Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Festiwal w rytmie tanga. Koncerty online, gimnastyka w parku i nauka tańca w plenerze

Data publikacji: 25 kwietnia 2021 r. 20:07
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2021 r. 20:30
Festiwal w rytmie tanga. Koncerty online, gimnastyka w parku i nauka tańca w plenerze
Fot. R. Kurzaj  

Do Szczecina zaczynają zjeżdżać muzycy z całej Europy, co oznacza, że lada dzień rozpocznie się tu Festiwalu Szczecin Classic, organizowany przez orkiestrę Baltic Neopolis Orchestra. W najbliższych dniach zaplanowane są zatem: gimnastyka z muzyką klasyczną w parku, nauka tańca (z mistrzami tanga z Argentyny!) oraz sześć koncertów w przestrzeni internetowej. Wydarzenie odbywa się pod patronatem naszej redakcji.

Mistrzowie i muzyczna młodzież

Trzecia edycja wspomnianej imprezy potrwa do 3 maja, a całość odbywa się pod hasłem "O-Class-ki!”. Wśród najwybitniejszych artystów, których będzie okazja obejrzeć i usłyszeć, są m.in. koncertmistrzowie i liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, koncertmistrz BNO - Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, Tomasz Tomaszewski - koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, a także wybitny polski pianista Michał Francuz. Do stałego już grona profesorów i artystów dołączyła Agata Szymczewska - skrzypaczka i kameralistka.

Szczecin Classic to największy w naszym regionie festiwal muzyki klasycznej, który oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, posiada również formułę edukacyjną.

Emilia Goch - Salvador Baltic Neopolis Orchestra

- Dla nas to ogromnie ważne, by wychodzić naprzeciw młodzieży u progu kariery, żeby otworzyć dla nich zupełnie nowe drogi rozwoju - mówi Emilia Goch - Salvador, szefowa orkiestry. - Młodzi ludzie borykają się teraz z różnymi problemami, związanymi z pandemią, bo na uczelniach zajęcia są prowadzone hybrydowo albo zdalnie. Tymczasem u nas warsztaty są stacjonarne. Młodzież zjedzie do nas nie tylko z Polski, ale z zagranicy, choćby z Niemiec i Portugalii. Wszyscy zostaną przetestowani na koronawirusa przed uczestnictwem w zajęciach. Dzięki temu będziemy się czuć spokojnie. Poza warsztatami muzycznymi, zaplanowane mamy choćby wykłady o tym, jak prezentować się w internecie. To szczególnie ważne w dobie pandemii. Czasami oglądam to, co wrzucają młodzi ludzie na Facebooka. Widzę, że brakuje im wiedzy, jak zrobić dobre nagrania w warunkach domowych, ale w znakomitej jakości. U nas się tego nauczą. Będą również warsztaty makijażu scenicznego dla dziewczyn. Przez dziesięć lat sama jeździłam na kursy muzyczne i z doświadczenia wiem, czego na nich brakuje. Stąd mój pomysł na kurs w Szczecinie był taki, by młodzi ludzie nie tylko otrzymywali wiedzę i umiejętności z zakresu muzyki. Praca muzyka wiąże się przecież z różnymi aspektami i wyzwaniami.

Koncerty - zawsze o godz. 19.30

Trzecia edycja festiwalu upłynie w rytmie tanga. Jak informują organizatorzy, ze względu na setną rocznicę urodzin wielkiego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, tango właśnie znalazło miejsce szczególne i całkowicie pochłonęło nie tylko program festiwalowy, ale też nazwy samych koncertów. Transmisja wszystkich występów odbędzie się na profilu facebookowym - Szczecin Classic, zawsze o godz. 19.30.

- Zaplanowane jest pięć koncertów głównych i szósty dodatkowy. Podczas festiwalu publiczność internetowa usłyszy choćby perełki muzyki kameralnej. Będą też kompozycje na cztery altówki albo sześć wiolonczel, czego na co dzień nie spotyka się raczej w repertuarze filharmonii - opowiada mówi Emilia Goch - Salvador. - Każdy z koncertów odbędzie się w innym miejscu Szczecina, bo taka jest formuła festiwalu. We wtorek (27 kwietnia - przyp. red.) festiwal otworzy, koncertem w Posejdon Center, trio fortepianowe z Berlina. Zespół jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie, który ogłosiliśmy kilka miesięcy temu, na rezydencję zespołu kameralnego. To jest innowacja, której jesteśmy prekursorami w Polsce. Odzew w tym konkursie był ogromny, bo dostaliśmy zgłoszenia z całej Europy. W środę w Domu Kultury „Krzemień” odbędzie koncert gwiazd i profesorów. Potem w piątek w Muzeum Narodowym zaplanowany jest pierwszy koncert z udziałem młodych muzyków, którzy są zaangażowani w festiwal. Program jest bardzo ciekawy, bo poza muzyką Czajkowskiego i Griega, również wspomniana kompozycja na cztery altówki oraz suita na sześć wiolonczel. W weekend odbędą się jeszcze występy w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty i Technoparku Pomerania, a na finał mamy koncert w Trafostacji Sztuki, na którym zabrzmi muzyka Piazzolli. Wystąpią wtedy trzy orkiestry, w tym orkiestra naszej młodzieży oraz nasze gwiazdy i profesorowie.

(MON)

 

Oto program festiwalu na najbliższe dni:

27 kwietnia - koncert „Trionfale”, godz. 19.30

transmisja na stronie Radio Szczecin

oraz koncert online FB/ Szczecin Classic

wystąpią: Arion Piano Trio

program koncertu:

1.Sergiej Rachmaninow – Trio elegijne g-moll nr.1

2.Astor Piazzolla “La Muerte del Angel”

3.Dmitrij Szostakowicz – Trio fortepianowe e-moll nr.2 op.67

I Andante

II Allegro con brio

III Largo

IV Allegretto

 

28 kwietnia - koncert „Amoroso”, godz. 19.30

koncert online FB/ Szczecin Classic

wystąpią:

Agata Szymczewska - skrzypce

Emanuel Salvador – skrzypce

Nella Zaforemska – skrzypce

Andriy Viytovych – altówka

Konstantin Heidrich – wiolonczela

Michał Francuz – fortepian

zespół Trio Legend

program koncertu:

1.Ludomir Różycki – Rapsodia na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, op. 33

Trio Legend:

Krzysztof Katana – skrzypce

Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela

Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian ​

2.Mikołaj Górecki – Uwertura / na kwartet smyczkowy

Emanuel Salvador – skrzypce I/ prowadzenie

Nella Zaforemska – skrzypce II

Andriy Viytovych – altówka

Konstantin Heidrich – wiolonczela

3.Christian Sinding – Suita na skrzypce i fortepian a-moll op.10 (arr. A. Viytovych)

I Presto

II Adagio

III Tempo giusto

Andriy Viytovych – altówka

Michał Francuz – fortepian

4.Antonin Dvorak – Tercet na dwoje skrzypiec i altówkę C-dur op.74

I Introduzione. Allegro ma non troppo

II Larghetto

III Scherzo. Vivace

IV Tema con variazioni. Poco adagio

Agata Szymczewska – skrzypce

Emanuel Salvador – skrzypce

Andriy Viytovych – altówka

5.Gustav Mahler - Kwartet fortepianowy a moll

Emanuel Salvador – skrzypce

Andriy Viytovych – altówka

Konstantin Heidrich – wiolonczela

Michał Francuz – fortepiano

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA