czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Derwisze z Syrii, Macy Gray...

Derwisze z Syrii, Macy Gray...

Derwisze z Syrii, Macy Gray...
Data publikacji: 2016-03-10 14:44
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1568 123040

Zdobywczynie nagród Grammy: Macy Gray i Buika, a także Omara Portuondo, wokalistka legendarnego, kubańskiego „Buena Vista Social Club" i zespół z Syrii, Wirujący Derwisze - oto tylko część wykonawców tegorocznej edycji festiwalu Szczecin Music Fest. Koncerty odbywać się będą od kwietnia do lipca, w szczecińskiej filharmonii, na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich i w hali „Azoty Arena". Bilety już są w sprzedaży - najdroższe (w cenie 125-145 zł) na M. Gray, najtańsze (75-95) na wspomnianych artystów z Syrii.

Jako pierwsi wystąpią Wirujący Derwisze - już 20 kwietnia w filharmonii:

- Świat patrzy na Syrię jako na straszny kraj. Tymczasem zapominamy, że ludzie kultury są pokojowo nastawieni - mówił organizator imprezy, Dariusz Startek, na czwartkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta. - Dlatego polecamy koncert naszych artystów, bo chcemy zwrócić uwagę na bardzo bogatą tradycję tego regionu świata. Wirujący Derwisze to polska nazwa syryjskiej grupy Noureddine Khourchid & the Whirling Dervishes of Syria. Zespół składa się z dziewięciu śpiewaków i tancerzy.

30 kwietnia w filharmonii zagra gwiazda jazzu - Avishai Cohen, geniusz kontrabasu. Artysta nagrywa dla legendarnej wytwórni Blue Note, współpracował dotąd z wieloma gwiazdami jazzu, m.in. Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem, Paquito D'Riverą, Danilo Perezem. W ostatnim dniu maja wystąpi, w filharmonii, Habib Koite z Mali - gwiazda współczesnej muzyki afrykańskiej, stawiany w jednym rzędzie z takimi nazwiskami, jak Richard Bona, Salif Keita i Youssou N'Dour. Muzyka Habiba łączy malijskie korzenie z wpływami muzyki świata zachodniego. Szczeciński koncert będzie jedynym występem tego artysty w Polsce.

W pierwsze dni wakacji, czyli 4 lipca na dziedzińcu zamku zaśpiewa Macy Gray, jedna z największych gwiazd neo soulu, wokalistka o bardzo charakterystycznym, chrypliwym głosie, zdobywczyni nagrody Grammy. Zadebiutowała w 1999 roku albumem „On How Life Is”, z którego pochodzi m.in. przebojowy utwór „I Try”. Kilka dni później, bo 7 lipca, na dziedzińcu zamku wystąpi kolejna zdobywczyni Grammy - Buika, najgorętsze nazwisko świata latynoskiego, w swojej karierze współpracowała z największymi sławami - ot, wystarczy wymienić tu takie nazwiska, jak: Charles Aznavour, Seal, Pat Metheny, Chick Corea, Mariza, Yasmin Levy czy Nelly Furtado. Przygotowała też ścieżkę dźwiękową do filmu Pedro Almodovara - „Skóra, w której żyję".

No i czas na nazwisko, które z pewnością zelektryzuje fanów kubańskich artystów z „Buena Vista Social Club" - Omara Portuondo, która w tym roku skończy 86 lat. Ciągle z wielkimi sukcesami nagrywa i koncertuje. Trudno w to uwierzyć, ale karierę rozpoczynała jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku w słynnej kubańskiej „Tropicanie". Artystka wystąpi 11 lipca na dziedzińcu zamku.

Za kilka dni organizatorzy festiwalu ujawnią jeszcze jedno nazwisko gwiazdy mającej wystąpić w szczecińskiej hali „Azoty Arena". ©℗

Monika GAPIŃSKA

Derwisze z Syrii, Macy Gray... Derwisze z Syrii, Macy Gray...

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy