Środa 12 maja 2021r. 

Do Zamku Książąt Pomorskich znów można pójść na wystawy

Data publikacji: 2021-05-04 07:36
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-04 07:36
Do Zamku Książąt Pomorskich znów można pójść na wystawy
Fot. Dariusz Gorajski  

Od wtorku (4 maja) znów można się wybrać na wystawy w Zamku Książąt Pomorskich. Do końca tygodnia ekspozycje będą czynne w godz. 10 - 18. Bilety kosztują 6 i 4 zł, a są do nabycia w kasie (wejście A, piętro I) oraz online.

Polecamy wystawę pt  „Szczecin. Atlas obecności”, która w dość nowatorski sposób podchodzi do historii miasta. Organizatorzy wprowadzili choćby oryginalne metody prezentacji materiałów, wykorzystując m.in. interaktywne instalacje. Zaprezentowane są tu dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca, wydarzenia historyczne i wizerunki mieszkańców zarówno podczas ich aktywności publicznej, jak i w sytuacjach prywatnych. Integralną częścią wystawy jest aktywny udział zwiedzających, którzy mogą przynieść własne pamiątki z domowych archiwów

Ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokaże różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta. Odwiedzający poznają krótki rys historyczny dotyczący początków miasta i jego dziejów od roku 1945, kiedy zaczęła się polska historia Szczecina. Trudne początki dla nowo powstającej, niejednorodnej społeczności i perspektywa wspólnego wysiłku, jaki trzeba ponieść, aby dźwignąć miasto z ruin, są punktem wyjścia. Druga część wystawy poświęcona zostanie urbanistyce i architekturze miasta, ukazując ich rolę w scalaniu społeczeństwa. Przestrzeń miejska mocno wpływa na życie mieszkańców, na ich tożsamość. Punktem odniesienia do identyfikacji z miastem są nie tylko miejsca historyczne, ważne i charakterystyczne obiekty, lecz przede wszystkim miejsca, z którymi mieszkańcy mają osobiste wspomnienia, ukształtowane na przestrzeni lat i doświadczeń. Część trzecia nawiązywać będzie do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego, ceremonii, wizyt prominentnych gości i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń, jak bunty i protesty społeczne.

Na drugiej z polecanych wystaw są fotografie pod wspólnym tytułem: "Lizbona. Portugalskie serce", autorstwa Marty Płachty. Stolica Portugalii od wielu lat fascynuje szczeciniankę, która w czasie kolejnych podróży odkrywa jego nowe oblicza i miejsca. Autorka o swoich pracach i fascynacji Lizboną tak opowiada: "To miasto, które non stop tętni życiem, jest gwarne i kosmopolityczne, a jednocześnie „swojskie” i przytulne. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno Lizbony, ale przede wszystkim to, co tworzy jego magię - portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tą cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie dziesięć lat oraz uwieczniłam to na swoich fotografiach".

(MON)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ