poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Cztery nagrody dla „Ślubu"

Cztery nagrody dla „Ślubu"

Cztery nagrody dla „Ślubu"
Data publikacji: 2016-11-01 19:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 195 167340

JAK już informowaliśmy, „Ślub" szczecińskiego Teatru Współczesnego uznany został za najlepszą inscenizację Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. To nie wszystkie nagrody, jakie otrzymał spektakl Anny Augustynowicz: jury doceniło też aktorskie kreacje Grzegorza Falkowskiego i Arkadiusza Buszki oraz samą reżyser.

W radomskim festiwalu udział wzięło 11 przedstawień konkursowych (były w tym trzy szczecińskie akcenty - poza „Ślubem" także „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego" z Piwnicy przy Krypcie oraz drugi spektakl Anny Augustynowicz: „Iwona, księżniczka Burgunda", zrealizowany ze studentami łódzkiej Filmówki). Jury, pod przewodnictwem Jacka Wakara, zdecydowało, że Grand Prix należy się „Ślubowi", nagroda za reżyserię (w wysokości 5 tys. złotych) - Annie Augustynowicz, a dwie równorzędne nagrody aktorskie (po 3,5 tys. złotych każda) - Grzegorzowi Falkowskiemu za rolę Henryka i Arkadiuszowi Buszce za rolę Pijaka.

- Teatr w Radomiu po raz dwunasty przygotował dla swojej publiczności międzynarodowe spotkanie z Gombrowiczem. Już samo zaproszenie do udziału w festiwalu jest uznaniem wartości przedstawienia. Cieszymy się bardzo, że jury zobaczyło w naszym spektaklu zapisany przez Gombrowicza sens - komentuje swój sukces Anna Augustynowicz.

Gombrowiczowski „Ślub" to koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Augustynowicz mówiła, że zależało jej na ukazaniu uniwersalności fabuły, opowiadającej o polskiej mentalności i języku, stwarzającym rzeczywistość.

Grający Henryka Grzegorz Falkowski, obecnie związany jest ze stołecznym Teatrem Powszechnym. Do zespołu Teatru Współczesnego należał w latach 1998-2007, na deskach tej sceny stworzył wiele znakomitych kreacji (m.in. w „Wyzwoleniu", „Weselu", „Popcornie" czy „Polaroidach"), nagradzanych na krajowych przeglądach. Współpracował również z Teatrem Krypta - tu największym artystycznym sukcesem był bez wątpienia spektakl „Mojo Mickybo", wyróżniony podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i Kontrapunktu w Szczecinie.

Arkadiusz Buszko od lat uznawany jest za jednego z najlepszych szczecińskich aktorów. W Teatrze Współczesnym gra od 1990 roku, niemal od razu został jednym z filarów zespołu. Potrafi nadać wyrazistość i znaczenie nawet niewielkiemu epizodowi. Obecnie, podziwiać go możemy m.in. w „Burzy", „moja mama leczy się u doktora oetkera", czy „Dwojgu biednych Rumunach mówiących po polsku". Z powodzeniem tworzy choreografię i reżyseruje, gra także w spektaklach zamkowej Piwnicy przy Krypcie.©℗

(kas) Grzegorz Falkowski i Arkadiusz Buszko wracają z Radomia z nagrodami aktorskimi Fot. Piotr NYKOWSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy