Ten pierwszy cykl obejmuje prelekcje z zakresu historii sztuki, a odbywa się od października do kwietnia, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu, organizatorzy polecają go w sposób szczególny młodzieży i dorosłym, próbującym usystematyzować posiadane wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres - od sztuki starożytnej po współczesną, uzupełniony jest też o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.
Na początek - „Sztuka starożytnego Egiptu", czyli prelekcja Renaty Fabiańskiej Grzybowskiej. Start o godz. 17 w gmachu przy Wałach Chrobrego, wstęp wolny. Kolejne zajęcia, 5 października, poświęcone będą sztuce minojskiej i mykeńskiej.
„Akademia Antyczna" to z kolei cykl comiesięcznych spotkań, popularyzujących wiedzę o antyku i zbiorach naszego muzeum, ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji rzeźb Heinricha Dohrna. W tym roku, wykłady poświęcone będą mitologii greckiej. Wygłoszą je wybitni znawcy z ośrodków akademickich w Polsce. Jako pierwsza - prof. Elżbieta Wesołowska z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł jej prelekcji brzmi „Ta wariatka Kasandra. Co zrobić z niechcianym darem?". Początek wykładu: godz. 17, gmach przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Wstęp wolny.
(kas)
Fot. Muzeum Narodowe
Na zdjęciu: fragment zbiorów antycznych rzeźb z kolekcji Dohrnów jest inspiracją do tegorocznych wykładów w Akademii Antycznej