środa, 28 października 2020.
Strona główna > Kraj > Zapadł wyrok za zbrodnię, za którą do więzienia trafił niesłusznie Tomasz Komenda

Zapadł wyrok za zbrodnię, za którą do więzienia trafił niesłusznie Tomasz Komenda

Zapadł wyrok za zbrodnię, za którą do więzienia trafił niesłusznie Tomasz Komenda
Data publikacji: 2020-09-25 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25 14:24
Wywietleń: 438 476742

W piątek Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał na 25 lat więzienia Ireneusza M. oraz Norberta B. oskarżonych o zbrodnię miłoszycką. Chodzi o sprawę z 1996 roku, za którą niewinnie skazano Tomasza Komendę. Doszło wtedy do gwałtu i zabójstwa 15-latki.

Tomasz Komenda został uniewinniony po 18 latach odsiadki. Ubiega się teraz o wielomilionowe odszkodowanie. W piątek za tę zbrodnię skazano Ireneusza M. oraz Norberta B. Nie przyznają się oni do popełnienia tego czynu i domagali się uniewinnienia. Wyrok nie jest prawomocny.

* * *

1 stycznia 1997 r. Małgorzata K. miała wrócić do domu po zabawie sylwestrowej. Nie wróciła. Zaniepokojeni rodzice zgłosili jej zaginięcie. Ciało 15-latki znaleziono przy stodole w Miłoszycach. Okazało się, że przed śmiercią została brutalnie zgwałcona. Za czyn ten skazano Tomasza Komendę, który od początku zapewniał o swojej niewinności. Twierdził, że zeznania były na nim wymuszone groźbami i zastraszaniem. Wrocławski sąd odrzucił zarzuty, że proces był poszlakowy argumentując, że wyrok skazujący oparto przede wszystkim na opinii zespołu biegłych – z udziałem lekarza medycyny sądowej z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz biegłego z zakresu mechanoskopii (chodzi m.in. o ślady ugryzienia na piersi denatki). 

W 2016 roku prokuratura wróciła do sprawy. W 2017 roku ujawniono, że związek ze śmiercią nastolatki może mieć Ireneusz M., który kilka razy był już skazywany za gwałty. Stał się głównym oskarżonym. Podczas powtórnej analizy akt, okazało się, że Tomasz Komenda jest niewinnyPo 18 latach został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ubiega się o wielomilionowe odszkodowanie za 6540 dni odsiadki, podczas której znęcano się nad nim psychicznie i fizycznie. Trzy razy próbował popełnić samobójstwo

(p)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie