niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Chopin w sieci

Chopin w sieci

Chopin w sieci
Data publikacji: 2015-10-02 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1194 25476

Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet. Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. - Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie – mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował specjalną platformę internetową pod adresem http://pl.chopincompetition2015.com/, która w całości poświęcona jest Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu.

Szklener zapowiedział, że na platformie znajdą się wszystkie nagrania z konkursu - włącznie z finałem i koncertem laureatów. - Będzie można także na żywo słuchać wszystkich przesłuchań konkursowych transmitowanych w formacie video HD oraz w audio, zbliżonym do jakości CD, a dla audiofilów – w jakości audio HD – dodał Szklener.

Wszystko, co znajduje się na platformie, dostępne jest także w aplikacji przygotowanej dla użytkowników smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS, a także telewizorów z funkcją Samsung smart TV (po pobraniu darmowej aplikacji). - Oprócz tego na kanale instytutu w serwisie YouTube będzie można na żywo śledzić przebieg konkursu i oglądać materiały archiwalne – zaznaczył szef Instytutu.

Dodał, że wprowadzenie nowych technologii do konkursu Chopinowskiego ma dwa cele. - Pierwszy to zwiększenie zasięgu odbioru Konkursu Chopinowskiego, czyli dotarcie do młodszej publiczności, która niekoniecznie jest w pełni zaznajomiona z muzyką klasyczną w tym z muzyką Fryderyka Chopina. Liczymy na to, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii zainteresuje się inną i nową dla siebie treścią – zwrócił uwagę Szklener.

Drugi powód to chęć przekroczenia granic geograficznych i językowych. - Chcemy dotrzeć z muzyką, w tym z konkursem Chopina, do melomanów na całym świecie – podkreślił.

Ale nowe technologie mają nie tylko umożliwić słuchanie wykonań dzieł Chopina. - Chcemy wykorzystać jeszcze jeden aspekt nowych technologii: czynne współuczestnictwo publiczności w wydarzeniu. Po pierwsze umożliwimy dyskusję moderowaną w języku polskim i angielskim, po drugie damy melomanom na całym świecie możliwość zagłosowania na laureata publiczności – powiedział Szklener.

Jak dodał, chodzi o zbudowanie wokół konkursu grupy zaangażowanych melomanów z całego świata.

***

Argentyńscy pianiści: Martha Argerich i Nelson Goerner wystąpili w czwartek w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert zainaugurował XVII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który potrwa do 20 października. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30 tys. euro. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.

(pap) Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy