poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Dwa teatralne spacery

Dwa teatralne spacery

Dwa teatralne spacery
Data publikacji: 2016-07-24 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1397 145119

To interesująca propozycja dla osób, które lubią piesze przechadzki: warszawski Instytut Teatralny uruchomił aplikację, która pozwala na ułożenie trasy po artystycznych śladach. „Spacerownik  teatralny" obejmuje kilka miast, również Szczecin, gdzie wytyczone są dwa szlaki wycieczek.

„Spacerownik" zainicjowany został w ubiegłym roku, podczas obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wówczas to pomyślano o przygotowaniu unikalnych tras spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiących oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu i jednocześnie umożliwiających poszerzenie wiedzy o dziejach polskiej sceny. Projekt (obejmujący stronę internetową i darmową aplikację mobilną) stanowi także próbę „wydobycia” z miejskiej architektury przestrzeni dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś nieco już zapomnianych.

W Szczecinie do wyboru są dwie spacerowe trasy: „Śladami bohaterów baśni i bajek" (2,6 km, 48 minut) oraz „Teatry nad Odrą" (1,7 km, 31 minut), obie opracowane przez Andrzeja Androchowicza. Ta pierwsza związana jest z historią Teatru Lalek Pleciuga. Pierwszym przystankiem jest Plac Orła Białego, gdzie od marca 1954 do kwietnia 1957 wystawiano pierwsze lalkowe spektakle teatru „Rusałka”, później przechodzi się na ulicę Tkacką, na tył budynku „Odzieżowca" (w działającym tu Doświadczalnym Ośrodku Telewizyjnym, na przełomie lat 50. i 60 ubiegłego wieku nadawano cykl lalkowych dobranocek, przygotowanych przez aktorów Pleciugi), przez ulicę Kaszubską (w latach 1972-2009 Pleciuga miała tu swoją siedzibę) i aleję Wojska Polskiego (tu teatr rezydował w latach 1957-1972) do placu Teatralnego, gdzie lalkowa scena mieści się obecnie.

Trasa „Teatry nad Odrą" prowadzi od ulicy Swarożyca, czyli od Teatru Polskiego, najstarszej szczecińskiej sceny. Później przechodzimy na Wały Chrobrego, do Teatru Współczesnego, następnie do Teatru Kana (plac św. św. Piotra i Pawła), a na koniec przeprawiamy się na drugą stronę ulicy, gdzie mieści się Opera na Zamku.

Ze „Spacerownika" skorzystać można także podczas wizyt w innych polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Toruniu i Elblągu. ©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy