niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > 16 wersów, czyli cały Szczecin rapuje

16 wersów, czyli cały Szczecin rapuje [FILM]

16 wersów, czyli cały Szczecin rapuje
Data publikacji: 2020-05-29 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-04 09:30
Wywietleń: 1256 456989

To, co w ostatnim czasie zalało polskie strony internetowe, rozprzestrzenia się niemal tak samo szybko jak koronawirus, a może i szybciej. Jeśli szacuje się, że średnio jedna zarażona osoba zaraża 2-3 kolejne, to #hot16challenge2 ma większy zasięg...  Każda z osób, która bierze udział w "czelendżu" nominuje do niego zwykle cztery osoby, a czasem nawet więcej. Na początku akcji brali w niej udział raperzy. Potem epicentrum - używając języka tak hojnie używanego ostatnio w mediach - 16-wersowych rapów stanowiło środowisko warszawskie, z kolei w ostatnich dniach wśród "ognisk zapalnych" (czytaj: wyjątkowo aktywnych) znalazł się Szczecin. Tu właśnie artyści (i nie tylko) ochoczo wzięli się za rapowanie. Oto niektórzy z nich...

Raper Sobota opublikował swoją zwrotkę w ramach akcji, a przy okazji ogłosił, że kończy z rapem. "(...) jak odejść to na grubo EssA!" - napisał w komentarzu na swoim profilu na Facebooku. Raper nikogo nie nominował do nagrania 16 wersów.

Szczecińska radna Edyta Łongiewska - Wijas zdecydowała się na udział w zabawie, podkreślając: "Żebyśmy byli w stanie zmierzyć się z wyzwaniem pandemii, warto robić rzeczy niekonwencjonalne". Wśród nominacji radnej znalazły się: Katarzyna Kotula - posłanka na Sejm, Maria Dąbrowska - aktorka szczecińskiego Teatru Współczesnego i - tu ogromne zaskoczenie - Hanna Gerdes, przewodnicząca komisji kultury w Radzie Miasta Sztokholm.

Łona, a właściwie Adam Zieliński, to polski raper i producent muzyczny, w 2017 roku Rada Języka Polskiego uhonorowała artystę tytułem „Młody Ambasador Polszczyzny. W ub. miesiącu ukazała się nowa płyta artysty - "Śpiewnik domowy", nagrana wraz z Webberem.

Po występach na festiwalu w Opolu czy na Eurowizji, ostatnio o zespole Tulia zrobiło się nieco ciszej. Przypomnijmy, że jakiś czas temu z grupy odeszła jedna z wokalistek i teraz formacja działa jako tercet.

Swój filmik nagrała też, nominowana przez radną E. Łongiewską - Wijas, Monika "Pacyfka" Tichy - stojąca na szczecińskiego Marszu Równości.

Rockowa grupa Chorzy (do niedawna znana jako Chorzy na Odrę), której wokalistą jest Olek Różanek. Artysta ten w grudniu ub. roku został uhonorowany w naszym plebiscycie teatralnym pn. Bursztynowy Pierścień. Uwaga! Indywidualnie w #hot16challenge2 wzięli też udział muzycy zespołu Chorzy - Bartłomiej Orłowski i Maciej Cybulski.

Kolejna zdobywczyni nagrody w naszym plebiscycie teatralnym - aktorka Sylwia Różycka z Teatru Polskiego. Krótko przed pandemią artystka zagrała swoją życiową rolę, wcielając się w spektaklu w postać Edith Piaf.

Wokalista metalowej grupy Quo Vadis (obecnej na scenie muzycznej od ponad 30 lat!), Tomasz "Skaya" Skuza, nie tylko zarapował,ale też nominował ... swojego syna Mikołaja. Obejrzyjcie filmiki obu panów!

***

 

Duet Jackpot, czyli duet w życiu prywatnym i na scenie - Kasia Buja Kazuba i Maciek Kazuba. Artyści wystąpili jako support grupy Perfect w Netto Arenie tuż przed ogłoszeniem epidemii w Polsce i zakazem organizacji imprez masowych.

Krzysztof Meisinger w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Występuje na całym świecie grając recitale solowe, muzykę kameralną oraz z orkiestrą. Jest wykładowcą w klasie gitary w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Mateusz Czarnowski, wokalista grupy Bubliczki i pracownik Centrum Edukacji szczecińskiej filharmonii.

José Manuel Albán Juárez - perkusista i perkusjonista takich zespołów, jak Łona & The Pimps, Jimek czy Ten Typ Mes & Live Band, był członkiem zespołu Maanam.

Akcja nie ominęła przedstawicieli muzyki muzyki ludowej. Ze Śląska Cieszyńskiego, a dokładniej z Istebnej i tamtejszego zespołu regionalnego, przyszła nominacja dla Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie". Jak zatem zabrzmiał rap w wykonaniu tej grupy? Posłuchajcie!

W akcji wzięła udział altowiolistka i wokalistka Jona Ardyn. Tekst do tego rapu napisał jej mąż - Andrzej. Jona i Andrzej spodziewają się właśnie drugiego dziecka - gratulujemy! Zdradźmy, że to będzie córeczka...

Oto duet artystyczny „Basia&Ryś”, czyli pisarka Basia Stenka i muzyk Ryszard Leoszewski. "Wraz z przyrodą w maju rozwijamy się artystycznie, dojrzewamy i - obiecujemy - nie jest to nasze ostatnie słowo" - deklarują artyści przy okazji akcji. A do rapowania kolejnych słów nominowali m.in.: aktorkę Teatru Polskiego - Olgę Adamską, dla której to już kolejna nominacja w ostatnich dniach.

Ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie zostali nominowani do akcji przez swoich kolegów z Krakowa. "Najważniejsza jest jedność i walka z wirusem" - napisali w zapowiedzi swojego filmiku. Jesteście ciekawi kogo nominowali ratownicy? Ot, choćby Komendę Miejską Policji w Szczecinie i Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Policach.

(MON)

Na zdjęciu: do akcji #hot16challenge2 przyłączył się też raper Łona. 

Więcej o szczecinianach, którzy wzięli udział w #hot16challenge2 - również w weekendowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego". Tam przeczytacie też, dlaczego prezydent Szczecina nie zdecydował się zarapować, choć otrzymał nominację.

Komentarze

Subo
Cybul z Chorych nie nagrał challenge'u, za to zrobił to Nawrot - perkusista Chorych
2020-06-04 08:44:16
Aga
Skaya dostał nominacje także od szczecinianina Sabala🙂
2020-05-29 20:05:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie