Środa 17 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

40-lecie twórczości Eysymonta. Tę wystawę trzeba zobaczyć!

Data publikacji: 2022-08-02 17:16
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-02 17:16
40-lecie twórczości Eysymonta. Tę wystawę trzeba zobaczyć!
Fot. FB/Open Gallery Monika Krupowicz  

Wystawa zatytułowana „Wyobraź sobie”, przygotowana przez Open Gallery z okazji 40-lecia twórczości Jarosława Eysymonta, zostanie pokazana w szczecińskiej filharmonii. "Zaprezentujemy cykl jego obrazów z ostatnich 20 lat, których inspiracją są szczecińskie, kamieniczne podwórka pełne tajemniczych opowieści o miejskiej codzienności" - zapowiada Monika Krupowicz, szefowa wspomnianej galerii.

Wernisaż - 3 sierpnia 

Wernisażowi, który odbędzie się 3 sierpnia o godz. 19, towarzyszyć będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca zdjęcia i album autorstwa Moniki Szymanik, a także recital Czesława Mozila.

„(…) Obrazy Jarosława Eysymonta są malarską opowieścią o miejskiej codzienności pośród liszajów trudnej historii, portretem krajobrazu zapomnianego i zdegradowanego, pełnego dwudziestowiecznych blizn wnętrza transgranicznej dzisiaj metropolii, gdzie epoka grynderska miesza się z erą niewinnych czarodziejów. Stanowią one rodzaj osobistego, malarskiego potwierdzenia współczesnej, nieoczywistej szczecińskiej tożsamości, która jawi się jako ciekawy, wielopłaszczyznowy zespół różnych wartości kulturowych. Wreszcie dzieła Jarosława Eysymonta mają także uniwersalny charakter – są alegorią czasu zapisanego w przestrzeni, utrwaloną na płótnie metaforą pamięci. Wyjrzyj przez okno i wyobraź sobie!” - tak o twórczości malarza pisze Dariusz Kacprzak, historyk sztuki.

Autor kilkudziesięciu wystaw 

Jarosław Eysymont urodził się w 1956 r. w Szczecinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom w dziedzinie malarstwa uzyskał w pracowni Jerzego Kałuckiego. Jego ceniona przez krytyków i odbiorców sztuki twórczość stała się trwałym elementem polskiego malarstwa współczesnego. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Kopenhadze, Berlinie, Danii i Szwecji. Uczestniczył również w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, BWA w Szczecinie, Design Centre w Bostonie, w Wystawie Sztuki Polskiej w Hannoverze, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu, w Galerii Z w Ystad czy w Guildford Gallery w Melbourne. Obrazy Jarosława Eytsymonta znajdują się one w wielu galeriach i państwowych instytucjach kulturalnych, a także w prywatnych kolekcjach sztuki.

Przez wiele lat artysta współtworzył Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie - jeden z najważniejszych przeglądów sztuki wizualnej w Polsce. Przez prawie dwie dekady upowszechniał także kulturę w Szczecinie i prowadził edukację artystyczną regionalnej młodzieży w ramach działalności Stowarzyszenia Artystów Galeria Sztuki „Piastów 75”, którego jest założycielem. Siedzibą stowarzyszenia jest galeria sztuki i jednocześnie pracownia artysty, w której przez lata odbyły się dziesiątki wystaw, spotkań literackich, wieczorów autorskich i innych wydarzeń kulturalnych skupiających środowiska twórców, krytyków i odbiorców sztuki.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hejt Stop!
2022-08-08 20:07:52
Pani Krupowicz pomyliła miejsce siedzenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA