piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Kultura > Dla Wojtka Kordy

Dla Wojtka Kordy

Dla Wojtka Kordy
Data publikacji: 2019-02-03 08:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-22 10:41
Wywietleń: 2056 373532

Wojciech Korda przeszedł piąty udar, jest sparaliżowany, ma problemy z mową. Wymaga ciągłej opieki i intensywnej rehabilitacji w różnych ośrodkach medycznych. Pochłania to znaczne środki finansowe, przekraczające aktualne możliwości finansowe rodziny artysty. Dlatego przyjaciele muzyka z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego organizują, w niedzielę (3 lutego) w szczecińskim Domu Kultury 13 Muz, koncert charytatywny pt. „Niedziela będzie dla nas”.

Wojciech Korda - wokalista, gitarzysta, kompozytor, wieloletni lider zespołu Niebiesko-Czarni, współtwórca muzyki pierwszej polskiej rock-opery „Naga”. Jest laureatem „Złotej Dziesiątki" Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (1962), Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1965) oraz „Złotego Kamertonu" w 1991, nagrody ustanowionej przez redakcję „Music News”.

Jednym z pomysłodawców koncertu charytatywnego w 13 Muzach jest gitarzysta Wojtek Rapa.

- Wojtek Korda zwrócił moją uwagę podczas Festiwalu Młodych Talentów, kiedy znakomicie wykonywał utwory Elvisa Presleya. Wtedy jeszcze nazywał się Wojciech Kędziora - wspomina szczecinianin. - Po latach występował z nami, z zespołem Czerwono - Czarni. Jestem z nim zaprzyjaźniony, stąd pomyślałem, że trzeba mu pomóc. Finansowanie rehabilitacji jest bardzo kosztowne. Jeszcze przed chorobą, Wojtek miał dar zabawiania towarzystwa - wspomina. - Był kopalnią znakomitych dowcipów. W towarzystwie, jak opowiadał kawały, to bolały nas szczęki i brzuchy.

Udział w koncercie zapowiedzieli: Wojtek Rapa Trio w składzie: Wojtek Rapa - gitary, śpiew, Janusz „Kanapa” Jędrzejewski - bas, Krzysztof „Drwal” Rozesłański - perkusja, a także: Marek Kazana, Małgorzata Jarmoc, Maciej Podsiadło, Ryszard Leoszewski (Sklep z Ptasimi Piórami), Jacek Rudnicki, Maciej Kałka, Ryszard „Presley” Wiercimak, zespoły: Chango, zespół Style Blues, zespół Miracle Project.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Początek o godz. 19. Podczas wieczoru będą licytowane płyty z autografem Wojtka Kordy oraz odbędzie się zbiórka publiczna środków na leczenie i rehabilitację artysty.

- Wojtek Korda swoją karierę rozpoczynał w Szczecinie. Wielokrotnie później występował tu, zawsze zdobywając duży aplauz publiczności - podkreśla Mieczysław Podsiadło, wiceprezes Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe. - Szczecinianie wciąż pamiętają i chlubią się festiwalami z początku lat sześćdziesiątych, stąd liczymy na hojność słuchaczy. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Wojciech Korda wielokrotnie występował w Szczecinie, ma tu spore grono fanów. Organizatorzy liczą zatem na ich hojność podczas koncertu charytatywnego pt. „Niedziela będzie dla nas”.

 

Komentarze

goombay
Nie chcę się wypowiadać na temat Wojtka gdyż cięgle męczy mnie sprawa Ady ale i córki Ani, natomiast powiem, że uwielbiałem i nadal uwielbiam dwa utwory Wojtka a są to " Adagio Cantabile" i " Andrea Doria". Ada natomiast zadomowiła się w moim sercu piosenką "Czekam na miłość". Oczywiście mam taką bardzo dopracowaną wersję tej piosenki i właśnie tej wersji ciągle słucham. Pamiętam taką śmieszną historię, że gdy Ada nagrała " Duży błąd" to prawie przez rok myślałem i byłem święcie przekonany, że wykonuje to Kasia Sobczyk z Czerwono Czarnych. Dopiero gdy udało mi się kupić singla z tą piosenką to doznałem olśnienia. Bardzo przeżywam chorobę Wojtka a szczególnie tą bezradność w walce z czasem. Wszystko w rękach Boga.
2020-02-22 10:22:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie