piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Filharmonia pod pieczą Glińskiego?

Filharmonia pod pieczą Glińskiego?

Filharmonia pod pieczą Glińskiego?
Data publikacji: 2016-11-18 16:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1712 173128

Możliwe, że szczecińska filharmonia trafi na listę instytucji, współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury. Rozmowy na ten temat trwają a ich szczegóły poznamy być może już w przyszłym tygodniu.

Ministerialne współprowadzenie to konkretna korzyść finansowa, zwykle w wysokości kilku milionów złotych rocznie. Obecnie lista instytucji objętych pieczą ministra obejmuje 33 podmioty (z naszego regionu - Muzeum Narodowe).

Jakub Gibowski, rzecznik prasowy filharmonii, pytany przez nas o szczegóły planowanej współpracy i ewentualne zagrożenia (odgórne rygory programowe np.), tłumaczy, że na razie o żadnych konkretach mówić nie można:

- Filharmonia w Szczecinie jest brana pod uwagę jako instytucja, która mogłaby być współprowadzona przez ministerstwo od przyszłego roku. Wyróżnikiem jest zakres prowadzonej działalności i lokalizacja - mówi Gibowski.- Rozmowy w kwestii ewentualnego współprowadzenia odbywają się na szczeblu ministerstwo - miasto. Być może o pewnych ustaleniach poinformujemy w najbliższej przyszłości, może nawet w przyszłym tygodniu.

Wiadomo już natomiast, że blisko współpracować z Piotrem Glińskim, ministrem kultury, będzie Dorota Serwa. Dyrektor filharmonii powołana została do składu Rady ds. Instytucji Artystycznych. Gremium jest organem opiniotwórczym i składa się z przedstawicieli różnych instytucji z całego kraju, m.in. teatrów, organizacji pozarządowych czy galerii. Do zadań rady należy opiniowanie zarządzania i funkcjonowania instytucji artystycznych oraz życia artystycznego, a także przedstawianie propozycji zmian potrzebnych w organizacji życia kulturalnego, w tym usprawnienia współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie działalności instytucji artystycznych. W jej skład wchodzi 20 osób, w tym m.in. wybitni aktorzy Andrzej Seweryn i Olgierd Łukaszewicz. Funkcję przewodniczącego sprawuje Lech Śliwonik – profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, jego zastępcą jest zaś Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki i przewodniczący Zrzeszenia Filharmonii Polskich.©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

dzisna
Blaszany hangar i tyle. I żadne peany nie pomogą. 125 mln. poszło w p...u. A mogło być tak ładnie.
2016-11-20 17:57:06
meloman
Normalne miasta mają piękne filharmonie, np.Wiedeń, Londyn. Tylko w Szczecinie mamy dziwolągi/knoty i w tym jesteśmy mistrzami świata.
2016-11-20 12:22:04
JaKto
A kiedy w Filharmoni rozpoczną się zapisy na Noworoczne Okrężne Biegi po schodach prostych do góry i skrętnych w dół na czas w zespołach 8 osobowych-4 najszybszych melomanobiegaczy przechodzi do dalszych i dalszych rozgrywek analogicznie do wyścigów rowerowych na Torze Kolarskim.
2016-11-20 11:46:47
JaKto
Bravvo! jajcarz jesteś lepszy od Zleceniodawcy i projektanta. Filharmonia powinna ufundować dla "j a j c a r z a " bilet x 2 na Koncert Karnawalowy-taka była tradycja starej Dobrej Filharmoni za cudowne wytłumaczenie konieczności powstania tego cudu nad Odrą. Podobno będzie tam Wojewódzki Sztab OBRONY TERYTORIALNEJ.
2016-11-20 11:30:35
ja
Wy tu wszyscy o filharmoniji, a prezydent przejście podziemne zasypał na amen.
2016-11-20 11:06:27
jajcarz
Kiedyś znajomemu który przyjechał do Szczecina i zapytał o Filharmonie; co to? Odpowiedziałem, że to hangar Policji, która przechowuje w tym miejscu skradzione samochody (głównie z Niemiec). Uwierzył. -Ale dlaczego takie spiczaste? -zapytał. -Bo jak się zbierają opary z benzyny - to gromadzą się w tych szpicach i skraplają się w specjalne zbiorniczki. - Ktoś miał pomysł - cmoknął z uznaniem mój gość. -To nic -dodałem-na środku jest platforma winda i możesz w dniu sprzedaży/licytacji podjechać na półkę i oglądnąć dowolny "wóz". -Świetny pomysł. Do tej pory znajomym w Krakowie opowiada o hangarze przy Policji.
2016-11-19 22:13:37
JaKto
UWAŻAM,że skoro mamy już takie genialne dzieło architektoniczne z którym kojarzony jest Szczecin to powinniśmy wykupić licencje na wyłaczność w stawianiu wielu taakich samych powtarzalnych budowli w Szczecinie w różnych kolorystykach.Np.Straż Pożarna-czrewony,niebieski-Policja.Niebieski z białym dachem-Policja Drogowa.Z krzyżem na dachu-kościoly.Z Ptakami Hasiora na dachu-Teatr Wspólczesny.Z wiatrakiem elektrowni wiatrowej i solarami na dachu-EC Szczecin.Z wierzbą płaczączą na dachu-PO tymczasowa siedziba partii w rozkładzie.Z piłką,z rakietą tenisową czy z facetem z podbitym okiem-obiekt sportowy.Nowy Dworzec Kolejowy,Lotniczy,Morski-lokomotywa,wrak samolotu-PiS sidziba,czy wodolot-wiadomo i itd..Byłby to taaki Palac Kultury który w Warszawie jest 1 ,ale w Moskwie jest ich wiele. PS.Nie ma co się wstydzić to tylko takie utytułowane genialnie uniwersalne powtarzalne nasze szczecińskie opakowanie z blachy.To taki paprykarz lub pasztecik szczeciński,w którym bedzie wszystko co bedzie nam potrzebne.Kilka takich różno kolorowych budowli z tymi krętymi schodami i wodą zciekajacą po schodach na Gontynce zastapi nam "KWAKWA PARK"
2016-11-19 20:21:21
JaKto
..a wystarczyło starą Filharmonię i cały Urzad Miasta obłożyć białymi plast panelami z Weglobudu.
2016-11-19 19:18:18
JaKto
...zawsze może być gorzej i jest,stało się:Muzeuuum Przełomów naj najpieknięszym budynkiem.OK każdy tytuł można kupić....a kiedy ten już nagrodzony !!?? budynek powstanie na tym pofałdowanym fundamencie.Muzeum powinno powstać w piwnicach budynku obok !!!!!!.
2016-11-19 19:12:48
baba z ryneczku
Wybiorę się do filharmonii, a czego będzie reklama ? Jak garnków "Cymbała", poduszek z gorczycy, cudownych "końskich maści" to nie idę.
2016-11-19 18:55:32
filharmonia pod pieczą
Juz sie boje ze " zniszcza" nam filharmonie niech ida do diabła p.dyrektor swietnie daje sobie rad a ci wszyscy ktorzy krytykuja filharmonie moze by sie wybrali na koncert a pózniej ...zabierali głos
2016-11-19 17:24:42
dzisna
Jakie tłumy walą do filharmonii ? Co za bzdury? Zresztą filharmonia była w Szczecinie? Najpotrzebniejsza inwestycja dla miasta to filharmonia ? A ja myślę, że stocznia na którą zabrakło 90 mln. zł. Na Filharmonię -blaszany hangar wydano 125 mln. zł. Łatwo dzieciarni przed komputerem szastać milionami. Zarób chociaż 1 zł dziennie i zobaczysz ile to wysiłku. !00 czy 200 milionów -wzruszasz ramionami, prychasz, co to ? pfe...bo życia nie znasz. To są z naszych podatków na urzędnicze widzimisię, zachcianki. Bez pytania, bez konsultacji społecznych ot tak wydanie, bo ...bo kilku urzędników miało taki kaprys.
2016-11-19 13:29:30
moja opinia
Ta góra lodowa z falistej blachy, bez okien, przypominająca jakiś kolejny hipermarket to rzeczywiście szczytowe osiągnięcie architektoniczne?! Ten zachwyt postępowców nad tym koszmarnym architektonicznym gniotem tylko dowodzi tego że ten świat już kompletnie głupieje!
2016-11-19 13:15:58
Feel hormony
Dobry i ciekawy program i te "kolejki" do filharmonii to zasługa Pani Dyrektor Doroty S. Lista ministerialna to wyróżnienie i uznanie. Dla miasta to też są punkty dodatnie. Sprawy architektoniczne to rzecz drugoplanowa - szkoda, że przepadł projekt polskiej pracowni architektonicznej (z Poznania ?..,pamiętam zdjęcia - był ok.). To "cudo" tylko wygląda "nowocześnie" i w Szczecinie może budzić spory, ale w Europie, w Skandynawii jest wiele budynków w podobnym stylu i to naprawdę nie jest nic nowego.. Na marginesie proszę szanownych "komentarzystów" o nie używanie sformułowania "krowi placek" bo krowi placek jest ze swej natury i zawartości bardzo pożyteczny a betonowa wylewka niestety nie. Nie wchodzę w spór estetyczny ale jeżeli ten plac już zabudowano to dobudowałbym tam ze dwa piętra, a na parterze zrobił holl z rozkładanymi ławeczkami dla bezdomniaków, którzy w mroźne noce koczują na dworcu PKP Szczecin Główny, no bo gdzie mają pójść ? Ale, to już jest w kompetencjach włodarzy miasta na prawach powiatu a nie ministra.
2016-11-19 11:21:32
Do ignoranckiej Dzisny
1. Nie wiadomo po co wybudowano? Po to żeby mieszkańcy i turyści mogli posłuchać muzyki w dobrych warunkach. Zasadność powstania filharmonii odzwierciedlają kolejki ludzi chcących kupić bilety na wydarzenia muzyczne kolejnego sezonu. 2. Gniot architektury? Budynek wygrał wiele nagród przyznanych przez ludzi którzy na architekturze się znają, podoba się wykształconym mieszkańcom miasta i jest funkcjonalny. Dzięki niemu o Szczecinie mówi się z podziwem i zazdrością w innych polskich miastach, a i Europa dowiedziała się że Szczecin jest i ma coś ciekawego do zaoferowania. 3. 125 mln złotych nie pochodzi od innych niż Dzisna dyskutantów. Rozumiem, że to kasa Dzisny i wyłącznie on/ona ma patent na mądrość, obrażając w prostacki sposób wszystkich pozostałych. 4. Popieram dobrą radę: wykorzystaj swoje prawo by siedzieć cicho, albo najlepiej zniknij z przestrzeni naszego miasta! Malkontentów, ignorantów i zwykłych chamów w Szczecinie nie potrzeba!
2016-11-19 07:09:02
Architekt Miasta i Rafał N.
Zburzyć brzydkie Wały Chrobrego i postawić "krowie placki", filharmonię a na środku Frygę.
2016-11-18 21:37:34
dzisna
125 milionów w gniota architektury. Nie z twoich pieniędzy to wydano! Piejesz z zachwytu młokosie, bo pewnie w życiu grosza nie zarobiłeś i na mamusi garnuszku wymądrzasz się -wałkoniu i hultaju. Zadłużają miasto, szastają forsą publiczną a ty z rozdziawioną gębą patrzysz smarku na to. Twoje prawo. Dorosłość polega na rozsądnym wydawaniu pieniędzy. Zrozumiałeś pampersie?
2016-11-18 20:49:59
Do tej "dzisna"
Droga "dzisno" akurat nasza filharmonia podoba się Szczecinianom i gremialnie z niej korzystają. To, że Ty omijasz takie miejsca szerokim łukiem to już Twój problem. Widzę, że krytykujesz wszystko jak popadnie. Smutna z Ciebie postać się rysuje z tego co piszesz- tam "krowi placek", tam "koszmarek", a to krzywy dach" itd. nic Ci się nie podoba... Zrób nam przysługę, wyjedź stąd jak tak Ci się wszystko nie podoba :) Pozdrawiam.
2016-11-18 19:06:34
@@@ zed, cztery ukośniki i v-1
Z marszu kodziarzy się urwaliście? Bo poziom Hadacza.
2016-11-18 18:49:54
v-1
Będzie dobre miejsce na miesięcznice...
2016-11-18 17:17:55
Robert
Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie są instytucjami współprowadzonymi przez ministerstwo a nigdy nie było słychać o "rygorach programowych". I jakie rygory miałyby dotyczyć Filharmonii? Że ma więcej grać Chopina, Moniuszki czy Pendereckiego? To chyba nikomu na złe nie wyjdzie :) Raz wpisana instytucja na listę ministerialną ma szansę już na niej pozostać a to na pewno lepiej niż gdy filharmonia jest tylko na garnuszku miasta i to niezbyt zamożnego. Akademia Sztuki też działa pod ministerstwem a chyba jest dość niezależna i dobrze sobie radzi.
2016-11-18 17:10:35
dzisna
Wybudowano Filharmonię, tylko nie wiadomo po co ? !25 mln. w gniota architektury, bez większego pomyślunku umieszczonego obok ładnego budynku komisariatu. Teraz Filharmonia przynosi same straty i jest znana z...reklamy (powiedzmy batonika, zresztą nieistotne.)To kpina z powagi Muzy Polihymnii. W Szczecinie budują aby stracić pieniądze, dla samego wydania. Fryga- plastykowy koszmarek. Muzeum "Przełomy" -"krowi placek" z imprezami na krzywym dachu. Technopark- biurokratyczny dziwoląg, też nie wiadomo po co wybudowano. A Filharmonia - to zmarnowane pieniądze, nasze pieniądze.
2016-11-18 17:00:14
////
Przeciez nasze lokalne prawaki z tramwaju wysmiewaja ten obiekt od kiedy powstał mimo wielu nagrod za granica a tu nagle zmiana, ,to ramach tej zmiany bed apele ?
2016-11-18 16:18:50
zed
Niech ten nieudacznik trzyma się z daleka od naszej filharmonii.
2016-11-18 16:14:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy