środa, 27 marca 2019.
Strona główna > Kraj > Znachor z Nowego Sącza winny śmierci dziewczynki. Sąd podtrzymał wyrok

Znachor z Nowego Sącza winny śmierci dziewczynki. Sąd podtrzymał wyrok

Znachor z Nowego Sącza winny śmierci dziewczynki. Sąd podtrzymał wyrok
Data publikacji: 2018-06-21 00:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-21 16:54
Wywietleń: 1193 334548

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę 21 czerwca wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

Wyrok jest prawomocny. Przysługuje od niego kasacja, którą może wnieść obrońca skazanego. Sąd orzekł karę grzywny w wysokości 8 tys. zł i przepadek korzyści uzyskanych z tytułu jego znachorskich porad w kwocie 61 tys. 720 zł.

Skazany pozostanie w więzieniu jeszcze trzy lata, ponieważ sąd na poczet kary zaliczył dotychczasową odsiadkę.

Proces Marka H. rozpoczął się w kwietniu 2015 r. Był on oskarżony o "sprawstwo kierownicze", ponieważ jego pseudolekarskie porady miały doprowadzić do śmierci dziewczynki. H. odpowiadał również za świadczenie porad lekarskich bez wymaganych uprawnień. Znachor świadczył swoje usługi za pieniądze, a z jego usług w sumie skorzystało blisko 60 osób.

Proces Marka H. toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Na ławie oskarżonych zasiedli też rodzice dziecka, ale ich sprawę sąd wyłączył do odrębnego postępowania. Rodzice zmarłej Magdy, Joanna P. i Michał P., dobrowolnie poddali się karze. W grudniu 2015 r. sąd uznał, że rodzice przyczynili się do śmierci dziecka powierzając leczenie znachorowi. Sąd nakazał im wpłacić 26 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i poddać się psychoterapii. Rodzice dziecka mieli też częściowo zwrócić koszty sądowe i przez dwa lata opiekować się osobami starszymi w wymiarze 40 godzin miesięcznie.

Półroczna Magda z Brzeznej k. Nowego Sącza zmarła w połowie kwietnia 2014 r. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną śmierci było całkowite zaniedbanie i niedożywienie. Jej rodzice usłyszeli zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Dopiero podczas śledztwa rodzice przyznali, że utrzymywali kontakty ze znachorem z Nowego Sącza i korzystali z jego "usług medycznych". Według zaleceń znachora, dziewczynka była żywiona np. kozim mlekiem rozpuszczonym w wodzie.

(pap)

Komentarze

A Kto... za to Odpowie ?
Jak zacznie "leczyc rowniez"... i wspol-wiezniow ??
2018-06-21 12:01:59
Ala
Wiem, że jest to tragedia ale uważam, że winni są tylko i wyłącznie rodzice tego biednego dziecka. Przecież każdy człowiek ma rozum, tym podobno różnimy się od zwierząt, że potrafimy przewidywać pewne konsekwencje naszych postepowań. On tylko wykorzystał głupotę i naiwność tych rodziców, a to nie powinno być karane, a jeżeli już to tylko w stosunku do tych rodziców. A to, że postepowanie tego znachora było naganne to inna kwestia. Nie przystawiał im broni do głowy, a oni nie robi tego pod presją, tylko z własnej nieprzymuszonej głupoty. No chyba, że podawał im środki odurzające i robili wszystko pod jego dyktando po nieświadomym zażyciu jakiś dopalaczy.
2018-06-21 10:02:30
Ani@
czy Kurier nie umie napisać własnego artykułu, że kopiuje inne portale http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-06-20/znachor-z-nowego-sacza-winny-smierci-polrocznej-dziewczynki-sad-podtrzymal-wyrok/
2018-06-21 07:39:57
!
Winni są rodzice idioci, którzy wierzyli w bzdury.
2018-06-21 06:54:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy