Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Akademie wracają

Data publikacji: 28 września 2016 r. 08:38
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:43
Akademie wracają
 
Po wakacjach powracają dwa cykle wykładów w szczecińskim Muzeum Narodowym. W środę zainaugurowana zostanie „Akademia Historii Sztuki", w czwartek zaś - „Akademia Antyczna". Obie serie popularyzują historię i upowszechniają wiedzę o kulturze.

Ten pierwszy cykl obejmuje prelekcje z zakresu historii sztuki, a odbywa się od października do kwietnia, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu, organizatorzy polecają go w sposób szczególny młodzieży i dorosłym, próbującym usystematyzować posiadane wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres - od sztuki starożytnej po współczesną, uzupełniony jest też o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.

Na początek - „Sztuka starożytnego Egiptu", czyli prelekcja Renaty Fabiańskiej Grzybowskiej. Start o godz. 17 w gmachu przy Wałach Chrobrego, wstęp wolny. Kolejne zajęcia, 5 października, poświęcone będą sztuce minojskiej i mykeńskiej.

„Akademia Antyczna" to z kolei cykl comiesięcznych spotkań, popularyzujących wiedzę o antyku i zbiorach naszego muzeum, ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji rzeźb Heinricha Dohrna. 
W tym roku, wykłady poświęcone będą mitologii greckiej. Wygłoszą je wybitni znawcy z ośrodków akademickich w Polsce. Jako pierwsza - prof. Elżbieta Wesołowska z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł jej prelekcji brzmi „Ta wariatka Kasandra. Co zrobić z niechcianym darem?". Początek wykładu: godz. 17, gmach przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Wstęp wolny.

(kas)

Fot. Muzeum Narodowe

Na zdjęciu: fragment zbiorów antycznych rzeźb z kolekcji Dohrnów jest inspiracją do tegorocznych wykładów w Akademii Antycznej

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA