Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

BURSZTYNOWY PIERŚCIEŃ 2021. Wybierzmy najlepszych!

Data publikacji: 08 października 2021 r. 06:47
Ostatnia aktualizacja: 11 października 2021 r. 17:21
BURSZTYNOWY PIERŚCIEŃ 2021. Wybierzmy najlepszych!
Fot. Ryszard Pakieser  

Zaczynamy tegoroczną edycję plebiscytu teatralnego pn. Bursztynowy Pierścień, organizowanego przez naszą gazetę! To będzie podsumowanie sezonu artystycznego 2020/2021 w zachodniopomorskich teatrach, który przyniósł niemal czterdzieści premier.

To duża ilość nowych produkcji, biorąc pod uwagę, że to był kolejny sezon przerywany, kilka razy!, przez pandemię. Przez wiele tygodni teatry przecież były zamknięte, co spowodowało odwoływanie albo przekładanie premier przedstawień. Kiedy wiosną znów aktorzy mogli grać przed publicznością w salach teatralnych, wszystko zostało nadrobione - i to z nawiązką! Przez zaledwie kilka tygodni, do końca sezonu, odbyło się około dwudziestu premier. Takiej sytuacji dotąd nie było na scenach naszego regionu.

Jak głosować?

W posezonowym bilansie jurorzy zdecydowali, że mimo sporej ilości spektakli, nominują do nagrody piętnaście z nich - zamiast dwudziestu, na co pozwala regulamin plebiscytu. W tym zestawieniu znalazły się nowe sceny teatralne - Willa Lentza i Podziemna Scena Teatralna Stowarzyszenia Kamera, a także Niezależna produkcja Olgi Adamskiej - impresariat Fundacja Kultury West&Art. Inaczej rzecz się ma z nominacjami aktorskimi - tu wybrano dwadzieścia nazwisk artystów. Najwięcej kreacji aktorskich doceniono ze spektaklu "Lalka" Teatru Współczesnego, bo aż trzy.

Zapraszamy więc do głosowania! Przedstawiamy dwie listy – spektakli i aktorek/aktorów nominowanych do naszej teatralnej nagrody pn. „Bursztynowy Pierścień”. Obok każdego tytułu i nazwiska podajemy tekst, który należy wpisać w treść SMS-a. Na aktorów i spektakle SMS-y wysyłamy pod numer 7248. Koszt jednej wiadomości to 2,46 zł z VAT-em. Uwaga! Na spektakle i aktorów zagłosujemy dwuetapowo: 1 listopada zakończy się pierwszy etap, w którym zostaną wyłonieni finaliści (po 10 aktorów/aktorki oraz tyle samo spektakli). 

Jurorzy też przyznają nagrody

Warto dodać, że równolegle do nagród publiczności dwa swoje Bursztynowe Pierścienie, dla najlepszego spektaklu i aktorki/aktora, przyzna też jury. Podczas grudniowej, finałowej gali wręczone zostaną również dwie inne nagrody tego grona: Srebrna Ostroga – dla najbardziej obiecującej młodej osobowości na zachodniopomorskiej scenie – oraz Wielka Nagroda Jury. Przedstawmy zatem grono jurorskie: Monika Gapińska – przewodnicząca jury, "Kurier Szczeciński", Małgorzata Frymus - Polskie Radio, Małgorzata Klimczak - portal "Dziennik Teatralny", Anna Kosiorowska - prawniczka, miłośniczka teatru, Małgorzata Stoltman - "kaowiec" Zorganizowanej Grupy Teatromaniaków CZESŁAW, Radosław Bruch - portal wSzczecinie.pl, Piotr Michałowski - Uniwersytet Szczeciński, Leszek Zalewski - aktor, reżyser, Daniel Źródlewski - "Prestiż". ©℗

(MON)

 

AKTORKI/AKTORZY (SMS na numer 7248):

Olga Adamska („Chwila nieuwagi” - Teatr Polski oraz "My hrabiny nie płaczemy" - Niezależna produkcja Olgi Adamskiej - impresariat Fundacja Kultury West&Art) – BURSZTYN.1

Maja Bartlewska ("Matylda mierzy wysoko" - Teatr Lalek Pleciuga) – BURSZTYN.2

Arkadiusz Buszko („Lalka” - Teatr Współczesny oraz "1888. Willa miłości” - Willa Lentza) – BURSZTYN.3

Dominika Dębiec („Skarb” - Teatr Nie Ma) – BURSZTYN.4

Żanetta Gruszczyńska - Ogonowska („Kora. Falowanie i spadanie” - Bałtycki Teatr Dramatyczny) – BURSZTYN.5

Małgorzata Iwańska („Weekend z R.” - Teatr Polski) – BURSZTYN.6

Jeppe Jakobsen („Świecie dziwny / Coming Together” - Opera na Zamku) – BURSZTYN.7

Przemysław Kowalski („Tschick” - Teatr Polski) - BURSZTYN.8

Mirosław Kucharski („Strach się bać” - Teatr Lalek Pleciuga) - BURSZTYN.9

Adam Kuzycz - Berezowski („Lalka” - Teatr Współczesny) – BURSZTYN.10

Paulina Lenart - Majtas ("Matylda mierzy wysoko" - Teatr Lalek Pleciuga) – BURSZTYN.11

Marta Łągiewka („Być tam, gdzie się nie jest” oraz „Halo Ziemia!” - Teatr Lalek Pleciuga) – BURSZTYN.12

Tomasz Łuczak („Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” - Opera na Zamku) – BURSZTYN.13

Krystyna Maksymowicz („Mbambo” - Teatr Współczesny) – BURSZTYN.14

Joanna Matuszak („Lalka” – Teatr Współczesny) – BURSZTYN.15

Jacek Piotrowski („Weekend z R.” - Teatr Polski) – BURSZTYN.16

Marcin Sztendel („Tschick” - Teatr Polski) – BURSZTYN.17

Pavlo Tolstoy („Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” - Opera na Zamku) – BURSZTYN.18

Paweł Wdówka („Wizje miłości / Mity” - Opera na Zamku) – BURSZTYN.19

Beata Zygarlicka („Mbambo” - Teatr Współczesny) – BURSZTYN.20

 

SPEKTAKLE (SMS na numer 7248):

„Bambi, opowieść leśna” (Teatr Lalek Pleciuga) – BURSZTYN.21

"Czy mnie lubisz doktorze" (Podziemna Scena Teatralna Stowarzyszenia Kamera) – BURSZTYN.22

„Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” (Opera na Zamku) – BURSZTYN.23

"Kongres futurologiczny” (Teatr Współczesny) – BURSZTYN.24

„Lalka” (Teatr Współczesny) – BURSZTYN.25

„Mbambo” (Teatr Współczesny) – BURSZTYN.26

"Musical Show" (Teatr Polski) – BURSZTYN.27

"My hrabiny nie płaczemy" (Niezależna produkcja Olgi Adamskiej - impresariat Fundacja Kultury West&Art) – BURSZTYN.28

„Noc kolorowych chmur” (Teatr Polski) – BURSZTYN.29

„Skarb” (Teatr Nie Ma) – BURSZTYN.30

„Strach się bać” (Teatr Lalek Pleciuga) – BURSZTYN.31

„Świecie dziwny / Coming Together” (Opera na Zamku) – BURSZTYN.32

"1888. Willa miłości” (Willa Lentza) – BURSZTYN.33

„Tschick” (Teatr Polski) – BURSZTYN.34

"Żeby umarło przede mną" (Bałtycki Teatr Dramatyczny) – BURSZTYN.35

 


AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mojnik
2021-10-11 07:57:41
Pani(e) Bell, wiatrak ma to, że mąkę na pierniki mieli. Zadowolony jesteś z Czarnka indoktrynisty? Chcesz by taki magister, jego mać, prawo tworzył? Mechanik, który prawidłowo zdiagnozuje usterkę, ale założy Ci przegub z odzysku myśląc: Bóg dopomoże, dalej jest dobry? POMYŚL.
Arek
2021-10-08 20:23:54
Edek - daj znać którzy to, nie chce mi się szukać a chętnie zagłosuje na kogoś normalnego, zamiast pisiorskich popaprańców
Bell
2021-10-08 13:57:55
Co nie zmienia faktu, że osobiste poglądy a zagrana rola to dwie różne sprawy. Nie obchodzi Cię co myśli Twój mechanik, ważne, że naprawia dobrze samochody. Co ma piernik do wiatraka.
Aleksander
2021-10-08 13:51:42
Kultura i Sztuka to przestrzeń która daje dużo radości .. i niech tak już pozostanie.
Bell
2021-10-08 13:48:13
Ludzie kultury mają prawo a nawet obowiązek wypowiadać się w sprawach społecznych, bo są głosem publicznym. Są sytuacje w których nie można siedzieć cicho zwłaszcza kiedy w grę wchodzi krzywdzenie kogoś. Tak było kiedy artyści bojkotowali TV w stanie wojennym i tak jest teraz. Ludzie kultury mają prawo do własnego zdania niekoniecznie po linii partii jedynej słusznej. Poza tym, to nie jest tylko głos artystów, mnóstwo ludzi nie godzi się z taką „polityką”. Żyjemy jeszcze w demokracji, mamy prawa
Ryszard
2021-10-08 13:20:50
Do jakiegoś czasu (kilka lat wcześniej) pierścienie były wykonywane z wykorzystaniem naturalnego bursztynu a obecnie zalewa się tzw. sieczkę/bardzo drobny bursztyn klejem utwardzalnym. Wykonywanie "bursztynowych pierścieni" przy użyciu takiej "mikstury" wypacza nazwę przyznawanej nagrody. Pierwszy wykonawca Bursztynowych pierścieni śp Edwarda Wikenhauser już od pierwszego ich wykonania - jak i następnych wykonawców, był używany naturalny bursztyn a nie kawałeczków bursztynu zalewanych żywicą.
@Bell
2021-10-08 11:32:25
Skoro oddzielasz kulturę od polityki to skomentuj ,,spektakl,,jaki urządzili tzw ludzie kultury w trakcie wręczenia nagród nike. Proszę o komentarz do wystąpienia agnieszki holland i apeli tzw ludzi kultury w sprawie sytuacji na naszej wschodniej granicy np. po przedstawieniu teatralnym. Czy to nie jest brudna POLITYKA????????Trochę obiektywizmu.
Bell
2021-10-08 10:18:18
Nagroda Bursztynowego Pierścienia przyznawana jest za rolę albo za spektakl. To nagroda artystyczna a nie polityczna. Czy moglibyście przy tej chociaż okazji odpuścić ten jad, Polacy katolicy.
Edek
2021-10-08 08:18:15
Mam nadzieje ze wsrod nagrodzonych nie znajdą się osoby dzialajace na szkodę Polski i Polaków popierające atak na granice naszego kraju. Była by to kompromitacja tej nagrody , kapituły przyznajacej ja i gazety jako organizatora. Pamiętajcie o tym.
Pamięć
2021-10-08 07:28:02
Aby merytorycznie podejść do głosowania, warto przypomnieć sobie, które instytucje popierają atak na granicę Rzeczpospolitej Polskiej, tak na wszelki wypadek, jakby ktoś miał problemy z pamięcią.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA