Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Czytanie rozwija empatię

Data publikacji: 29 kwietnia 2016 r. 10:45
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Czytanie rozwija empatię
 

Dni Książki zorganizowało VII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Szkoła obchodzi to święto nie bez powodu - jej patronem jest poeta Krzysztof Kamil Baczyński.

VII LO jest znane głównie z klas mundurowych utworzonych w nim w ostatnich latach o profilach: bezpieczeństwo publiczne oraz bezpieczeństwo w biznesie i administracji a także biologicznej z elementami kryminalistyki.

- Nasi uczniowie uczą się szacunku do munduru i postaw patriotycznych, ale równocześnie rozwijają wrażliwość artystyczną – mówi Joanna Sadłowska, koordynatorka Dni Książki, polonistka i animator kultury. – Czytanie zmienia postrzeganie świata, rozwija empatię, ale również, poprzez kształcenie umiejętności celnego wypowiadania się, sprzyja mądremu włączaniu się młodzieży w życie społeczne. A to przecież dla nas, jako narodu jest szczególnie ważne.

Czterodniowe Dni Książki w "siódemce" otworzyła debata panelowa pod hasłem autorstwa Umberto Eco „Kto czyta książki - żyje podwójnie”. Uczestniczyli w niej ludzie teatru i pióra: Wojciech Sandach, aktor Teatru Współczesnego, Piotr Wesołowski, aktor Teatru „nie ma” i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro Contra oraz młodzi, szczecińscy pisarze: Paweł Jakubowski i  Aleksandra Koroluk. Debatę zakończyło odczytanie przez gości rozdziału powieści "Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa.

Licealiści chętnie uczestniczyli w obchodach święta. Brali udział w warsztatach teatralnych, zrealizowanych w ramach projektu warszawskiego Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego "Liderzy Teatroteki Szkolnej". Włączyli się w Międzyklasowy Konkurs o Bohaterach Lektur Szkolnych oraz przygotowali kiermasz książek i dzielili się swoimi refleksjami na temat tego, co motywuje ich do czytania.

Podsumowaniem Dni Książki był piknik na szkolnym placu, któremu towarzyszył pojedynek pięknego czytania. Reprezentacje klas recytowały zabawne wiersze K. I. Gałczyńskiego. Zorganizowano też Talentynki, podczas których licealiści prezentowali swoje zdolności sceniczne: od gry na skrzypcach i śpiew operowy po gimnastykę artystyczną. Imprezę zakończył czytelniczy happening - cała szkoła odczytała wspólnie, na głos Inwokację z "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. ©℗

Tekst i fot. (el)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Anty-emp
2016-04-29 11:29:15
Empatia jest tylko przeszkoda w robieniu kariery i zarabianiu pieniędzy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA