Sobota, 25 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dzień teatru w Operze. Świętowali aktorzy szczecińskich scen [GALERIA]

Data publikacji: 27 marca 2023 r. 23:23
Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2023 r. 12:28
Dzień teatru w Operze. Świętowali aktorzy szczecińskich scen
Jubilaci, od lewej: Zbigniew Wilczyński i Kazimierz Sowa. Fot. Ryszard Pakieser  

Międzynarodowy Dzień Teatru świętowali w poniedziałek artyści scen szczecińskich. Tradycyjna uroczystość Związku Artystów Scen Polskich odbyła się w Operze na Zamku. Jubileuszowe nagrody otrzymali Zbigniew Wilczyński i Kazimierz Sowa.

Obchody tego święta w minionych trzech latach zostały zawieszone z powodu pandemii. Witając artystów po trzyletniej przerwie Mirosław Kosiński, prezes szczecińskiego oddziału ZASP podkreślił, że wśród pracowników szczecińskich teatrów są obecnie także osoby, które przybyły do nas z objętej wojną Ukrainy.

- Niepewność jest skutkiem tego, z czym musimy mierzyć się wobec licznych konfliktów, wojen i katastrof naturalnych. Niszczą one nasz świat materialny, duchowy i rujnują życie psychiczne. Wchodząc na scenę, wnosimy na nią pojedyncze życie, które ma zdolność pomnażania energii - Danuta Kamińska, aktorka Teatru Lalek Pleciuga i członek szczecińskiego oddziału ZASP odczytała przesłanie International Theatre Institute autorstwa egipskiej aktorki Samihy Ayoub.

Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w wypowiedzi skierowanej do artystów przypomniał, że sztuka ma wielkie posłannictwo, a artyści robią rzeczy niezwykle ważne. Przywołał słowa chińskiego dysydenta: "Sztuka jest jak kij wsadzony w oko, zadra, która uwiera pod bokiem, kamyk, który dokucza w bucie. Ma bowiem przypominać jak bardzo jesteśmy krusi i ważni."

Podczas uroczystości uhonorowano dwóch artystów: Zbigniewa Wilczyńskiego z okazji 55-lecia i Kazimierza Sowę z okazji 45-lecia pracy artystycznej. Obaj panowie są znani z występów na szczecińskich scenach. Zbigniew Wilczyński, aktor związany z Teatrem Lalek Pleciuga oddany swej pracy całym sercem. Jego córka Agnieszka Wilczyńska wspomniała, że choć otrzymał wiele nagród, najważniejszą jest dla niego nagroda od dzieci "Brzdąc", gdyż jak powtarza za Januszem Korczakiem: "Bo kiedy śmieją się dzieci, śmieje się cały świat". Drugi jubilat Kazimierz Sowa to artysta, który występował na scenach teatru muzycznego, opery, Teatru Krypta, a także angażował się artystycznie w działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Podczas uroczystości zebrani goście mieli okazję wysłuchać arii Giuseppe Verdiego z opery "Trubadur" w wykonaniu artystów Opery na Zamku. Premiera tego dzieła zaplanowana jest na 22 kwietnia br.

Elżbieta Kubera

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA