poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Dzień Kultury Romskiej

Dzień Kultury Romskiej

Dzień Kultury Romskiej
Data publikacji: 2017-08-19 21:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:01
Wywietleń: 1872 288833

W niedzielę (godz. 16-21) Zamek Książąt Pomorskich (dziedziniec menniczy) zaprasza na Dzień Kultury Romskiej. Swoją kulturę zaprezentuje mniejszość romska ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz goście.

Muzykę folkową z różnych stron świata, melodie z Bałkanów, pieśni romskie i piosenki biesiadne, utwory jazzowe zaprezentuje olsztyński zespół Hitano (założyciel: Adam Lulek Fedorowicz), wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku i organizator Dnia Romskiego w Olsztynie.

Muzykę taborową przedstawią Bogdan Trojanek & Terne Roma ze Szczecinka, laureaci wielu prestiżowych nagród, autorzy płyty „Grajcie bracia” (i dziewięciu kolejnych płyt), współautorzy filmu dokumentalnego „Witaj bracie w cygańskim taborze”, koncertujący w całej Europie. Dodajmy, że Bogdan Trojanek, lider i zespołu, jest autorem tekstów, muzyki, prezesem Królewskiej Fundacji Romów, kawalerem Orderu Uśmiechu.

Tradycyjne utwory romskie i utwory nowoczesne wykona zespół Somnakuno Drom ze Szczecina, propagujący kulturę, taniec, muzykę i język romski, działający od 2003 r. pod kierownictwem Tytusa Łakatosza, współorganizatora Dnia Kultury Romskiej w Szczecinie.

Ze swoim zespołem wystąpi Liza Kotlyarenko, artystka pochodząca z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburga (jej ojciec śpiewał w moskiewskim Teatrze Roma; i ona też). Liza Kotlyarenko śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, pisze teksty, komponuje muzykę, lubi jazz. Będąc dzieckiem wystąpiła w rosyjskim filmie „Cyganka Aza”, nagrała z Katarzyną Nosowską tytułową piosenkę do filmu Bogusława Lindy „Jasne błękitne okna”, nagrywa z Mateuszem Pospieszalskim, jest współautorką spektaklu „Romanse rosyjskie i cygańskie”, nagrała płytę „Cygańskie serce”. 

Wstęp wolny.

(b)

Fot. Bogdan Trojenek Terne Roma

Komentarze

kowal
przez ostatnie 10 lat nigdy nie czytałem by jakikolwiek zyjacy w Polsce Rom pracował w dziedzinie innej spiewanie piosenki za pieniadze a kobiety uwodzicielsko w cyganskim mniemaniu kreciły sie na estradzie rowniez za pieniadze.Mniej entuzjazmu panie redaktorzo i zachwytu z ichni kultura.Z szacunkiem bedzie o Romach jak autobus chłopów silnych jak byki pojedzie usuwac skutki nawałnicy w wojewodztwie pomorskim.A poki co to wiecej empatii czuje dla dzikich kotów ktore dokarmiam.W sklepie Netto w Dabiu zaczepia ludzi zadajac datków młody,zdrowy,silny bysio z afiszem o 5-gu dzieci.Zenada,czyzby bezrobocie w Polsce ciagle rosło? w Biedronce towar rozklada ukrainski adwokat ,nie wstydzi sie pracy uczy sie jezyka i wierze ze zrobi ten czlowiek kariere w innej dziedzinie.
2017-08-20 13:34:57
Dziękuję. Postoję.
.
2017-08-20 07:37:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy