Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Zielone światło dla branży kosmetycznej, gastronomicznej, sportu i oświaty

Data publikacji: 13 maja 2020 r. 13:30
Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2020 r. 11:35
Zielone światło dla branży kosmetycznej, gastronomicznej, sportu i oświaty
 

Na tę informację branża kosmetyczno-fryzjerska czekała od dawna, W III etapie odmrażania gospodarki, w końcu będzie można otworzyć salony i przyjmować klientów, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na popołudniowej konferencji prasowej. Poluzowane zostaną także obostrzenia dotyczące liczby miejsc w środkach komunikacji publicznej, w kościołach więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych, stopniowo uruchamiane zostaną szkoły i obiekty sportowe. 

Najwcześniej zmiany zostaną wprowadzane w świątyniach, bo już w najbliższą niedzielę limit wiernych na nabożeństwach zwiększa się do jednej osoby na 10 metrów kw. powierzchni kościoła.

Od poniedziałku otwarte salony fryzjerskie

W poniedziałek 18 maja swoje podwoje będą mogły otworzyć salony kosmetyczne i fryzjerskie. Ta wiadomość ucieszy nie tylko samych usługodawców, którzy do pracy przystąpią mocno poobijani finansowo dwumiesięcznym postojem, ale przede wszystkim klientów. To właśnie zabiegi fryzjerskie zostały wymienione jako jedne z najbardziej oczekiwanych po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią. Wytyczne sanitarne dla fryzjerów i kosmetyczek mają się w pojawić jeszcze w tym tygodniu na stronach Ministerstwa Rozwoju.

Od 18 maja będzie można ćwiczyć w salach i halach sportowych, Tu wyznacznikiem liczby osób będzie powierzchnia tychże sal i hal. Wraca także możliwość uprawiania sportu - pod pewnymi ograniczeniami - na otwartych obiektach sportowych: stadionach, orlikach i innej infrastrukturze.

Odmrażanie gospodarki 

Także od najbliższego poniedziałku namiastka normalności zagości w gastronomii - w specjalnych warunkach sanitarnych będą mogły działać restauracje, kawiarnie i bary. Szczegóły nowego reżimu również zostaną opublikowane jeszcze w tym tygodniu, pierwsze zalecenia są jednak takie, by branża gastronomiczna rozpoczęła działalność od ogródków.

Dariusz Piontkowski. minister edukacji narodowej, zapowiedział, że 25 maja przywracane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. zdecydują dyrektorzy placówek oświatowych i sami rodzice. Od 25 maja także uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wznowione zostaną także konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Powoli otwierane zostaną schroniska młodzieżowe,  wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury. Można będzie odbywać praktyki zawodowe przewidziane w szkołach branżowych, pod warunkiem, że wyrażą na nie zgodę zakłady pracy, w których młodzież mogłaby się uczyć zawodu. 

Obowiązuje zasłanianie ust i nosa

Luzowanie gospodarki odczuje także kultura. Zielone światło od rządu otrzymały plenerowe kina, powróci produkcja filmowa i praca na planach zdjęciowych, próby teatralne oraz indywidualne zajęcia w szkołach artystycznych.

Minister Szumowski zapowiedział, że luzowanie gospodarki nie oznacza zmniejszonego dystansowania się społecznego oraz trzymania się reżimu sanitarnego. Wciąż obowiązuje zasłanianie ust i nosa. 

Zmian nie będzie za to na granicach - kontrole zostały przedłużone do 12 czerwca.

Katarzyna Lipska-Sokołowska

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Orwell 2020
2020-05-14 08:50:20
Rząd dzielnie rozwiązuje problemy które sam stworzył zamrażając gospodarkę z powodu wirusa którego śmiertelność jest na poziomie zwykłej grypy lub nawet mniejsza. Brawo! Na chwilę obecną mamy testy które w 80% dają fałszywe wyniki - sam ich twórca laureat nagrody Nobla - Kary Mullis o tym mówił, na podstawie tych wadliwych testów zrobiono lockdown gospodarki, rozwalono ludziom biznesy, pozbawiono ich pracy i źródeł utrzymania, pozamykano w domach, każe się nosić jakieś szmaty na twarzach z których sam się śmiał minister Szumowski i które spowodują u wielu ludzi grzybicę płuc, i na koniec straszy się Polaków przymusowymi szczepieniami na wirusa który szybko mutuje - już jest ponad 20 mutacji tego wirusa! Polacy obudźcie się bo za chwilę nie będziemy mieli swojego państwa!
TZ.
2020-05-13 23:53:14
Rząd nareszcie osiągnął swój szczebel kompetencji. Wyżywa się w mierzeniu odległości obywatela od obywatela. Inaczej w restauracji, inaczej na poczcie, inaczej w kościele. I to wszystko ustalane jest w Warszawie, w siedzibie Rady Ministrów i z całą powagą ogłaszane przez premiera. Wróciliśmy w ten sposób do czasów wczesnego Gomułki, który podobno sam napisał cennik prac w pegeerach. Za godzinę pracy przy żniwach należało się 4,40 zł. Chyba że się było kombajnistą - wtedy 11 zł. Za tydzień rząd ogłosi, że można już uprawiać seks, byle w maseczkach i w odpowiedniej pozycji, minimalizującej ryzyko zarażenia się. Jakiej? Można się domyślać, albo zajrzeć do Kamasutry, ale poczekajmy, niech nam to władza ogłosi oficjalnie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA