sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > ZNP zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli

ZNP zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli

ZNP zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli
Data publikacji: 2019-04-25 13:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-28 21:17
Wywietleń: 1961 387675

Od soboty, 27 kwietnia od godz. 6 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, zawiesza ale go nie kończy – poinformował w czwartek przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

- Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. (…) Od soboty, od 27 kwietnia od godz.6 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, zawiesza, ale nie kończy – powiedział Broniarz.

- Od dzisiaj wchodzimy w nowy etap, który będzie o wiele trudniejszy ale etap, którzy pokaże nowe oblicze naszego protestu. Jesteśmy bowiem w połowie drogi, ale jednoznacznie mogę oświadczyć, że dzisiaj, ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością – dodał.

- Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony - powiedział prezes ZNP.

Ogólnopolski strajk nauczycieli zostanie zawieszony przez ZNP od soboty, 27 kwietnia, od godz. 6 rano.

Według Broniarza, strajk mógłby być prowadzony także w czasie matur, a rząd nie zdołałby rozwiązać tego problemu. - Nie bylibyście w stanie zastąpić nas, nauczycieli, podczas tego egzaminu - powiedział, zwracając się do rządu.

Jak zaznaczył, to nauczyciele, dyrektorzy szkół i rodzice musieli wziąć odpowiedzialność za uczniów. - W porozumieniu z uczniami, w porozumieniu z rodzicami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do zakończenia nauki, ale powtarzam: zawieszamy, ale nie kończymy tego protestu - powiedział prezes ZNP.

- Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony" - podkreślił Broniarz. "Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli i wieluset tysięcy rodziców i uczniów - dodał.

Szef ZNP zapewnił, że to nie jest "jakikolwiek partyjny, polityczny konflikt". - To nie jest kolejny spór między PiS a PO - dodał. - To jest problem dotyczący tego, że rząd zlekceważył protest półmilionowej rzeszy nauczycieli, pracowników oświaty, że zlekceważył protest tysięcy rodziców i uczniów - zaznaczył. - My nauczyciele, my, rodzice i my, uczniowie mówimy wyraźnie: nie poddamy się i nie zrezygnujemy z walki o dobrą polską szkołę - powiedział.

Zawieszenie strajku nie oznacz jednak zakończenia sejmowych prac nad związaną z nim nowelizacją prawa oświatowego, którą przygotował rząd.

- Nie wycofujemy projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe, który dotyczy matur; chcemy zabezpieczyć się przed ewentualnością, że maturzyści będą pozbawieni możliwości zdania egzaminu dojrzałości - poinformowała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

(pap)

Fot. PAP/Rafał Guz

Czy do września rząd porozumie się z nauczycielami ws. płac i strajk w oświacie nie zostanie wznowiony?

Komentarze

Gburek
Dlaczego większość wpisów ma podobną treść?. Bardzo negatywne wypowiedzi w kierunku do ludzi, którzy się zjednoczyli i zawalczyli o swoje prawo jednocześnie zwrócili uwagę na nietrafione działania w oświacie. Podziwiam jak bardzo , bardzo jesteśmy mało refleksyjni. Nauczycielom gratuluję odwagi, jedności. Trolle zajmijcie się sobą.
2019-04-28 21:06:28
teść pasierba
Aaaaaaaaaaaaaaaby - poprawić sytuację w szkolnictwie należy (moja propozycja) wprowadzić tzw. "bon edukacyjny", ważny od urodzenia do podjęcia pierwszej pracy. Z takim "kwitkiem" (kasa podatnika) rodzice wybierali by przedszkola, szkoły, uczelnie według uznania względem poziomu wykształcenia, opieki itd. W ten sposób mogli by wpływać na jakość i kształtować tzw. oświatę. Szkoły, mające dobrą renomę miały by zagwarantowane dochody i mogły by dobierać kadrą pedagogiczną na własne potrzeby i pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli, mogły by także przejmować szkoły, które padną ze wzgędu na "picie kawki" i brak osiągów w nauczaniu. W obecnym systemie (polskim) żaden rodzic, ten od "pińcet+" i każdy inny nie ma żadnego wpływu na ocenę i kształt tzw. oświaty. Obecny system oświatowy jest niereformowalny w tzw. demokracji, w systemie nakazowy - tak. W Niemczech (przykład "prezesa" na "poziom życia") nie można strajkować w "firmach" (szkoły publiczne, urzędy, sądy, zakłady karne itp.) korzystających z tzw. grosza publicznego (podatków), pan Broniarz zamiast "skakać przez płot" musiałby najpierw dogadać z najbliższą gmniną, powiatem itd. i czekać aż ci sypną groszem lub iść "na kasą" do Biedronki.
2019-04-28 11:16:52
Gdzie był Broniarz z postulatami za czasów PO -PSL no gdzie ?
2019-04-25 18:01:19 Zako Natomiast w 2015 roku Ewa Kopacz na wyjazdowym posiedzeniu klubu Platformy Obywatelskiej w Jachrance przyznała, że partia zatrudniła osoby, którym będzie płacić za krytykę Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy w sieci. Zatrudniono 50 osób, ale docelowo miano tę liczbę zwiększyć do 100. Gdzie był Broniarz z postulatami za czasów PO -PSL no gdzie ?
2019-04-27 21:43:22
26 maj wybory
Kramek napisał 16 punktów niech państwo stanie: wyłączmy rząd! Dołączył do tego tematu Broniarz i Schetyna realizując tylko jedyny cel polityczny ( 26 maj wybory do UE ) a nie cel nauczycieli .Zawieszony strajk Broniarza powróci po napisaniu następnych punktów przez Kramka i będzie to cel i wytyczne dla Schetyny ( wybory jesienne )
2019-04-27 21:39:06
trohan
Ty na pewno jesteś porażką nie tylko nauczycieli ale i rodziców.
2019-04-26 21:41:49
zawiesza o 6 rano
27 kwietnia 2019 roku z można zawiesić na kołku etos pedagogiczny.Strajk był porażką pracowników oświaty w trosce o uczniów
2019-04-26 19:44:42
bezpłatnie
Trzeba zreformować oświatę bo coraz gorzej w niej. Strajk to wszystkim unaocznił. Za dużo polityki za mało wiedzy. I to parcie na szkło i jutiube.
2019-04-26 15:45:53
trohan
Wasze komentarze to porażka pedagogów (nie liczę paranoika "Bury nieuku...itd). Widać, że żadna szkoła nie leczy durnoty, nawet jej nie ogranicza.
2019-04-26 15:45:13
Halina ze stołówki
Czy teraz nauczyciele będą bardziej zaangażowani w podniesienie jakości edukacji gdy wiedzą że społeczeństwo bacznie obserwuje?
2019-04-26 15:38:31
..I NOWE, NIEZALEŻNE OD PARTII - Niezależne Związki Zawodowe Nauczycieli!
- to partia jeszcze istnieje? Kto "wyprowadzał sztandar"? Nowe niezależne od partii... to było w tzw. po-stu-latach (bądą niezależne).
2019-04-26 06:43:47
dr Pietruszka
Dobrze że strajk się zakończył. Teraz czas na naprawę oświaty. Spory polityczne między związkowcami uczniów i rodziców nie interesują. Interesuje nas poziom edukacji i kwalifikacje nauczycieli. Po efektach strajku i formie rotacyjnej nie mamy wrażenia by ten poziom kwalifikacji był zadawalający wręcz przeciwnie.
2019-04-26 06:42:57
Bury nieuku, zobacz jak poprawnie pisze się słowo: wycofał.
Jesteś ruskim trollem, bo nie znasz polskiego, zresztą jak wielu piszących tutaj pisowskich ignorantów. Ruskie trolle.
2019-04-26 02:06:40
Do nauczycieli
Zrobiliście najgłupszą rzecz, jaką mogliście. Zawieszenie strajku. Trzeba było go po prostu zakończyć, podając powody. Przegraliście, wszystko.
2019-04-26 00:17:21
Jarun
Zdradził Zarząd ZNP i przewodniczący Broniarz !!! Zdradził Proksy i Zarząd "Solidarności". CZAS NA ZMIANY I NOWE, NIEZALEŻNE OD PARTII - Niezależne Związki Zawodowe Nauczycieli!
2019-04-25 22:02:36
Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin
Czy Szkoły biorące udział w strajku zwrócą pieniądze rodzicom za PŁATNE ZAJĘCIA DODATKOWE, za które rodzice zapłacili z góry w danej szkole? Z reguły są to dodatkowe zajęcia z języków obcych, basen, informatyka itp. Czy też te pieniądze przepadają na rzecz strajkujących? Czy Wydział Oświaty może spowodować, aby nie nastąpiło zawłaszczenie tych pieniędzy, które rodzice przeznaczyli w dobrej wierze na edukację swoich dzieci, a nauczyciele odmówili prowadzenia tych dodatkowo płatnych zajęć?
2019-04-25 18:37:09
Zako
Cóż za piękne komentarze, pełne zrozumienia, kultury i przemyśleń. Wyobraźnia złości, frustracji, odwetu, nienawiści lub hojna ręka zleceniodawcy nie zna granic. Rząd prezesa PIS rozpętał taką nagonkę na nauczycieli, że mogłaby się źle skończyć. Nauczyciele (większość), po bezskutecznych próbach porozumienia z rządem zdecydowali się zwiesić strajk, by dzieci i młodzież mogły zaliczyć rok szkolny, by odbyły się matury. Bez nauczycieli rząd mógłby sobie - przepraszam 'pogwizdać'. Bez polecenia ze strony prezesa PIS, rząd nie przedstawi nauczycielom żadnych nowych propozycji, jedynie zorganizuje 'igrzyska' na stadionie.
2019-04-25 18:01:19
kibic
ni i ze spuszczonymi głowami wracają do ręki,która ich karmi.ciekawe czy ktoś z nich będzie miał poczucie przyzwoitości i przeprosi nas rodziców za problemy,które nam zafundowali.
2019-04-25 17:43:58
krotko
Brawo PIS! Rodzice pomimo totalnej propagandy tvn/tusk vision network/i szmatlawca jakaly brata stalinowskiego zbrodniarza zyjacego w Szwecji sa za wami normalnymi nauczycielami i uczniami.Targowica przegrala kolejna batalie.
2019-04-25 17:28:15
Janek bury
Po naradzie z ,,grzegorzem zniszcze -schetino'' ten sld dzialacz wycowal sie do nory i czeka na decyzje targowicy.
2019-04-25 17:18:38
Nauczyciele wstyd
Teraz to już na pewno wiadomo o co wam chodzi. Przerywacie strajk przed dniami wolnymi - żenada. Czemu nie idziecie do pracy JUTRO??? Czyżby panie nauczycielki były już umówione do fryzjera, żeby dobrze wyglądać na majówkę??? A w poniedziałek i wtorek? pewnie dni dyrektorskie - czyli PŁATNE WOLNE itd. Wstyd. Wyrzucić to całe towarzystwo na bruk - do normalnej pracy. Gdzieś mają dobro dzieci. Liczy się tylko ich fryzjer. WSTYD!!!!! Daliśmy radę bez tych nierobów przez 18 dni - dalibyśmy radę i dalej. W końcu to oni cynicznie mówili o powtarzaniu roku przez uczniów przy braku promocji.
2019-04-25 16:40:42
Kasjer
Oczywiście żadnej zapłaty za czas strajku. Pieniądze trzymać na potencjalne odszkodowania dla uczniów
2019-04-25 15:58:04
P
I jeszcze poszli pod Urząd Miasta błagać o pieniądze za czas strajku. A sz.p. Soska obiecał im pomóc. Dno i żenada. A czy kogoś interesuje co robiły dzieci w tym czasie, z kim miały zostać, czy za opiekę rodzice płacili w tym czasie, czy mogli chodzić do pracy !? Też mamy chodzić do Urzędu po kasę za nasze straty w czasie tego dziwnego strajku ??? Nauczyciele chyba nigdy nie zrozumieją jak wygląda świat, jak wygląda życie.
2019-04-25 15:48:33
rodzice
My wcale nie zapomnieliśmy co zrobiliście uczniom
2019-04-25 15:39:34
skandal
Zbliża się Majówka a później wakacje - wszystko wolne dni i do tego płatne - to szkoda strajkować! We wrześniu jak trzeba się będzie zabrać do pracy to znowu zaczną strajkować! Co za zdeprawowane i cyniczne środowisko!
2019-04-25 15:30:23
Kasia
Co to za przerwanie strajku jak im się długa majówka płatna szykuje. A uczniów jak potraktowali? Jak zakładników, tak samo rodziców. Zero tolerancji dla szantażystów i obiboków
2019-04-25 14:53:41
szkoda
No to teraz Broniarz nie zostanie posłem!
2019-04-25 14:47:57
Maria
Nauczyciele cwaniaczki. Zawieszają strajk gdy przychodzą dni wolne. Jak trzeba ostro wziąć się od września do pracy - to oni znów na wolne. Leniuchy. Trzeba przyznać, że nie sądziłam iż to środowisko jest aż tak zdeprawowane. Wszystko kosztem dzieci. Byle nie uczyć ale kasę brać - ideał nauczyciela. Wstyd, że dorobiliśmy się w Polsce tak fatalnej grupy jak nauczyciele.
2019-04-25 14:44:23
Mama
WIELKA SZKODA!!! Na marne trud i wysiłek nauczycieli, aby zwrócić uwagę na bardzo poważne problemy w szkołach. Niechby rząd dalej pokazywał swoje siły i możliwości. Rozczarowanie, zdumienie takie emocje towarzyszą nauczycielom. Jeśli dla rządu NIE BYŁY WAŻNE SZKOŁY BEZ UCZNIÓW ( 17 DNI) ,a karta przetargową były egzaminy maturalne - należało trwać dalej,bez względu na wszystko. Dla kogo ważni są nauczyciele? NAUCZYCIELE POWINNI STAĆ ZA UCZNIAMI PEŁNA ZGODA. A kto za nimi?
2019-04-25 14:42:57
ZNP=KOD=PO
Broniarz ! co ty sie zaslaniasz uczniami i rodzicami teraz? odwracasz kota ogonem? w piatek jest kolejne spotkanie z rzadem i nauczycielami, oczywiscie jak kasta to kasta i olewacie to ale ciagle spiewki macie swoje. teraz polityka przed wyborami do PE, we wrzesniu kolejna polityka przed kolejnymi wyborami? ZNP=KOD=PO=SB
2019-04-25 14:34:13
B.
Nikt nie stracił szacunku, bardzo dobre decyzje p. Broniarza. Brawo nauczyciele.
2019-04-25 14:31:26
fan
Teraz przed zębatą ambitne zadanie podwyższyć pensum o 6 godzin i wypieprzyć 30% gamoni na bruk, najlepiej tych starych co jeszcze pamiętają dokształt uzupełniany permanentnie w brudzie i gnoju.
2019-04-25 14:01:08
Viola
Panie Broniarz, zacytuję klasyka: "Panu kury szczać prowadzać a nie politykę robić."
2019-04-25 13:59:20
Ewa
Widomo ze majowka sie zbliza to i tak bedzie platne wolne. Co za cwaniactwo rodem z targowiska
2019-04-25 13:56:31
Dr House
Straciliscie szacunek w spoleczenstwie. Na emeryture kury wyprowadzac
2019-04-25 13:54:17
Ojciec
od soboty rano do 20.00 w niedzielę :)
2019-04-25 13:50:51
P
Nie udało się storpedować egzaminów, nie udało się storpedować matur. A plan był rzeczywiście ambitny. Dzieci jako zakładnicy i jeden postulat - więcej pieniędzy i ani 1 godziny więcej pracy tygodniowo ! Czyli koniec strajku. Pełna kompromitacja, ale na to się zanosiło od samego początku. A więc od poniedziałku do pracy ;))))))
2019-04-25 13:42:24
ZBrodniarz
Do paki z nim!
2019-04-25 13:34:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie