środa, 08 kwietnia 2020.
Strona główna > Kultura > Czarna płyta wraca do łask

Czarna płyta wraca do łask

Czarna płyta wraca do łask
Data publikacji: 2018-02-24 15:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:48
Wywietleń: 1437 315563

Jeszcze kilka lat temu wydawać by się mogło, że płyty gramofonowe przy nowoczesnych nośnikach muzycznych nie wytrzymają próby czasu i odejdą do lamusa. Jednak w ostatnim czasie mamy do czynienia ze światowym odrodzeniem płyt winylowych.

Dowodów na to jest dużo. W Anglii odnotowano ogromny wzrost popytu zarówno na płyty, jak i gramofony. Ba! W 2016 roku po raz pierwszy w historii Brytyjczycy wydali więcej pieniędzy na winyle niż na pobrania albumów poprzez internet – podał dziennik „Independent”. Zresztą nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby się o tym przekonać. Winyle pojawiają się na półach nie tylko polskich sklepów muzycznych, ale i w dyskontach.

W Szczecinie warto się wybrać do sklepu z płytami WinyleSzczecin.com mieszczącego się przy al. Józefa Piłsudskiego. Powstał we wrześniu ubiegłego roku. To sklep stacjonarny w samym centrum miasta, posiadający stronę w sieci. Opcja zakupów zależy od klientów. Mogą je zrobić, nie ruszając się z domu lub udać się do sklepu i kupić płyty od ręki. WinyleSzczecin.com mają bogatą ofertę płyt winylowych z gatunku rock, pop, muzyka klubowa/elektroniczna, jazz, disco, soul i wiele innych. Do nabycia w sklepie są również kompakty, kasety, gramofony, albumy fotograficzne oraz audiobooki. Na chwilę obecną w sprzedaży jest około pięciu tysięcy płyt. Nie brakuje takich nazw, jak: The Beatles, Deep Purple, Pink Floyd, The Rolling Stones, Depeche Mode czy Czerwone Gitary.

Właścicielem winylowego interesu jest Zdzisław Matusewicz – wieloletni i zapalony fan muzyki, gramofonów oraz czarnych krążków. Wie o nich praktycznie wszystko. Kolekcjonerem „długogrających płyt” jest od lat siedemdziesiątych.

– W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Polsce winyle były okienkiem do lepszego, kolorowego i bajecznego zachodniego świata – wspomina p. Zdzisław Matusewicz, właściciel sklepu WinyleSzczecin.com. – Był to czas słuchania Radia Luxemburg, które nadawało i lansowało wówczas muzykę młodzieżową. Dzisiaj do mojego sklepu przychodzą ludzie w przeróżnym wieku. Ich celem nie tylko jest zakup płyt. Przychodzą również po to, żeby sobie po prostu porozmawiać o muzyce i powspominać dawne czasy. Niektórzy moi klienci dopiero zaczęli stawiać pierwsze kroki w kolekcjonowaniu longplayów. Chętnie im doradzam i udzielam istotnych wskazówek.

Pan Zdzisław potwierdza, że winyle przeżywają ponowny czas rozkwitu i dotyczy on również naszego miasta.

– Od około pięciu lat mamy do czynienia z prawdziwym renesansem – wyjaśnia Zdzisław Matusewicz. – W niektórych zestawieniach sprzedaży muzyki winyle pobiły zdecydowanie płyty CD. Widać to na przykładzie dużych sieci handlowych. Jeszcze dwa lata temu nie było specjalnych stoisk z winylami. Teraz jest ich coraz więcej. Można tam znaleźć naprawdę fajne rzeczy.

Kamil KRUKOWSKI

Fot. Ryszard PAKIESER

Czarna płyta wraca do łask Czarna płyta wraca do łask Czarna płyta wraca do łask

Komentarze

Nazwa
Płyta - nie myśl. To ci szkodzi.
2018-02-27 07:06:07
Płyta
@ Nazwa - racja, a pomyśleć, że zaczęło się to jeszcze za króla Stasia.
2018-02-26 17:53:23
Nazwa
a potem znowu odejdzie z łask... minie troche czasu i wróci do łask, potem znowu minie moda, po latach wróci i znowu minie... i tak w kółko...
2018-02-26 14:11:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Wojsko dla szpitala

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie