Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Dzień Kobiet? Ważne święto

Data publikacji: 2019-03-08 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-10 15:13
Dzień Kobiet? Ważne święto
 

Rozmowa z Sylwią Trojanowską, szczecińską pisarką

– Czy obchodzi pani Dzień Kobiet? To znaczy liczy pani w tym dniu na szczególne traktowanie ze strony panów, no i na kwiaty i śniadanie do łóżka – od męża?

– Uważam, że Dzień Kobiet to bardzo ważne święto. I nie chodzi tu o kwiaty, życzenia, czy wspomniane śniadanie do łóżka (choć, oczywiście, jest mile widziane), ale o zwrócenie uwagi na ważną rolę, jaką pełnimy w społeczeństwie, na docenienie nas. Jesteśmy przecież nie tylko partnerkami, żonami i matkami, ale i pełnoetatowymi przedsiębiorczyniami, które osiągają sukcesy. O kobietach trzeba mówić, po prostu.

– Prezent niedawno otrzymali od pani czytelnicy, czyli nową powieść „Prawdy i tajemnice”. To kolejny tom „szczecińskiego cyklu” nawiązującego do pogmatwanej historii naszego miasta. Na ile ta opowieść jest fikcyjna, a ile w niej faktów?

– „Prawdy i tajemnice” to dla mnie niezwykle ważna powieść. Pracowałam nad nią bardzo długo. Przyznam, że kosztowała mnie ogromnie dużo emocji, energii i czasu. Nie raz odczuwałam potworne zmęczenie, ale nigdy się nie poddałam, bo wiedziałam, że taka powieść jest po prostu potrzebna. Nam, szczecinianom, w szczególności. Ktoś mógłby stwierdzić, że jest to tylko fikcja literacka, a ja powiem, że nie do końca. W „Prawdach i tajemnicach” fikcyjni bohaterowie chodzą autentycznymi ulicami Szczecina, widzą budowle i miejsca, które istniały, bądź które nadal istnieją. Na kartach powieści powracam do zdarzeń z czasów drugiej wojny światowej i powojnia, opisuję postaci, które znane są z kart historii, po prostu przeplatam fikcję z faktami.

Cała rozmowa w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 8 marca 2019 r.

Monika Gapińska

Fot. Łukasz Wit

Komentarze

do paranoika
2019-03-09 16:13:46
Czasami podział na wersety spotykany jest również w utworach czysto literackich, najczęściej poetyckich, nawiązujących np. do stylistyki biblijnej (np. Anhelli Juliusza Słowackiego). Wersety są wyróżnieniem tekstu na najniższym poziomie, a więc odnoszą się do fragmentów mniejszych nawet od akapitów.
trohan
2019-03-09 16:00:51
Recenzent k* się znalazł :-). Masz jakieś "kompleksy jaruna" ?
do Jarun
2019-03-09 15:29:26
Wersety to są w Biblii, a przed drugim "albo" stawia się przecinek. Polecam lekturę jakiegokolwiek słownika ortograficznego.
Jarun
2019-03-09 11:48:08
No lepsza od tej Grocholi...której nie czytałem i jestem z tego dumny. Oczywiście książkę Grocholi miałem w ręku i po otworzeniu i przeczytaniu kilku wersetów...zasłabłem. A panią Sylwię przyjemnie się czyta...więc chyba przeczytam w Wielkim Poście. I będzie to albo grzech albo odpuszczenie grzechów, czyli odmówiona pokuta. PS. Lubię te podwójne albo, takie "wzmocnienie".

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ