niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > Kultura > Chór i historia

Chór i historia

Chór i historia
Data publikacji: 2019-03-01 06:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-01 10:30
Wywietleń: 1293 377671

W piątek o g. 17 w Domu Kultury 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie, w ramach 30-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Wileńskiej oraz organizowanego przez nich Tygodnia Kresowego, rozpocznie się koncert Chóru Akademii Morskiej. Z tym występem łączy się niezwykła historia.

- Kilka tygodni temu na adres siedziby chóru przyszedł list napisany ręką starszej, 95-letniej pani. Pani Halina Pieniak, niezwykle życzliwa, kulturalna i elokwentna osoba, opowiedziała tym liście nam swoją historię - historię pionierki Szczecina, pamiętającej czasy powojennego miasta i spotkań z pewnym młodym, tajemniczym mężczyzną, który śpiewał szanty na Placu Grunwaldzkim (ówczesne miejsce spotkań szczecińskich pionierów) - opowiada Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygent zespołu - Mężczyzna okazał się być marynarzem służącym w czasie wojny w Marynarce Wojennej w Anglii. Niewiele opowiadał o sobie, zawsze chodził z kartonem z szachami. Pewnego dnia marynarz nie pojawił się jednak na placu. Po kilku miesiącach jego nieobecności okazało się, że został on aresztowany przez UB i zesłany na Sybir. Marynarz zniknął, ale śpiewana przez niego często melodia i tekst Marynarskiego Tanga pozostały w pamięci pionierów oraz pani Haliny, która nieśmiało poprosiła o wykonanie tej pieśni.

Ponieważ historia mieszkanki Domu Kombatanta ujęła chórzystów, w trakcie piątkowego koncertu chcą zaśpiewać przygotowane i zaaranżowane specjalnie na te okazję „Marynarskie Tango”, dedykując je wszystkim Żołnierzom Wyklętym.

(as)

Fot. Akademia Morska

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie