niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Kultura > Festiwalu Czytania dzień drugi

Festiwalu Czytania dzień drugi [FILM]

Festiwalu Czytania dzień drugi
Data publikacji: 2017-10-14 22:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:46
Wywietleń: 2724 296776

Spotkania ze świetnymi aktorami, znakomitymi pisarzami oraz wspaniałą literaturą. Za nami drugi dzień Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" w Szczecinie.

Publiczność, która odwiedziła w sobotę Książnicę Pomorską, Teatr Kameralny oraz lokale takie, jak Bistro na Językach i Columbus Coffee miała wiele powodów do satysfakcji.

Jubileusz 20-lecia po przyznaniu nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej był okazją do wspomnień jej sekretarza Michał Rusinka. W opowieściach autora najnowszej biografii noblistki nie brakowało anegdot i żartobliwych opowieści. Przyznał, że po otrzymaniu tej prestiżowej nagrody literackiej, poetka stała się pierwszą w Polsce celebrytką, pomimo tego, że wtedy nie istniało jeszcze takie słowo. W rozmowie z Michałem Ogórkiem opowiadał także o współczesnym języku polskim, przytaczał wiele przykładów zaczerpniętych z codziennego życia, które zawarł również w swej nowej książce "Pypcie na języku". 

Znakomita pisarka-reportażystka Hanna Krall czytała swoje reportaże "Biała Dama" zawarte w swojej nowo wydanym zbiorze "Fantom bólu. Reportaże wszystkie". Zdradziła, że tajemnicze pierwsze ślady bohatera czytanej książki  J.S. znalazła właśnie w Szczecinie, gdzie przyjechała aby zebrać materiał do opowieści. 

Nie tylko młodszemu pokoleniu przypadło do gustu czytanie "Muminków" Tove Jansson w aktorki Olgi Bołądź. Po południu zaś aktorka czytała "Dziewczyny wyklęte" Szymona Nowaka.

Rok Josepha Conrada był pretekstem do przypomnienia jego znakomitej twórczości. W mistrzowski sposób zrobiła to aktorka Joanna Trzepiecińska, która przeczytała fragment powieści "Lord Jim". Zachęcała przy tym do sięgania po tę wysoką rangą literaturę dzieląc się osobistymi spostrzeżeniami.

Szczecinianie wysłuchali także w jej wykonaniu fragmentów bardziej popularnej powieści biograficznej poświęconej życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Aktorka przyznała, że ta książka "odbrązawia" pomnikową postać polskiej noblistki i ukazuje ją, jako człowieka z jego emocjami i namiętnościami.

Znana aktorka Anna Seniuk wystąpiła w potrójnej roli: bohaterki biografii, współautorki tejże książki oraz artystki czytającej opowiadania noblistki Alice Munro. Spotkanie z aktorką prowadziła jej córka Magdalena Małecka-Wippich, która jest główną autorką książki biograficznej "Nietypowa baba jestem". Anna Seniuk chętnie opowiada także historie oraz anegdoty ze swojego życia.

Aktorzy Teatru Kameralnego poprzez czytanie performatywne przybliżyli publiczności m.in. nagrodzoną Nike'2017 książkę-reportaż Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". 

Podczas spotkań zainteresowani mogli kupić książki i otrzymać autografy od ich autorów. Do większości z nich ustawiały się bardzo długie kolejki.

W niedzielę ostatni dzień tegorocznego Festiwalu Czytania, podczas którego przewidziano wiele atrakcji. Zobacz program imprezy.

(zem)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Festiwalu Czytania dzień drugi Festiwalu Czytania dzień drugi Festiwalu Czytania dzień drugi

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Weekend czytania
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie