poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Czytanie to przygoda!

Czytanie to przygoda!

Czytanie to przygoda!
Data publikacji: 2017-10-01 08:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-19 13:55
Wywietleń: 1692 294083

Rozmowa z Pauliną Ratajczak, szefową galerii „Tworzę się" w DK 13 Muz

- Proszę zdradzić, co czeka nas na nowej wystawie w galerii pn. „Literacki Plac Zabaw"?

- Tym razem chcemy zaprosić naszych gości do zabawy słowem i literaturą. Jak mawiała Wisława Szymborska, czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. My uwielbiamy się bawić. W galerii stawiamy ją na pierwszym miejscu. Poprzez zabawę właśnie chcemy pokazać, że czytanie książek to wspaniała przygoda, świetna rozrywka, humor, mądrość, miliony rozentuzjazmowanych szarych komórek i najszybsza teleportacja do wybranych światów. Bawimy się poprzez działanie. Przygotowaliśmy gry literackie dla różnych grup wiekowych. Dla przedszkolaków mamy kości obrazkowe m.in. z motywami naszego miasta oraz japoński teatrzyk ilustracji Kamishibai. Dla klas 1-3 mamy grę przeprowadzającą dzieci przez różne gatunki literackie oraz wybrane teksty, będą łamigłówki, ukryte elementy, czasem zaskakujące polecenia. Starszych zapraszamy na „hipertekstowy pojedynek”. Polegać on będzie na układaniu krótkich opowiadań, przy użyciu znalezionych w literackiej przestrzeni tabliczek z tytułami popularnych książek. Grę wygra ta osoba lub grupa, która najszybciej ułoży składną opowieść, przygotowaną z największej ilości zdań. Przetestowaliśmy - gra dostarcza uczestnikom wielu emocji. Do zabawy chcemy zaprosić również dorosłych. Pragniemy, aby pomogli nam stworzyć największy Słownik Neologizmów Dziecięcych, które tak pięknie wyrażają małe myśli i opowiadają świat dzieci. Namówimy również dorosłych, aby wzięli do ręki wielki ołówek i przypomnieli sobie, jak to jest „uczyć się pisać”. Pokażemy magiczny teatrzyk Kamishibai, który jest świetną formą głośnego czytania i rozbudzania dziecięcej wyobraźni. Zmęczonych zaprosimy do odpoczynku na sianie, tych którzy mają niedosyt do przemierzania ogromnych pop-up book-ów Pana Lumpa, a natchnionych do kontynuowania opowieści w pokoju pisarza. Jak zawsze, chodzi o dobrą zabawę i poznanie wybranej dziedziny sztuki od nieco innej strony.

- Czy to wystawa skierowana do dzieci, które są molami książkowymi czy raczej tych, które niechętnie czytają?

- Mole książkowe wiedzą, że najlepiej czyta się w samotności. Tutaj raczej chodzi o przygodę i nieco inny kontakt z utworem literackim. To taka zupełnie inna lekcja języka polskiego. Zdecydowanie zapraszamy wszystkich, zarówno czytających, jak i tych, którzy wolą inną formę rozrywki. Myślę, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Na miejscu będzie prowadzący, który podpowie jak korzystać z literackiej przestrzeni i którą grę wybrać.

- Co jeszcze planowane jest w tym sezonie artystycznym w galerii?

- Literatura towarzyszyć nam będzie przez kilka miesięcy. „Literacki Plac Zabaw" potrwa aż do lutego 2018 roku. Szkoły i przedszkola, które mają ochotę nas odwiedzić, będą na to miały wystarczająco czasu. 28 października odbędą się warsztaty kreatywnego pisania z Kamilą Paradowską, które serdecznie polecamy. Spotkania odbędą się w dwóch grupach wiekowych: 7-9 lat oraz 10-13 lat. Uczestnicy zostaną zaproszeni na spacer, z którego przyniosą różne ciekawe „skarby”, które następnie wykorzystają do przygotowania własnych opowieści. Pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku planujemy przemienić galerię w Tajemniczy Ogród. Chcemy przywołać klimat Przytulnego Placu Zabaw oraz Cielesnych Kalejdoskopów, które pozwalały naszym gościom całkowicie przenieść się w wykreowany przez nas świat. ©℗

Monika Gapińska

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy