Przygotowania do premiery nowego spektaklu trwają właśnie w szczecińskim Teatrze Lalek „Pleciuga”. Już 24 września zostanie pokazane tu przedstawienie oparte na motywach dwóch powieści Janusza Korczaka – „Czarodzieje”. Z kolei już w niedzielę (18 września) teatr zaprasza dzieci na akcję pn. „Czarodziejska Pleciuga”.
Przedstawienie „Czarodzieje” powstało na motywach „Króla Maciusia Pierwszego” i „Kajtusia Czarodzieja”, ale napisania nowego tekstu podjął się reżyser całości Wojciech Kobrzyński (sześć lat temu twórca wyreżyserował w Pleciudze „Sklep z zabawkami”):
– W momencie jak zacząłem zagłębiać się w historię obu postaci, nie mogłem tego napisać jak Korczak. W książkach są bowiem elementy anachroniczne, a nawet nie na miejscu, choćby Kajtuś wyczarowuje sobie zamek, w którym usługuje mu mały Murzynek… – opowiada W. Kobrzyński. – Musiałem zatem uciec od realiów książkowych, jednocześnie pokazując w najpełniejszy sposób sens powieści Korczaka i świat oczami dziecka. Obaj – Kajtuś i Maciuś – chcą zmieniać świat. Pierwszy z nich w sposób irracjonalny i magiczny, drugi ma raczej racjonalne podejście do rzeczywistości. Zdradzę, że moi bohaterowie spotkają się na bezludnej wyspie. Spektakl rozpoczyna się jednak od sceny na lekcji matematyki, gdzie Kajtuś mówi, że dwa razy dwa to może być tysiąc…
Co ciekawe, w spektaklu będzie można usłyszeć muzykę Gershwina, a dokładnie fragment jego utworu „Amerykanin w Paryżu”. Przedstawienie skierowane jest do widzów w wieku szkolnym. A wszystkie dzieci mogą wziąć udział w niedzielnej zabawie pn. „Czarodziejska Pleciuga”, od godz. 12 – zaraz po spektaklu „Tymoteusz i Psiuńcio”. Co się wówczas wydarzy?
– Podczas warsztatów plastycznych wykonamy wspólnie czarodziejskie czapki i królewskie korony. Następnie odpowiemy sobie na pytanie „Co bym zrobił, gdybym był czarodziejem?” – informuje Barbara Popiel, sekretarz literacki teatru. – Na zakończenie wyjdziemy przed Pleciugę i za pomocą kolorowej kredy będziemy wspólnie tworzyć magię na placu Teatralnym. Uczestnicy warsztatów otrzymają też od nas drobne upominki.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale teatr prosi o wcześniejsze zapisy drogą e-mailową: literat@pleciuga.pl lub poprzez Facebook. ©℗
Monika GAPIŃSKA
Fot. Robert STACHNIK