poniedziałek, 19 października 2020.
Strona główna > Kultura > 50 tysięcy dla najlepszego kompozytora

50 tysięcy dla najlepszego kompozytora

50 tysięcy dla najlepszego kompozytora
Data publikacji: 2018-09-17 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Wywietleń: 1455 351070

Finał międzynarodowego konkursu kompozytorskiego odbędzie się wkrótce w szczecińskiej filharmonii. Publiczność usłyszy wtedy sześć prawykonań utworów kompozytorów pochodzących z Japonii, Korei Południowej, Austrii, Niemiec i Polski. Orkiestrą symfoniczną będą dyrygowali - Patrycja Pieczara i Adam Sztaba. Organizatorzy zapewniają, że nagrody w konkursie będą bezprecedensowo wysokie, jak na imprezę organizowaną w Polsce, bo za pierwsze miejsce kompozytor otrzyma aż 50 tys. złotych.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz jubileuszu 70-lecia aktywności artystycznej orkiestry symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie postanowiono połączyć siły i wspólnie zorganizować konkurs kompozytorski. Nie bez przyczyny wybrano szczecińską filharmonię na finał imprezy - 26 października.

- Instytucja ze Szczecina jest unikatowa, bo nie boi się muzyki współczesnej. Tymczasem w innych filharmoniach na hasło „muzyka współczesna", odkładana jest słuchawka albo rozmówca kończy szybko rozmowę - mówił na konferencji prasowej Miłosz Bembinow, sekretarz jury konkursu oraz wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Stąd wybór miejsca finału konkursu był oczywisty.

Na konkurs wpłynęło 85 utworów z kilkunastu krajów, z których jury wybrało sześć kompozycji do finału. W październiku zatem publiczność usłyszy finałowe utwory, przyznając również swoją nagrodę podczas głosowania na faworyta imprezy. Kompozytorzy mogą też otrzymać nagrodę orkiestry, bowiem muzycy tego grona będą oceniać nadesłane kompozycje. Z kolei do jurorów będzie należało przyznanie pierwszej (50 tys. zł), drugiej (30 tys. zł) i trzeciej nagrody (20 tys. zł).

- W ostatnich latach tylko w jednym konkursie kompozytorskim w Polsce nagroda była tak wysoka, jak u nas - mówił M. Bembinow. - Takie pieniądze pozwalają twórcom na zainwestowanie w siebie, w swoją edukację albo sprzęt, dlatego tak bardzo zależało na tym, by kwota była naprawdę znacząca.

- Taki międzynarodowy konkurs jest ogromną szansą dla twórców i choć ma znamiona szlachetnej rywalizacji sportowej, to przecież sztuka jest wielopoziomowa i nie da się jej sportowo zmierzyć - mówił na spotkaniu z dziennikarzami, kompozytor Janusz Stalmierski, który w finale konkursu zasiądzie w gronie jury. ©℗

Monika Gapińska

Na zdjęciu: Wkrótce w Szczecinie odbędzie się międzynarodowy konkurs kompozytorski. O szczegółach tej imprezy opowiedzieli na konferencji prasowej w filharmonii (od lewej): dyrektorka tej instytucji - Dorota Serwa, Miłosz Bembinow, sekretarz jury konkursu oraz wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz prof. Janusz Stalmierski, kompozytor. 

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Nekrologi

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie