poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Czas na nowe biblioteki

Czas na nowe biblioteki

Czas na nowe biblioteki
Data publikacji: 2017-10-11 14:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-12 17:19
Wywietleń: 2772 296135

W najbliższych latach mają powstać dwie duże i nowoczesne filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie: na pl. Matki Teresy z Kalkuty oraz na prawobrzeżu u zbiegu ulic Jarosława Iwaszkiewicza i Marii Dąbrowskiej. Ta druga byłaby pierwszą biblioteką w powojennej historii naszego miasta wybudowaną od podstaw. Krzysztof Marcinowski, dyrektor MBP, opowiadał o tych inwestycjach podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Miasta.

Filia na pl. Matki Teresy z Kalkuty ma powstać w budynku należącym niegdyś do Książnicy Pomorskiej. Będzie miała powierzchnię tysiąca m kw. Ma być przestronna, wyposażona w multimedia, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą w niej organizowane wydarzenia kulturalne.

- Koszt remontu sięga 6 milionów złotych - poinformował Marcinowski. - Zaczynamy pracę w przyszłym roku, zakończenie zaplanowane jest na rok 2020. Ta biblioteka wypełni pewną lukę w mieście. Obejmie zasięgiem spory obszar, do tego gęsto zaludniony, w którym takiej instytucji do tej pory nie było.

Z kolei konkurs architektoniczny na filię na prawobrzeżu ma zostać ogłoszony w marcu 2018 roku. Wybudowanie nowego budynku - o powierzchni 2 tysięcy m kw. - ma kosztować 12 milionów złotych.

- Budujemy bibliotekę na dziesięciolecia, więc to nie może być małe, musi być wielofunkcyjne, i żeby wszystkie funkcje pogodzić, potrzebna jest duża powierzchnia - wyjaśniał dyrektor MBP. - Zależało mi na szerokim zakresie działalności. To nie ma być tradycyjna biblioteka, tylko instytucja kultury dla prawobrzeża. Budujemy ją dla dużej społeczności, dla prawie 40 tysięcy osób. Chcemy, aby to, co im zaoferujemy, było atrakcyjne i na poziomie. Biblioteka musi mieć duże otwarte przestrzenie, bo tak się dziś biblioteki buduje.

W filii na prawobrzeżu ma być m.in. sala spotkań dla 200 osób czy pomieszczenia przystosowane do pracy w mniejszych grupach.

(as)

Na zdjęciu jedna z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej ma powstać przy pl. Matki Teresy z Kalkuty

 

 

 

Komentarze

coin
oby tylko znalazły się pieniądze na zakup książek.
2017-10-12 17:17:57
andrzej
Nie tak dawno temu na placu przy skrzyżowaniu Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej była przeprowadzona modernizacja poprzez wybudowanie parkingu dla aut osobowych. Na pewno kosztowało to niemało, i wszystko pójdzie w błoto.Kto za to odpowie i zwróci te pieniądze, jak zwykle rozejdzie się to w czasie i nikt nie poniesie za to odpowiedzialności.Żeby było jasne ja jestem zdecydowanie za tym aby ta biblioteka tu powstała ,mieszkam na tym osiedlu ponad dwadzieścia lat i cieszę się że nareszczie coś takiego powstanie.Osiedle Majowe całkowicie zasługuje na to. Andrzej
2017-10-12 08:36:13
many
kiedy bibliotekarze przestana żyć na granicy minimum socjalnego? sprzątaczki zarabiaja w bibliotece tyle co bibliotekarze.
2017-10-12 07:48:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy