Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Czym była choroba porcelanowa? Cenne i kruche eksponaty

Data publikacji: 2018-10-18 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Czym była choroba porcelanowa? Cenne i kruche eksponaty
 

Figurka putta z serwisu koronacyjnego Augusta III, a także cenne filiżanki, puchary, wazy, flakony i figurki - to tylko przykłady z ponad stu eksponatów (porcelany i szkła), które Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprezentuje na wystawie „Piękne i użyteczne”. Wernisaż - w piątek (19 bm.) o godz. 17.

- Pokażemy przedmioty powstałe głównie w Manufakturze Porcelany w Miśni, Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie, wołyńskiej Manufakturze Porcelany w Korcu i Fabryce Porcelany w Baranówce - mówi Renata Zdero z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich. - Wśród ceramicznych rarytasów wybranych na wystawę na szczególną uwagę zasługują m. in.: figurka putta z lat 1733-1734 z serwisu koronacyjnego Augusta III, filiżanka z ok. 1765 z serwisu Fryderyka Wielkiego ze sceną rodzajową w typie Antoine’a Watteau, talerz z lat 20. XIX wieku z motywem tarniny z serwisów wykonanych na zamówienie Klemensa Józefa Czartoryskiego.

Większość zgromadzonych na tej wystawie przedmiotów szklanych powstała w cenionej za jakość hucie szkła hrabiego Schaffgotscha „Josephine” w Szklarskiej Porębie.

Z okazji otwarcia wystawy szczeciński zamek przygotował nową publikację - „Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie”, a niej wiele ciekawych wątków z historii wytwarzania porcelany i szkła. Czytelnicy dowiedzą się np., czym była „choroba porcelanowa” i który z władców na nią cierpiał...

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2018-10-18 18:35:10
Izabela łęcka Lalka powieść Bolesława Prusa i film na jej podstawie zwykła lalka kukła.A te zastawy choroba mimo wszystko Polska porcelana.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ