piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Kultura > Czy Abba obaliła komunizm?

Czy Abba obaliła komunizm?

Czy Abba obaliła komunizm?
Data publikacji: 2017-11-18 07:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:47
Wywietleń: 2290 301595

Rozmowa z Pawłem Niczewskim, reżyserem spektaklu „Moja Abba”

– Kiedy Abba przyjechała do Polski w 1976 roku, było wielkie poruszenie. W siermiężnej Polsce pojawił się bowiem niezwykle kolorowy zespół, który był dla nas symbolem zachodniego luksusu. Czy o tym jest właśnie pana spektakl?

– To jest punktem wyjścia. Abba wtedy przyleciała do Polski, niemal jak z nieba. W 1976 roku były strajki w Radomiu i w Ursusie, zatem można uznać, że sprowadzenie Abby było próbą odciągnięcia ludzi od polityki. Zresztą kilka lat później otwarto drogę do muzyki młodzieżowej i zaczęła się nowa epoka – pojawiła się muzyka punkrockowa i Jarocin. Teorie dotyczące tego, dlaczego Abba pojawiła się wtedy w latach 70., są różne. W każdym razie do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego oni przyjechali do nas za darmo. Mówi się o tym, że była to sprawa praw autorskich między polskim a szwedzkim odpowiednikiem Zaiksu i że ich występ w Polsce to była kwestia rozliczeń finansowych pomiędzy dwoma krajami.

– Pana pierwsze wspomnienie dotyczące Abby?

– Chyba w 1974 roku, kiedy byłem w trzeciej albo czwartej klasie podstawówki, zorganizowano w szkole dyskotekę. Tu zaznaczę, że to była szkoła w Kielcach imienia Janka Krasickiego, co to potem się okazało, że on był komunistą. Pani wychowawczyni na tę potańcówkę kazała się nam ubrać w mundurki harcerskie. I to była okropna siara, bo w sali gimnastycznej pełno dzieci, a my jak ci idioci w tych mundurkach… Wiadomo jak się wtedy tańczyło, nawet trzy metry od siebie. Zaprosiłem do tańca moją pierwszą miłość – miała na imię Beata. Leciał wtedy kawałek „Money, money” Abby. Chciałem coś do niej zagadać, mówię zatem: „Money, money to znaczy pieniądze”, a ona: „Tak, wiem”. Poczułem, że się chyba wygłupiłem. W tamtym czasie Abba była dla nas niesamowita, choćby te ich kolorowe stroje. Tymczasem my chodziliśmy raczej na szaro, wszyscy tak samo.©℗

Cały wywiad w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 17 listopada 2017 r.

Rozmawiała Monika Gapińska

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Jarun
Dodam. Scyzoryk nie porównuj zapyziałych Kielc do Szczecina. To było portowe miasto, pełne marynarzy i rybaków dalekomorskich. Tu nie było siermiężnie w 70 latach. No tak...pastuszku z Kostomłotów.
2017-11-21 12:48:42
do poniższego
Debil...i nic dodać. Jesteś chory, rozumiesz to?
2017-11-19 21:49:20
Do... @po-dsluchane
s-PO-kojnie... to szybciej Wy sie PO-wykanczacie, widzac to...PO Waszych nerwowych i "idiotycznych" komentarzach !!
2017-11-19 19:55:38
Jarun
Pawełek-idź ty lepiej koziołeczku szukać "swego Pacanowa". Nie zajmuj się chłopcze sprawami, o których nie masz pojęcia. Co ty możesz wiedzieć, jak w onym czasie, biegałeś za krówkami w swoich Kostomłotach pod Kielcami.
2017-11-19 10:04:25
@ podsłuchane.
PO-dłuchane ty masz we łbie PO-je...chane, jaką kasę, jakie oligarchy? Debilu! Ta paranoja ciebie wykończy.
2017-11-19 10:00:34
ABBA
To skrot ich Imion : A-nita, B-jorn, B-enny i A-nna - gdzie dzisiaj sa juz Wielkimi Milionerami...!!!!
2017-11-18 22:13:22
PO-dsluchane w Kuchni
Nic za darmo ! Kassse to "zbili" i zarobili owczesne "Oli garki"...!!
2017-11-18 22:04:10
star alt
ABBAman przy leczeniu biegunki stosuje się węgiel leczniczy (Carbo medicinalis, węgiel aktywny), który wiąże toksyny, bakterie, gazy jelitowe i inne czynniki szkodliwe, które nasilają perystaltykę jelit, zwiększają przenikanie wody do światła jelita i powodują pojawienie się biegunki. Nie żałuj sobie. Ilość wskazana ok 40 tabletek. Przeczytaj receptę, przy twojej dolegliwości nawet kilo węgla.
2017-11-18 20:55:28
ABBAmann
Nie bęłkocze!!!!!!!!(8×!) W ABBA grała do końca polska elita muzyczna.W porywach aż: 1 2 3 4 5 6 7 8!!!!!!!! muzyków z Polski,w tym rzecz jasna taķże 'wyjechanych 'z Centrum Szczecina ul.Mickiewicza (? ochr d osobowych ) i żadna to tajemnica jest.Co ...'gorsza' żyją,grają i wykładają za granicą.Niepojęte.Patrz! Nasi w ABBA. Tnd Bóg.
2017-11-18 17:27:02
romik
Dobrze, że zaznaczył "chyba" w 1974r. Money, money wyszła dopiero 1976 r. przed samym przyjazdem ABBY do Polski. A poza tym nihil novi;-(
2017-11-18 12:49:05
tonik
Co ten facet bełkocze! Od lat 60siątych pełen luz w muzyce i tańcu!!!
2017-11-18 12:22:58
Jarun
Wspomnienie "scyzoryka" z krainy wiatrów i latających kłonic. Nic ciekawego.
2017-11-18 09:57:05