale często nie umieją wyjść poza partykularne interesy, wynieść się ponad własne ja na poziom wspólnoty i rozmawiać – dodaje Rabińska. – Mamy nadzieję, że taka kontrolowana sytuacja dyskusji rozpocznie dialog pomiędzy różnymi użytkownikami przestrzeni, bo ten dyskusyjny klub filmowy poruszać będzie bezdyskusyjnie najważniejsze tematy.
Na pierwszy ogień idzie film dokumentalny stworzony przez Annę Bednarczyk i Ingę Hajdarowicz pt. "La Comuna 9. Reclaiming a City/ La Comuna 9. Odzyskując miasto". To dokument o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i wyjątkowym procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia. Na przykładzie la comuna 9, dzielnicy 9. w Medellin w Kolumbii, twórczynie pokazują, co się dzieje, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi gminy czy dzielnicy. Jest to podróż przez sąsiedztwa, podczas której poznajemy osoby, które weszły w "codzienną politykę", by zmieniać otaczającą je rzeczywistość. To również swoisty przewodnik po procesie budżetu partycypacyjnego. Może on się stać inspiracją dla liderek i liderów.
Na projekcje, które będą się odbywać co miesiąc, wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.  Śródmiejski Punkt Sąsiedzki ŚRODEK mieści się przy ul. bł. Królowej Jadwigi 44 b (wejście od pl. Zgody - przy sklepie Andergrand.pl).

(mag)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA