POCHODZĄCA z kolekcji szczecińskiego Muzeum Narodowego praca Edwarda Krasińskiego, prezentowana jest właśnie w Tate Liverpool. Okazją jest pierwsza w Wielkiej Brytanii retrospektywa tego artysty.
Edward Krasiński (1925–2004) był rzeźbiarzem, malarzem, autorem form przestrzennych i instalacji. Uznawany jest za jednego z najważniejszych artystów polskich XX wieku.
W czasie wojny studiował w Kunstgewerbeschule w Krakowie, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1954 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako ilustrator i scenograf. Działalność wystawienniczą rozpoczął w 1962 roku. Początkowo współpracował z artystami i krytykami z kręgu Galerii Krzywego Koła, a po jej zamknięciu w 1966 roku razem z Wiesławem Borowskim, Anką Ptaszkowską, Mariuszem Tchorkiem, Tadeuszem Kantorem, Henrykiem Stażewskim i Zbigniewem Gostomskim współtworzył warszawską Galerię Foksal.
Od roku 1969 roku wystawom Krasińskiego zaczęła towarzyszyć niebieska linia, blue scotch, którą artysta naznaczał obrazy i przestrzeń wokół nich, napotkane po drodze przedmioty i sprzęty. Niebieski pasek z czasem stał się znakiem rozpoznawczym artysty. Prace twórcy brały udział w wystawach w galeriach polskich i zagranicznych.
To kolejny eksponat ze zbiorów muzeum, który wyjeżdża zagranicę. W tym roku, dzieła sztuki ze Szczecina wypożyczono m.in. do Mediolanu, Schwerina i Wiesbaden. Wystawa w Tate Liverpool potrwa do marca przyszłego roku, znajdują się na niej rzeźby, interwencje przestrzenne i instalacje Krasińskiego – zarówno wczesne, rzadko eksponowane prace z lat 60., jak i te z początku XXI wieku.
(kas)
Fot. G. SOLECKI