Już w środę (9 maja) rusza sprzedaż biletów na Teatralny Ty-Dzień Dziecka – autorski projekt Teatru Lalek „Pleciuga”, który – podobnie jak w zeszłym roku – będzie obfitował w mnóstwo wydarzeń. Dwie premiery: „Czerwony Kapturek” i „Przebieranki”, sześć spektakli teatrów z północno-zachodniej Europy, warsztaty dla dzieci w różnym wieku, a także ich rodziców, koncentrujące się głównie na emocjach, spotkania, relacje filmowe i wystawy – w „Pleciudze” nie będzie się nudził najmłodszy, nastolatek ani dorosły.
Szczecińska scena lalkowa otrzymała na ten cel 137,5 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 50 tysięcy dołożyło miasto.
– Nasz projekt został oceniony wysoko, bo na trzydzieści dwa – spośród ponad 200 złożonych do ministerstwa – zajęliśmy czwarte miejsce – podkreśla Anna Garlicka, wicedyrektor „Pleciugi”.
Punktem wyjścia do budowania programu tego interaktywnego festiwalu była premiera „Pleciugi” – „Czerwony Kapturek” – przedstawienie klasyczne, jednak we współczesnej szacie, do którego reżyser Waldemar Wolański dopisał aż 26 piosenek i wprawił w ruch żyworękie lalki prowadzone przez aktorów. Premiera musicalu dla całej rodziny odbędzie się 19 maja.
Aktorki Marta Łągiewka i Maja Bartlewska przygotowały kolejną premierę – „Przebieranki” to spektakl dla najmłodszej widowni, zaproszenie dziecka do odkrywania jego własnego ciała i rzeczy, które na nie może nałożyć. 20-minutowe przedstawienie, pełne niespodzianek i tytułowych przebieranek swą premierę będzie miało 26 maja – na finał teatralnego tygodnia.
Z zaproszenia „Pleciugi” skorzystało też 6 zagranicznych scen, które pokażą w Szczecinie swoje spektakle. 21 i 22 maja w muzyczną podróż po świecie dzieci wyruszą z duńskim Art Hotelem, który wystawi „1-2-3-teraz Ty”. Dzień później scenę obejmie we władanie teatr cieni ze Szwecji przedstawiając nowatorską sztukę „Embla – dziewczynka w kosmosie”. Klasyczne przedstawienia „Łąka” i „Piotruś i wilk” wystawią 23 i 24 maja teatry z Islandii. Pierwszy raz w „Pleciudze” pojawi jest też grupa teatralna z Holandii – 24 bm. pokaże wypełniony muzyką spektakl bez słów „Bystry jak anioł”. Zwieńczeniem pokazów zagranicznych scen będzie przedstawienie fińskiego teatru „Podróż światła”, w którym dzieci doświadczą swoistego miksu teatru cieni i sztuki cyrkowej.
Na emocjach zbudowanych zostanie także wiele działań edukacyjnych, warsztatowych, nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, którzy będą mieli okazję do spotkań – w formie psychodramy – z psychologami. Zajęcia dla najmłodszych będą obfitowały w zabawy ruchowe i plastyczne. Podobnie, jak w roku ubiegłym, „Pleciuga” wyda również okazjonalne wydawnictwo „Teatralnik”. W nim podsumuje wszystkie działania związane z projektem i zamieści dodatkowo wywiady z artystami oraz prace dzieci wykonane w trakcie warsztatów, a także te nadesłane do teatru w ramach konkursu na plakat do premierowego „Czerwonego Kapturka”. Warto w tym miejscu dodać, że konkurs na ów plakat wygrała 9-letnia Martyna Wieczorek, uczęszczająca na zajęcia do Goleniowskiego Domu Kultury. Scena lalkowa wyda również „Przewodnik po emocjach” – słownik emocji dla najmłodszych, który przygotują… same dzieci. Wydawnictwo zostanie przetłumaczone na języki partnerów projektu, czyli duński, szwedzki, islandzki, fiński i holenderski oraz angielski.
W działania edukacyjno-artystyczne włączyła się także kluboksięgarnia „FiKa”, która na czas trwania teatralnego tygodnia zamieni się w „Baśniową czytelnię” i zaproponuje rodzicom i dzieciom dwa spotkania czytelnicze.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej „Pleciugi”. Bilety do kupienia już w środę (9 maja), na razie tylko w kasach teatru (czynne od godz. 15 do 17).
K. LIPSKA-SOKOŁOWSKA