piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Złodziej szczątków na leczenie

Złodziej szczątków na leczenie

Złodziej szczątków na leczenie
Data publikacji: 2019-02-07 20:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-07 20:03
Wywietleń: 711 374900

Gdański sąd zdecydował w czwartek o skierowaniu na leczenie w placówce zamkniętej Dariusza R., który przez kilka lat okradał groby z ludzkich szczątków. Jednocześnie zapadła decyzja o umorzeniu śledztwa w tej sprawie ze względu na niepoczytalność sprawcy.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe zajmował się sprawą Dariusza R. na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która to jednostka prowadziła śledztwo w jego sprawie.

Posiedzenie sądu dotyczące umorzenia postępowania i skierowania R. na leczenie miało charakter niejawny. O decyzji sądu poinformowała w czwartek PAP Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Przypomniała ona, że czwartkowe postanowienie jest nieprawomocne: Dariuszowi R. przysługuje zażalenie na nie.

Dariusza R. zatrzymano w listopadzie 2017 r. Prokuratura zarzuciła mu popełnienie 14 czynów polegających na znieważeniu miejsc pochówku i ograbieniu mogił ze zwłok lub próbach dokonania takich grabieży. Do czynów tych miało dochodzić między 2005 a 2017 rokiem, głównie na pomorskich cmentarzach, ale także na nekropoliach w ościennych województwach.

Za popełnienie czynów zarzuconych R. kodeks karny przewiduje 8 lat więzienia. Mężczyzna nie odpowie jednak za swoje czyny, bo według wydanej w sierpniu 2018 r. opinii biegłych psychiatrów w chwili ich popełniania był niepoczytalny.

- Biegli po jednorazowym przebadaniu, przeanalizowaniu materiału dowodowego i dokumentacji medycznej orzekli jednoznacznie, że podejrzany w chwili popełniania zarzucanych mu czynów był niepoczytalny, to jest nie miał możliwości pokierowania swoim postępowaniem i zrozumienia znaczenia owych czynów z uwagi na stan zdrowia psychicznego - informowała w sierpniu ub.r. Wawryniuk, dodając, że biegli wskazali także, że mężczyzna wymaga leczenia w zamkniętych warunkach szpitalnych, bo, pozostając na wolności, mógłby dokonywać podobnych przestępstw.

W tej sytuacji prokuratura miała tylko jedną możliwość: skierowała do sądu wnioski o umorzenie postępowania i orzeczenie tzw. internacji, czyli "umieszczenie podejrzanego w zamkniętej jednostce szpitalnej celem leczenia".

W ostatnich latach w woj. pomorskim dochodziło do kradzieży ludzkich szczątków z lokalnych nekropolii. Między 2015 a 2016 rokiem zdarzały się one średnio co kilka miesięcy. Najczęściej wykradane były szczątki starszych osób, od których pochówku minęło już co najmniej kilkanaście lat.

Nad sprawą pracowała specjalna grupa złożona z funkcjonariuszy kilku wydziałów operacyjnych KWP w Gdańsku. Pomagali też funkcjonariusze z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i z komend powiatowych. Jesienią 2017 r. funkcjonariusze zatrzymali Dariusza R.

Z ustaleń śledztwa wynikało, że mężczyzna niszczył płyty nagrobne, a potem okradał groby. Zabrane szczątki zakopywał w lasach na terenie Gdańska. W listopadzie 2017 r. policja znalazła dziesięć worków ze szczątkami i tabliczkami nagrobnymi wskazującymi, że pochodziły z mogił na cmentarzach z woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Policja wykluczyła, aby motywem działania mężczyzny była chęć zysku (np. sprzedaż szczątków lub cennych przedmiotów znalezionych w mogiłach) albo "jakakolwiek ideologia czy religia", np. satanizm. W opinii funkcjonariuszy motywem "była indywidualna teoria sprawcy, indywidualna jego potrzeba" wynikająca z jego osobowości.

Mężczyzna mieszkał w okolicy gdańskiego cmentarza Srebrzysko. Nie był wcześniej karany ani nawet notowany w policyjnych kartotekach. Nie miał żony ani dzieci. Miał stałą pracę, ale z ustaleń policji wynikało, że wiele czasu spędzał na spacerach, w tym na wędrówkach po lasach.

(pap)

Fot. archiwum

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie